Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal stakingen daalt verder, maar ze duren langer

Aantal stakingen daalt verder, maar ze duren langer

DEN HAAG (ANP) - Het aantal stakingen op het werk is in 2025 verder afgenomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telde 23 stakingen, 13 minder dan in 2024. Na de piek van 52 stakingen in 2023, onder meer door de hoge inflatie, komt het aantal nu weer uit op het gemiddelde niveau van deze eeuw.

Bij stakingen in 2025 waren aanzienlijk minder werknemers betrokken. Het ging in totaal om ruim 10.000 mensen, ongeveer de helft ten opzichte van 2024. Desondanks gingen er 60.000 werkdagen verloren, ruim 6000 meer dan een jaar eerder. Dit kwam doordat de acties gemiddeld langer duurden. In tegenstelling tot een jaar eerder duurde in 2025 geen enkele staking korter dan één werkdag. Volgens hoofdeconoom van het CBS Peter Hein van Mulligen is hier geen verklaring voor.

In de industriesector werd vorig jaar het meest gestaakt, namelijk 10 keer. Het aantal betrokken werknemers lag met nog geen 1000 wel relatief laag. In de handel waren de meeste werknemers betrokken, ruim 4000, wat zorgde voor ongeveer 17.000 verloren werkdagen.

Onderwijs

De grootste staking van vorig jaar vond plaats in het onderwijs; deze estafettestaking leidde tot ruim 28.000 verloren werkdagen. Dit is bijna de helft van het totaal aantal verloren werkdagen, terwijl er relatief weinig werknemers bij betrokken waren.

Bij 10 van de 23 stakingen in 2025 draaide het om de cao-onderhandelingen. Tegelijkertijd zijn werknemers juist positiever over hun eigen cao en salaris. Volgens de enquête van het CBS en TNO is 83 procent tevreden met de cao en 80 procent met het loon, meer dan in eerdere jaren. Werknemers in het onderwijs waren het vaakst tevreden (92 procent) en in de informatie en communicatie het minst vaak (70 procent).

Meer uit Financieel

Boekingssite Secureholiday en duizenden Nederlanders dupe datalek

TOULOUSE (ANP) - De Franse campingboekingssite Secureholiday heeft te maken gehad met een cyberaanval, waarbij de gegevens van 41.577 Nederlanders zijn gelekt. Dat bevestigt topman Manuel Mirabel van moederbedrijf Ctoutvert aan EenVandaag, dat eerder woensdag over de aanval schreef.

38 minuten geleden
ASML verhoogt financiële verwachtingen na sterk tweede kwartaal

VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML verwacht nog meer te profiteren van de forse investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) dan eerder voor mogelijk gehouden. Het Veldhovense concern kende een sterk tweede kwartaal en heeft zijn financiële verwachtingen voor heel dit jaar verder opgeschroefd.

1 uur geleden
Chinese economie groeit in 2e kwartaal 4,3 procent op jaarbasis

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De economische groei van China is in het tweede kwartaal vertraagd tot 4,3 procent op jaarbasis, zo bleek woensdag uit officiële cijfers. De groei bleef achter bij de verwachtingen van analisten, die voorspeld hadden dat het bruto binnenlands product (bbp) in het tweede kwartaal (april-juni) met 4,5 procent zou groeien ten opzichte van een jaar eerder.

1 uur geleden
CBS: Mensen schatten inflatie hoger in dan daadwerkelijk cijfer

DEN HAAG (ANP) - Mensen schatten de inflatie veel hoger in dan de daadwerkelijke inflatie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek onder consumenten. De afgelopen jaren is de inflatie rond de 3 procent gebleven, terwijl de zogenoemde gevoelsinflatie ongeveer 8 procent blijft.

2 uur geleden
Goudwisselkantoor ziet stabilisatie goudmarkt na recordpiek

KLAASWAAL (ANP) - De goudmarkt is in het tweede kwartaal van 2026 gestabiliseerd, meldt Goudwisselkantoor op basis van eigen transactiegegevens. De stabilisatie volgt op een periode waarin de goudprijs het hoogste niveau ooit bereikte door de onrust in de wereld. Inmiddels ligt de prijs van het edelmetaal, dat in onzekere tijden als een veilige haven wordt gezien, weer iets onder het niveau van begin dit jaar.

6 uur geleden
Goudwisselkantoor ziet stabilisatie goudmarkt na recordpiek

KLAASWAAL (ANP) - De goudmarkt is in het tweede kwartaal van 2026 gestabiliseerd, meldt Goudwisselkantoor op basis van eigen transactiegegevens. De stabilisatie volgt op een periode waarin de goudprijs het hoogste niveau ooit bereikte door de onrust in de wereld. Inmiddels ligt de prijs van het edelmetaal, dat in onzekere tijden als een veilige haven wordt gezien, weer iets onder het niveau van begin dit jaar.

8 uur geleden
Techaandelen herstellen op Wall Street na meevallende inflatie

NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street vonden dinsdag de tijd weer rijp om in techaandelen te stappen, na de stevige koersdalingen maandag. De beurshandel kreeg steun van meevallende inflatiecijfers en sterke resultaten van onder meer bankconcern Goldman Sachs.

9 uur geleden