Aantal minderjarige verdachten gestegen na jaren van daling
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft vorig jaar 18.000 minderjarige verdachten geregistreerd. Dat zijn er duizend meer dan in 2018, blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Het is voor het eerst in tien jaar dat het CBS het aantal minderjarige verdachten ziet stijgen. Sinds 2009 was het aantal meer dan gehalveerd. Van de minderjarige verdachten werd 70 procent vorig jaar voor het eerst als verdachte geregistreerd.
De politie registreerde vorig jaar in totaal 165.000 verdachten voor 262.000 misdrijven. Ruim 1 op de 10 was minderjarig, zij werden verdacht van het plegen van 31.000 misdrijven.
Van de minderjarige verdachten in 2019 was het overgrote merendeel (78 procent) jongen. Een kwart van de jongens was jonger dan vijftien jaar. Meisjes zijn vaker dan jongens op jongere leeftijd verdachte van een misdrijf; bijna 30 procent was jonger dan vijftien.
Het aantal verdachte meisjes was de laatste tien jaar met 61 procent gedaald, het aantal jongens daalde met 58 procent. Bij minderjarige verdachten gaat het in 60 procent van de gevallen om diefstal van een fiets, scooter, winkeldiefstal, straatroof en in 10 procent van de zaken om openlijk geweld.
Meer dan 6 procent van alle minderjarigen in de politiedossiers is verdachte van een (vuur)wapendelict, tegenover bijna 4 procent van de volwassen verdachten.
Van de geregistreerde minderjarige verdachten had 53 procent in 2019 een Nederlandse achtergrond, bij alle leeftijden was dit 47 procent. Minderjarigen met een migratieachtergrond waren 2,4 maal zo vaak verdachte als minderjarigen met een Nederlandse achtergrond, stelt het CBS.
Van alle minderjarige verdachten in 2019 woonde 20 procent in een van de vier grote steden.
Meer uit Binnenland
PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
2 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.
11 uur geledenGEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.
16 uur geleden