Aantal mensen dat zich grieperig voelt daalt weer
UTRECHT (ANP) - De griep leek zich afgelopen tijd iets harder te verspreiden door Nederland, maar onderzoeksinstituut Nivel zag vorige week weer een duidelijke daling van het aantal mensen dat zich met griepachtige klachten meldt bij de huisarts. Op de 100.000 inwoners bezochten er 41 de huisarts met klachten die kunnen duiden op griep.
Daarmee lijkt er vooralsnog geen effect van de carnavalsdagen zichtbaar in deze cijfers. Carnaval werd vorig weekend en begin van vorige week gevierd. Als veel mensen elkaar zouden hebben aangestoken met griep of een ander luchtwegvirus, dan zou dat mogelijk deze week te zien kunnen zijn in de aantallen die het Nivel meldt.
Sinds december verkeren we officieel in een griepepidemie in Nederland. Of zo'n epidemie gaande is, wordt mede bepaald op basis van de zogenoemde 'epidemiologische grens'. Als een tijd lang meer dan 58 op de 100.000 mensen per week zich bij de huisarts melden met klachten die griep doen vermoeden, dan spreken we van een griepepidemie. Dat is inmiddels al meerdere weken niet meer het geval. Maar omdat in de monsters die worden afgenomen bij patiënten met griepachtige klachten nog "opvallend veel" griepvirus (influenzavirus) wordt gevonden, is de epidemie volgens het Nivel nog niet ten einde.
Mensen die zich grieperig voelen, kunnen ook een ander luchtwegvirus bij zich dragen. Zo gaan het RS-virus, het rhinovirus en natuurlijk het coronavirus ook rond. Het aantal vastgestelde besmettingen met dat laatste virus neemt de laatste weken juist toe.
Meer uit Gezond
GENÈVE (ANP/RTR/DPA) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft de ebola-uitbraak, veroorzaakt door het Bundibugyo-virus, in de Democratische Republiek Congo en Oeganda zondag uitgeroepen tot een internationale noodsituatie op het gebied van de volksgezondheid. Volgens de WHO voldoet de uitbraak echter nog niet aan de criteria voor een pandemische noodsituatie.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - Het risico op hantavirus voor de wereldbevolking blijft laag. Dat laat topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vrijdagavond op X weten.
2 dagen geledenGENÈVE (ANP) - Op het cruiseschip m/v Hondius zijn onderweg naar Nederland vooralsnog geen nieuwe mogelijke gevallen van hanta gemeld. Dat liet topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) weten na contact met de kapitein van het vaartuig.
3 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip Hondius die eerder deze week op de tweede en derde repatriëringsvlucht naar Eindhoven zaten, zijn negatief getest op het hantavirus. Bij aankomst zijn monsters afgenomen, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
4 dagen geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De evacuatie van het cruiseschip Hondius na de dodelijke uitbraak van het hantavirus is afgerond, maar "ons werk is nog niet klaar", benadrukt de directeur van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De uitbraak van het hantavirus op de Hondius is geen reden om het ziekteprotocol op schepen aan te scherpen, maar het zou wel goed zijn om aan boord sneller mondkapjes te gebruiken bij vermoedens van luchtweginfecties bij opvarenden. Dat zegt Arend Jansen, voorzitter van het Nederlands Medisch Nautisch Genootschap, de vereniging van haven- en scheepsartsen.
6 dagen geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Het Europees Parlement en de lidstaten zijn tot een akkoord gekomen over de productie van essentiële geneesmiddelen. De nieuwe regels moeten het makkelijker maken om productie van medicijnen in Europa met overheidsgeld te ondersteunen.
6 dagen geleden