Aantal minderjarige verdachten gestegen na jaren van daling
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft vorig jaar 18.000 minderjarige verdachten geregistreerd. Dat zijn er duizend meer dan in 2018, blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Het is voor het eerst in tien jaar dat het CBS het aantal minderjarige verdachten ziet stijgen. Sinds 2009 was het aantal meer dan gehalveerd. Van de minderjarige verdachten werd 70 procent vorig jaar voor het eerst als verdachte geregistreerd.
De politie registreerde vorig jaar in totaal 165.000 verdachten voor 262.000 misdrijven. Ruim 1 op de 10 was minderjarig, zij werden verdacht van het plegen van 31.000 misdrijven.
Van de minderjarige verdachten in 2019 was het overgrote merendeel (78 procent) jongen. Een kwart van de jongens was jonger dan vijftien jaar. Meisjes zijn vaker dan jongens op jongere leeftijd verdachte van een misdrijf; bijna 30 procent was jonger dan vijftien.
Het aantal verdachte meisjes was de laatste tien jaar met 61 procent gedaald, het aantal jongens daalde met 58 procent. Bij minderjarige verdachten gaat het in 60 procent van de gevallen om diefstal van een fiets, scooter, winkeldiefstal, straatroof en in 10 procent van de zaken om openlijk geweld.
Meer dan 6 procent van alle minderjarigen in de politiedossiers is verdachte van een (vuur)wapendelict, tegenover bijna 4 procent van de volwassen verdachten.
Van de geregistreerde minderjarige verdachten had 53 procent in 2019 een Nederlandse achtergrond, bij alle leeftijden was dit 47 procent. Minderjarigen met een migratieachtergrond waren 2,4 maal zo vaak verdachte als minderjarigen met een Nederlandse achtergrond, stelt het CBS.
Van alle minderjarige verdachten in 2019 woonde 20 procent in een van de vier grote steden.
Meer uit Binnenland
NIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.
1 uur geledenVUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
3 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
5 uur geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
5 uur geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
6 uur geleden