Aantal uitkeringsaanvragen VS explosief gestegen
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal eerste aanvragen voor een werkloosheidsuitkering in de Verenigde Staten is vorige week explosief gestegen. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van Arbeid bekend. Een kleine 3,3 miljoen Amerikanen wenden zich tot de overheid voor een uitkering, haast elf keer zo veel als een week eerder.
De groei komt door de eerste golf van ontslagen als gevolg van de coronapandemie in de VS. Veel bedrijven moeten deels of volledig dicht en ontslaan personeel om kosten te besparen.
Het aantal eerste aanvragen voor een werkloosheidsuitkering was nog nooit zo hoog. In 1982 werd het vorige record behaald toen in één week 695.000 mensen een uitkering aanvroegen. De cijfers van het ministerie van Arbeid gaan terug tot 1967. In alle vijftig Amerikaanse staten en het District of Columbia rond hoofdstad Washington stegen de aanvragen.
Twee keer zo hoog
De 3.283.000 uitkeringsaanvragen waren bovendien twee keer zo hoog als waar economen op hadden gerekend, zij waren uitgegaan van 1.640.000 eerste aanvragen. Vorige week was de teller blijven staan op 282.000. Ook dat betekende overigens al een stijging ten opzichte van een week eerder.
Volgens hoofdeconoom Michelle Meyer van de Amerikaanse bank Bank of America geeft de explosieve stijging de ongekende snelheid van de neergang weer. Bij 'normale' recessies loopt het aantal werklozen veel geleidelijker op. Meyer denkt dat er nog verschillende weken kunnen volgen waarin het aantal werklozen in de VS met miljoenen toeneemt.
Maatregelen
De Amerikaanse minister van Financiën Steven Mnuchin zei in een reactie dat deze cijfers nu niet relevant zijn, omdat er maatregelen worden genomen om mensen die hun baan verliezen te helpen. Hij zei ook te hopen dat werknemers op termijn weer aangenomen zullen worden.
De regering-Trump staat volgens Mnuchin ook in nauw contact met onder meer de Amerikaanse koepel van centrale banken, de Federal Reserve, over te nemen beleidsmaatregelen. Hij prees de Fed voor reeds genomen maatregelen. Vorige week kondigde de centrale bank al aan voor 500 miljard dollar aan Amerikaanse schatkistpapieren en voor 200 miljard dollar aan gebundelde hypotheekleningen op te gaan kopen.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven wil "alles uit de kast halen" voor chipmachinemaker ASML. Dat zei Jeroen Dijsselbloem, burgemeester van Eindhoven, bij de openingsceremonie van de bouw van de nieuwe campus van ASML. "Dit is een enorme kans voor Nederland en Europa. Andere landen innoveren hard, dus dat moeten wij ook doen", aldus Dijsselbloem. "Het is dus cruciaal dat wij investeren in tech."
39 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag terughoudend begonnen aan de nieuwe week. Beleggers namen weinig risico na het lange weekend in de Verenigde Staten en hielden vooral de olieprijzen in de gaten. Olie werd maandag al duurder na nieuwe wederzijdse aanvallen van de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend. Dinsdag liepen de olieprijzen verder op door aanvallen van de door Iran gesteunde Houthi's op energiecentrales en steden in Saudi-Arabië, een bondgenoot van de VS.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel Nederlanders zoeken alternatief vervoer tijdens de landelijke staking in het openbaar vervoer tegen de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Daardoor rijden er woensdag in bijna het hele land geen treinen en ook het stads- en streekvervoer in verschillende regio's ligt plat. Aanbieders van deelauto's merken dat het aantal boekingen daardoor flink hoger ligt dan normaal.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - VodafoneZiggo gaat zijn mobiele masten verkopen voor zo'n 669 miljoen euro. De opbrengst wordt gebruikt om de schulden van Ziggo Group te verlagen in aanloop naar de beursgang van Ziggo Group volgend jaar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De landelijke staking op het spoor en in het openbaar vervoer op woensdag zal waarschijnlijk een beperkte impact hebben op de Nederlandse economie. De staking uit protest tegen de kabinetsplannen rond sociale zekerheid was ruim van tevoren aangekondigd door de vakbonden en bedrijven hebben zich kunnen voorbereiden door bijvoorbeeld mensen thuis te laten werken. De impact op het goederenvervoer kan wel groter zijn doordat ladingen vertragingen oplopen, aldus economen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Medewerkers van veel grote werkgevers in Nederland hebben woensdag de optie om thuis te werken, volgt uit een rondgang van het ANP. Door een landelijke staking in het openbaar vervoer rijden er die dag bijna geen treinen, metro's en bussen.
1 uur geledenKAMPALA (ANP/BLOOMBERG) - Oeganda wordt binnenkort 's werelds nieuwste exporteur van ruwe olie. Het Afrikaanse land wil in december beginnen met de export van zijn Pearl Sweet-olie, meldde de topman van het staatsoliebedrijf Uganda National Oil Company dinsdag. De olie uit Oeganda zal dan via een pijpleiding worden vervoerd naar de havenstad Tanga in buurland Tanzania om naar kopers in Azië geëxporteerd te worden.
1 uur geleden