Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal nieuwe studenten verpleegkunde fors gedaald na piek

Aantal nieuwe studenten verpleegkunde fors gedaald na piek

DEN HAAG (ANP) - De aantallen nieuwe studenten verpleegkunde zijn, na een piek in de belangstelling twee jaar eerder, zowel in het mbo als het hbo fors gedaald. Voor het aflopende studiejaar meldden zich volgens het CBS 20 procent minder mbo-kandidaten en zelfs 26 procent minder belangstellenden voor het hbo, vergeleken met die hoogtijdagen. De instroom van leerling-verzorgenden IG nam zelfs met een derde af, becijferde het statistiekbureau.

Aan het begin van het lopende studiejaar begonnen circa 9000 mensen met de mbo-opleiding verpleegkunde en een kleine 7000 met de hbo-opleiding. Twee jaar eerder waren het er respectievelijk 11.000 en 9000. Een van de verklaringen voor die piek was volgens het CBS de extra aandacht voor de krapte in de zorg ten tijde van de coronapandemie. Voor de mbo-studie verzorgende IG daalde het aantal belangstellenden van bijna 10.000 naar bijna 7000.

"De afgelopen jaren nam het totaal aantal nieuwe mbo-studenten in de opleidingen in zorg en welzijn af. In studiejaar 2023/'24 startten ruim 67.000 studenten een opleiding in zorg en welzijn, tegen 73.000 twee jaar eerder. Dat is een afname van 8 procent. Bij de overige opleidingen in het mbo daalde het aantal nieuwe studenten met 3 procent", telde het CBS.

Het aflopende studiejaar begonnen ongeveer 45.000 duizend studenten een hbo-opleiding voor een baan in zorg en welzijn, in 2021/'22 waren er nog 48.000 nieuwkomers.

Het aantal nieuwe mbo-studenten pedagogisch werk nam juist toe. Aan het begin van het huidige studiejaar begonnen er in het mbo ruim 14.000 mensen aan, 19 procent meer dan twee jaar eerder. In het hbo zag het CBS ook iets meer belangstelling voor pedagogiek. Bij de bacheloropleiding pedagogiek bijvoorbeeld ging het aantal instromers van 2400 naar 2500 nieuwe studenten.

Meer uit Binnenland

Fakkels en vuurwerk bij sfeeractie ArenA ondanks verbod

AMSTERDAM (ANP) - Bij de zogenoemde entrada in de buurt van station Bijlmer ArenA voor aanvang van de wedstrijd tussen Ajax en Olympiakos in de Champions League worden veel rode fakkels en vuurwerk afgestoken. Een verslaggever ziet dat veel fans toekijken bij de sfeeractie van de harde supporterskern, die rond 18.00 uur begon. Rond de Johan Cruijff ArenA geldt een veiligheidsrisicogebied, wat onder meer inhoudt dat bezit en afsteken van vuurwerk niet zijn toegestaan.

1 uur geleden
17-jarige jongen aangehouden om beschieting en explosie Alkmaar

ALKMAAR (ANP) - De politie heeft op woensdagmorgen een 17-jarige jongen uit Alkmaar aangehouden. Hij wordt verdacht van mogelijke betrokkenheid bij een explosie en beschieting van een woning aan de Bannewaard in zijn thuisstad. Dat heeft de politie bekendgemaakt.

2 uur geleden
Inwoners Bonaire prijzen rechter om erkenning discriminatie

DEN HAAG (ANP) - Inwoners van Bonaire die betrokken waren bij de klimaatzaak tegen de Nederlandse overheid, zijn verheugd over de erkenning die zij van de rechtbank in Den Haag hebben gekregen. "Wij voelen ons tweederangsburgers en moeten altijd vechten om dingen voor elkaar te krijgen. Dat de rechter zei dat wij worden gediscrimineerd, dat vond ik te gek. Dat dwingt respect af", reageert kunstenares Jackie Bernabela, die in traditionele klederdracht het vonnis heeft bijgewoond.

2 uur geleden
Ook code geel in Flevoland, Gelderland en Overijssel om sneeuwval

DE BILT (ANP) - Naast het noorden moeten donderdag ook de provincies Flevoland, Gelderland en Overijssel rekening houden met gladheid door sneeuwval. Daar geldt vanaf de nacht tot begin van de middag code geel. Het KNMI verwacht op veel plaatsen 1 tot 2 centimeter sneeuw.

2 uur geleden
Staat noemt klimaatvonnis Bonaire "stevige uitspraak"

DEN HAAG (ANP) - Dat de rechter vandaag heeft geoordeeld dat de Staat onrechtmatig heeft gehandeld tegen de bewoners van Bonaire, is een "stevige uitspraak", vindt het kabinet. "De Staat neemt deze zeer serieus", laat een woordvoerder van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat weten. De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van het Caribische eiland te beschermen tegen klimaatverandering, oordeelde de rechter.

3 uur geleden
Nederland is te afhankelijk van techreuzen, waarschuwt AP

DEN HAAG (ANP) - Nederland is te afhankelijk van een paar grote buitenlandse ICT-leveranciers. Dit geldt niet alleen voor de overheid, maar bijvoorbeeld ook voor de zorg en het betalingsverkeer. Als een ander land die afhankelijkheid ooit gebruikt om Nederland onder druk te zetten, "kan Nederland volledig tot stilstand komen", waarschuwt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP).

3 uur geleden
OM eist opnieuw werkstraf tegen FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag in hoger beroep opnieuw een werkstraf van tweehonderd uur geƫist tegen Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie voor opruiing. De strafeis bij het gerechtshof is gelijk aan de straf die de rechtbank de parlementariƫr in juni 2024 oplegde, waartegen Van Meijeren hoger beroep instelde.

4 uur geleden