Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal oliebollenkramen flink gestegen, mede door corona

Aantal oliebollenkramen flink gestegen, mede door corona

DEN HAAG (ANP) - Het aantal bedrijven dat in Nederland oliebollenkramen exploiteert is de afgelopen jaren flink gegroeid. Stonden in het vierde kwartaal van 2013 nog 307 bedrijven ingeschreven, in dezelfde periode van dit jaar zijn dat er 425. Dat komt naar voren uit gegevens van de Kamer van Koophandel (KVK). Voorzitter Atze Lubach-Koers van de Nationale Bond van Kermisbedrijfhouders (BOVAK), die het gros van de oliebollenondernemers vertegenwoordigt, merkt ook dat er flink meer kramen zijn bijgekomen. Vooral de coronacrisis heeft daar volgens hem aan bijgedragen.

Lubach-Koers denkt dat er deze winter zo'n 1200 oliebollenkramen verspreid door het land staan. "Dat zijn er in de loop der jaren flink meer geworden, onder andere door corona. Als kermisbranche lagen we destijds stil, maar van gemeenten kregen we de mogelijkheid om wel oliebollenkramen te exploiteren. Loketverkoop was namelijk wel toegestaan", legt hij uit. "Voor menig exploitant heeft dat ervoor gezorgd dat de oliebollen inkomsten genereerden."

De meeste oliebollenondernemers zijn sinds jaar en dag terug te vinden in Gelderland, blijkt uit de KVK-gegevens. In het vierde kwartaal van 2013 ging het om 80 bedrijven die met kramen langs straten en op pleinen oliebollen aan de man brachten. Dat aantal steeg in de loop der jaren tot 105 in de laatste maanden van dit jaar. Zowel het relatief hoge aantal als de stijging verbazen Lubach-Koers niet. "Kermisexploitanten wonen veelal in Apeldoorn, een plek die centraal is en van waaruit men minder ver hoeft te reizen."

Noord-Brabant

Naast Apeldoorn wonen volgens de BOVAK-voorzitter ook relatief veel kermisondernemers in Noord-Brabant. De gegevens van de KVK ondersteunen dat. Na Gelderland staan de meeste oliebollenondernemingen deze winter ingeschreven in Noord-Brabant, 80 in totaal. Ook hier is het aantal bedrijven gestegen, van 65 in het laatste kwartaal van 2013.

De KVK heeft gegevens verzameld op basis van SBI-codes, die aangeven wat de belangrijkste bezigheden van een bedrijf zijn, in combinatie met het woord 'oliebol' in de bedrijfsomschrijving. De handelskamer merkt daarbij op dat het daadwerkelijke aantal oliebollenbedrijven hoger kan uitvallen.

Volgens Lubach-Koers geven deze cijfers daardoor wel een wat vertekend beeld, omdat veel ondernemers ingeschreven staan als uitbaters van kermisattracties. "Corona heeft ons geleerd dat we ons niet moeten laten beperken als het gaat om SBI-codes. Het ene jaar kunnen ondernemers een oliebollenkraam uitbaten, maar het andere jaar net zo goed een attractie."

Meer uit Financieel

OPEC+ bezorgd over kostbare aanvallen op energiefaciliteiten

WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.

12 uur geleden
Koeweit: zware schade aan oliefaciliteiten door Iraanse aanval

KOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait ​Petroleum ⁠Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.

14 uur geleden
Bloomberg: landen OPEC+ gaan olieproductie verder verhogen

WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.

15 uur geleden
Onderzoek: Duitse DAX-bedrijven keren recorddividend uit

FRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.

17 uur geleden
Luchthavens Italië waarschuwen voor brandstofbeperkingen

MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.

18 uur geleden
Oorlog in Midden-Oosten drukt op economische groei Vietnam

HANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.

1 dag geleden
Frankrijk verstrekt kleine bedrijven leningen om brandstofprijzen

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.

1 dag geleden