Aantal overvallen Amsterdam blijft hoog, zorgen jonge criminelen
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal overvallen in Amsterdam is in 2021 gelijk gebleven, terwijl landelijk een daling is te zien. Zowel in 2021 als in 2020 zijn in Amsterdam 170 overvallen gepleegd. Dit schrijft burgemeester Femke Halsema maandag in een brief aan de gemeenteraad.
Landelijk nam het aantal overvallen sterk af met 25 procent, schrijft de Amsterdamse politie in het Trendbeeld 2022. Amsterdam is de enige regio in Nederland waar het aantal overvallen in 2021 ten opzichte van 2020 niet is afgenomen. Een duidelijke verklaring is er niet.
In het laatste kwartaal van vorig jaar was er een piek in het aantal overvallen. In oktober werden acht telecomzaken overvallen. Na deze golf van overvallen, door overwegend jonge daders, besloten telecombedrijven als VodafoneZiggo, T-Mobile en KPN uit voorzorg de voorraad smartphones uit hun winkels te halen.
Drugsgerelateerde criminaliteit
De grootste veiligheidsdreiging voor Amsterdam is de drugsgerelateerde criminaliteit, stelt Halsema daarnaast. Gemeente, politie en het Openbaar Ministerie concluderen uit de veiligheidscijfers "dat de georganiseerde drugscriminaliteit en de aantrekkingskracht op jongeren een hardnekkig probleem blijven voor Amsterdam." De drugscriminaliteit heeft een aanzuigende werking op jongeren. Veel verdachten die worden gepakt in de havens van Rotterdam en Antwerpen om drugs uit containers te halen zijn uit Amsterdam afkomstig, schrijft Halsema. "In de stad dwalen duizenden straatdealers rond. De massaliteit leidt vrijwel dagelijks tot wapengeweld, bedreigingen, aanslagen op personen, bedrijven en woningen."
Criminele netwerken besteden volgens de politie uitvoerende taken veelal uit aan jonge jongens en meiden. "Zij leveren hand- en spandiensten en, verdienen daarmee (goed) geld en stijgen op de criminele ladder." In 2021 was volgens de politie een extreme stijging te zien van het aantal verdachten dat drugs uit containers kwam halen.
"Jongeren lijken steeds sneller carrière te maken in het criminele circuit", zegt hoofdofficier René de Beukelaer. "Het aantal minderjarige verdachten van moord dan wel poging moord is in Amsterdam verdrievoudigd van 26 naar 76 minderjarigen."
Halsema ziet de meeste kwetsbare jongeren in de stadsdelen Nieuw-West en Zuidoost. In Zuidoost speelt daarnaast nog het overmatig messengebruik, aldus de burgemeester in een toelichting. Ze pleit voor grootschaliger programma's die er in de wijken voor zorgen dat meer jongeren hun opleiding afmaken en voorkomen dat ze in de drugshandel belanden. Halsema: "De schaal van de programma's is te klein. We willen geen vijftig jongeren helpen, maar vijfhonderd of meer."
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - In het zuiden van Nederland daalde de temperatuur in de nacht van donderdag op vrijdag tot onder nul, en daarmee is het de eerste lokale vorstdag van het najaar. Dat gebeurde volgens Weeronline op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland. De eerste vorst is later dan gebruikelijk: tussen 1996 en 2025 vond de eerste lokale vorstdag plaats rond 25 oktober.
15 minuten geledenWILLEMSTAD (ANP) - Na vier dagen staking gaan de Curaçaose huisartsen vrijdag weer aan de slag. Daartoe heeft de Curaçaose Huisartsen Vereniging (CNHV) haar leden donderdag opgeroepen, nadat de overheid een kort geding had aangespannen. Apothekers die zich solidair hadden verklaard en de deuren hadden gesloten, gaan vrijdag onder druk ook weer aan de slag.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het KLM-toestel dat na een bommelding is geland in de Roemeense hoofdstad Boekarest is in de nacht van donderdag op vrijdag niet vertrokken naar Tel Aviv. Dat zei een woordvoerder van KLM desgevraagd.
4 uur geledenGROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het aquaduct Mid-Fryslân bij Grou is sinds donderdagavond in beide richtingen afgesloten voor al het verkeer. Dat maakte Rijkswaterstaat bekend.
6 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Nog twee vluchten zijn donderdag doelwit geweest van een bommelding, waaronder een KLM-vlucht richting Tel Aviv. Dat meldt de Roemeense veiligheidsdienst en wordt desgevraagd door KLM bevestigd aan het ANP. Het toestel maakte een geplande tussenstop in Boekarest, nadat het was vertrokken van Schiphol.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zijn moeilijke tijden om op klimaatgebied iets voor elkaar te krijgen, zeggen klimaatwetenschappers van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) enkele dagen voor de VN-klimaattop in Antalya, COP31. "Na het Klimaatakkoord van Parijs was er heel veel enthousiasme. Nu is er veel geopolitieke tegenwind en is het lastiger om vooruitgang te boeken", zegt onderzoeker Detlef van Vuuren. Zijn collega Michel den Elzen concludeert dat het "magere jaren" zijn.
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NOS blijft de komende jaren samenvattingen van de Eredivisie uitzenden. De omroep en Eredivisie Media & Marketing (EMM) hebben hun contract verlengd tot en met het seizoen van 2031/2032, meldt de NOS. Daarnaast hebben zij nieuwe afspraken gemaakt, waardoor de NOS meer over de Eredivisie kan delen op sociale media.
14 uur geleden