Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal oliebollenkramen flink gestegen, mede door corona

Aantal oliebollenkramen flink gestegen, mede door corona

DEN HAAG (ANP) - Het aantal bedrijven dat in Nederland oliebollenkramen exploiteert is de afgelopen jaren flink gegroeid. Stonden in het vierde kwartaal van 2013 nog 307 bedrijven ingeschreven, in dezelfde periode van dit jaar zijn dat er 425. Dat komt naar voren uit gegevens van de Kamer van Koophandel (KVK). Voorzitter Atze Lubach-Koers van de Nationale Bond van Kermisbedrijfhouders (BOVAK), die het gros van de oliebollenondernemers vertegenwoordigt, merkt ook dat er flink meer kramen zijn bijgekomen. Vooral de coronacrisis heeft daar volgens hem aan bijgedragen.

Lubach-Koers denkt dat er deze winter zo'n 1200 oliebollenkramen verspreid door het land staan. "Dat zijn er in de loop der jaren flink meer geworden, onder andere door corona. Als kermisbranche lagen we destijds stil, maar van gemeenten kregen we de mogelijkheid om wel oliebollenkramen te exploiteren. Loketverkoop was namelijk wel toegestaan", legt hij uit. "Voor menig exploitant heeft dat ervoor gezorgd dat de oliebollen inkomsten genereerden."

De meeste oliebollenondernemers zijn sinds jaar en dag terug te vinden in Gelderland, blijkt uit de KVK-gegevens. In het vierde kwartaal van 2013 ging het om 80 bedrijven die met kramen langs straten en op pleinen oliebollen aan de man brachten. Dat aantal steeg in de loop der jaren tot 105 in de laatste maanden van dit jaar. Zowel het relatief hoge aantal als de stijging verbazen Lubach-Koers niet. "Kermisexploitanten wonen veelal in Apeldoorn, een plek die centraal is en van waaruit men minder ver hoeft te reizen."

Noord-Brabant

Naast Apeldoorn wonen volgens de BOVAK-voorzitter ook relatief veel kermisondernemers in Noord-Brabant. De gegevens van de KVK ondersteunen dat. Na Gelderland staan de meeste oliebollenondernemingen deze winter ingeschreven in Noord-Brabant, 80 in totaal. Ook hier is het aantal bedrijven gestegen, van 65 in het laatste kwartaal van 2013.

De KVK heeft gegevens verzameld op basis van SBI-codes, die aangeven wat de belangrijkste bezigheden van een bedrijf zijn, in combinatie met het woord 'oliebol' in de bedrijfsomschrijving. De handelskamer merkt daarbij op dat het daadwerkelijke aantal oliebollenbedrijven hoger kan uitvallen.

Volgens Lubach-Koers geven deze cijfers daardoor wel een wat vertekend beeld, omdat veel ondernemers ingeschreven staan als uitbaters van kermisattracties. "Corona heeft ons geleerd dat we ons niet moeten laten beperken als het gaat om SBI-codes. Het ene jaar kunnen ondernemers een oliebollenkraam uitbaten, maar het andere jaar net zo goed een attractie."

Meer uit Financieel

Europese beurzen onder druk door onzekerheid over heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.

13 minuten geleden
Consumentenbond waarschuwt voor onderzochte koptelefoons

DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.

16 minuten geleden
ASML onthult vooruitgang die 50 procent meer chips kan opleveren

SAN DIEGO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlandse technologiebedrijf ASML zeggen dat ze een doorbraak hebben bereikt waardoor hun chipmachines aanzienlijk krachtiger kunnen worden gemaakt. Door de lichtbron in de geavanceerde EUV-machines te verbeteren, kunnen er tegen het einde van dit decennium tot wel 50 procent meer chips worden gemaakt. Dat zegt Michael Purvis, een toptechnoloog bij ASML, in een gesprek met persbureau Reuters.

1 uur geleden
Beleggers Wall Street onzeker door nieuwe handelstarieven Trump

NEW YORK (ANP) - Beleggers op de beurzen in New York namen maandag een afwachtende houding aan bij het begin van de handel. Dat kwam door de toegenomen onzekerheid rond het Amerikaanse handelsbeleid. Vrijdag veerde Wall Street nog op nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig had verklaard. Trump kondigde daarop meteen een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen en verhoogde dat tarief later naar 15 procent. Ook waarschuwde hij dat er de komende maanden nog meer heffingen zouden volgen.

1 uur geleden
Europees Parlement stelt stemming handelsdeal VS opnieuw uit

BRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement heeft een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten opnieuw uitgesteld. Dit vanwege nieuwe importheffingen die de VS dit weekend aankondigden nadat eerder heffingen waren verboden door het Amerikaanse Hooggerechtshof. De betekenis daarvan voor de handelsdeal is nog onduidelijk, waardoor de commissie een geplande stemming over een deel van de handelsdeal uitstelt.

1 uur geleden
Kosten wederopbouw Oekraïne lopen op tot 588 miljard dollar

WASHINGTON (ANP/AFP) - De kosten van de wederopbouw van Oekraïne zijn bijna vier jaar na de inval van Rusland opgelopen tot 588 miljard dollar. Dat meldt de Wereldbank maandag in een rapport, in samenwerking met de Oekraïense regering, de Verenigde Naties en de Europese Commissie. Het bedrag is ruim 12 procent hoger dan een jaar geleden.

2 uur geleden
EU-handelschef en ministers G7 bijeen over nieuwe importheffingen

BRUSSEL (ANP) - Handelschef van de Europese Commissie Maroš Šefčovič komt maandag bijeen met de handelsministers van de G7-landen om de nieuwe Amerikaanse importheffingen te bespreken. President Donald Trump legde afgelopen weekend wereldwijde tarieven van 15 procent op, na een voor hem ongunstige uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof op vrijdag. Dat leidde tot nieuwe onzekerheid.

4 uur geleden