Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal nieuwe asielzoekers blijft in zelfde tempo stijgen

Aantal nieuwe asielzoekers blijft in zelfde tempo stijgen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal asielzoekers in Nederland blijft in hetzelfde tempo toenemen. Vorige week hebben ongeveer negenhonderd mensen asiel aangevraagd. Dat is vergelijkbaar met de weken ervoor.

De instroom is wel aanzienlijk hoger dan in eerdere jaren. In dezelfde week in 2023 en 2022 waren er ongeveer zevenhonderd asielaanvragen, en ook in de jaren ervoor kwamen er duidelijk minder asielzoekers dan nu. Voor de twintigste week op rij ligt de instroom hoger dan in dezelfde week een jaar eerder. Die periode begon in oktober.

In de eerste zeven weken van het jaar waren er ongeveer 6600 asielaanvragen, gemiddeld dus bijna duizend per week. Vorig jaar waren er na zeven weken minder dan 5000 aanvragen binnen en het jaar ervoor zo'n 4500. In 2021 waren de cijfers vertekend door coronamaatregelen, maar in de jaren daarvoor stond de teller rond deze tijd steeds op ongeveer 4000.

Nareizigers

Bij de wekelijkse cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid over de asielinstroom gaat het niet alleen om nieuwe aanvragen, maar bijvoorbeeld ook om nareizigers. Dit zijn mensen die naar Nederland mogen komen om zich aan te sluiten bij een familielid dat asiel heeft gekregen. Het gaat om afgeronde cijfers, dus de werkelijke aantallen kunnen iets afwijken.

Het is al lang heel erg druk in de asielzoekerscentra. Dat komt niet alleen door de relatief hoge instroom, maar ook door een tekort aan opvangplekken. Bovendien kunnen statushouders, die als vluchteling zijn erkend en in Nederland mogen blijven, de asielzoekerscentra niet verlaten omdat er geen woningen voor hen zijn door woningnood.

Ter Apel overvol

Vooral het aanmeldcentrum in Ter Apel is overvol. Het aantal asielzoekers daar moet dinsdag zijn gedaald tot onder de 2000, na een opdracht van een rechter. Het is de vraag of dat gaat lukken. Afgelopen weekend verbleven zo'n 2220 mensen in het aanmeldcentrum.

Meer uit Politiek

Bijna alle partijen claimen winst na gemeenteraadsverkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Bijna alle partijen claimen een vorm van winst na de gemeenteraadsverkiezingen. Zetelwinst in individuele gemeenten, meer stemmen in totaal of de grootste worden in een bepaalde gemeente is voor partijen reden om donderdag feest te vieren.

47 minuten geleden
Partijen moeten campagneborden binnen een week weghalen

DEN HAAG (ANP) - Partijen moeten hun campagneborden zelf weghalen. Dat blijkt uit een rondgang langs Rotterdam, Tilburg en Utrecht.

1 uur geleden
Ouwehand: niet stil zijn over oprukkende extreemrechtse partijen

DEN HAAG (ANP) - Het is nu niet de tijd om stil te zijn over oprukkende extreemrechtse partijen, vindt Esther Ouwehand. "En de Partij voor de Dieren is dat ook niet van plan", zegt de partijleider een dag na de gemeenteraadsverkiezingen. Ze doelt onder meer op de groei van Forum voor Democratie en lokale radicaalrechtse partijen in de gemeenteraden.

1 uur geleden
XR wil blijven demonstreren ondanks 'dreigementen' De Mos

DEN HAAG (ANP) - Ook als Richard de Mos in het hart van het stadsbestuur van Den Haag komt, wil Extinction Rebellion blijven demonstreren in de stad. "Dreigementen van lokale partijen weerhouden ons niet om de vernietigende klimaatcrisis onder de aandacht te blijven brengen", laat de actiegroep weten.

2 uur geleden
Lokale partijen groeien, verlies voor GroenLinks-PvdA, SP en CU

DEN HAAG (ANP) - Lokale partijen hebben hun opmars doorgezet bij de gemeenteraadsverkiezingen. Ze behaalden samen 3391 zetels, het hoogste aantal ooit. Ruim een op de drie kiezers (34 procent) koos voor een lokale partij, blijkt uit alle voorlopige uitslagen die de ANP Verkiezingsdienst heeft verzameld. Van de landelijke partijen heeft GroenLinks-PvdA het grootste absolute zetelverlies geleden.

3 uur geleden
Paternotte ziet uitslag verkiezingen als 'steun in rug coalitie'

DEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte noemt de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen een "steun in de rug voor de coalitie". D66 won in totaal 57 zetels, VVD kreeg er 66 zetels bij. CDA verloor 19, maar kreeg wel meer stemmen dan in 2022.

3 uur geleden
Campagneleider Hart voor Den Haag: 4 jaar lang campagne gevoerd

DEN HAAG (ANP) - Het succes van Hart voor Den Haag is volgens campagneleider Coen Bom te danken aan vier jaar lang aanwezig zijn in alle Haagse wijken. De partij van Richard de Mos steeg van 9 naar 16 zetels. Volgens Bom hielp het ook dat De Mos vier jaar geleden werd uitgesloten bij de coalitievorming.

3 uur geleden