Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal slachtoffers landmijnen in Oekraïne vertienvoudigd

Aantal slachtoffers landmijnen in Oekraïne vertienvoudigd

GENÈVE (ANP/DPA/AFP) - Het aantal slachtoffers van landmijnen in Oekraïne is vorig jaar door de Russische inval vertienvoudigd ten opzichte van een jaar eerder. De Internationale Campagne voor het Verbod op Landmijnen (ICBL) heeft in 2022 608 slachtoffers geteld, in 2021 waren het er 58.

Rusland heeft volgens een rapport van ICBL sinds februari 2022, toen de invasie begon, landmijnen gelegd in elf van de 27 Oekraïense regio's. Daarin staat ook dat Oekraïne de wapens zeker een keer heeft gebruikt, in Izjoem. Die plaats in de noordoostelijke regio Charkiv was op dat moment nog bezet door Rusland. Er vielen elf slachtoffers.

Het wereldwijde aantal slachtoffers daalde vorig jaar van 5544 naar 4710. Volgens het ICBL-rapport stierven zo'n 1700 slachtoffers, de rest liep verwondingen op. De meeste slachtoffers, zo'n 85 procent, waren kinderen of andere burgers. Het aantal slachtoffers was het hoogst in Syrië (834).

Het rapport is gepubliceerd voorafgaand aan de jaarlijkse bijeenkomst van landen die het Verdrag van Ottawa uit de jaren negentig erkennen. Dit verdrag verbiedt het gebruik, de opslag, de overdracht en de productie van zogeheten anti­personeel­mijnen en gaat ook over de vernietiging van de wapens. Van de 164 landen is Oekraïne de enige die het verdrag heeft geschonden. Rusland is geen partij in het verdrag.

Meer uit Buitenland

Noorwegen steekt nog eens half miljard in wapens VS voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Noorwegen trekt nog eens een half miljard dollar uit om Amerikaanse wapens te kopen voor Oekraïne. Het NAVO-land was al een van de landen die Oekraïne het gulst steunden. Met de Noorse bijdrage is het zogeheten PURL-pakket, waarvoor Nederland al een kwart miljard euro vrijmaakte, nu rond.

54 minuten geleden
Thailand heft verbod op: alcoholverkoop ook 's middags toegestaan

BANGKOK (ANP/AFP) - Thailand gaat alcoholverkoop voor het eerst in decennia 's middags weer toestaan. Deze versoepeling van de strenge Thaise alcoholregelgeving geldt voor een proefperiode van zes maanden.

1 uur geleden
Israël: overgedragen overblijfselen niet van gijzelaar

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het stoffelijk overschot dat Hamas dinsdag heeft overgedragen aan Israël is niet van een van de gijzelaars, meldt het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Een forensisch instituut heeft geprobeerd de overblijfselen te identificeren, maar kwam tot de conclusie dat die niet behoorden tot een van de twee gijzelaars waar Israël nog op wacht.

1 uur geleden
CARE breidt noodhulp in Gaza uit naar noorden

GAZA-STAD (ANP) - CARE gaat de komende weken de hulpverlening in de Gazastrook uitbreiden naar het noorden van het Palestijnse gebied. De hulporganisatie zegt dat er nu genoeg goederen beschikbaar zijn om medische basiszorg te bieden in het noorden van Gaza. Volgens CARE is de nood daar het hoogst.

2 uur geleden
Zoektocht naar vermiste vlucht MH370 eind december hervat

KUALA LUMPUR (ANP) - De zoektocht naar vlucht MH370 van Malaysia Airlines wordt op 30 december hervat, meldt het Maleisische ministerie van Transport. De meest recente zoektocht in de zuidelijke Indische Oceaan, waar het wrak van het vliegtuig zich naar alle waarschijnlijkheid bevindt, werd in april van dit jaar stopgezet vanwege slechte weersomstandigheden.

4 uur geleden
Zuid-Koreaanse leider kiest geen kant in conflict China en Japan

SEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung kiest geen partij in het onlangs gerezen diplomatieke conflict tussen China en Japan. Dat zei Lee woensdag tijdens zijn persconferentie ter gelegenheid van de herdenking van de staat van beleg op 3 december in Zuid-Korea. Exact een jaar geleden riep Lee's voorganger, de inmiddels afgezette Yoon Suk-yeol, die af.

4 uur geleden
Europa eens over afschaffing Russische gasimport tegen 2027

BRUSSEL (ANP) - De Europese Raad heeft woensdag een akkoord bereikt met het Europees Parlement over de geleidelijke afschaffing van de Russische gasimport tegen 2027. Het akkoord past in breder Europees beleid om de afhankelijkheid van Russische energie te beëindigen.

5 uur geleden