Aantal meldingen bedreigde journalisten in 2021 ruim verdubbeld
DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van Nederlandse journalisten die zich bedreigd voelden of die met fysiek geweld te maken kregen, is in 2021 meer dan verdubbeld. Bij het meldpunt PersVeilig, ingesteld door journalistenvakbond NVJ, politie en Openbaar Ministerie, kwamen het afgelopen jaar 272 meldingen binnen. In 2020 werd er van 121 incidenten melding gemaakt.
Dat heeft PersVeilig woensdag via Twitter bekendgemaakt. Het ging om 158 meldingen van bedreigingen. In 73 gevallen was ook sprake van fysiek geweld. Veel dreigementen werden geuit via sociale media. In 13 gevallen bezochten dreigers de journalisten ook thuis op of vielen hen lastig buiten werktijd.
De cijfers bevestigen een trend die meerdere media het afgelopen jaar al signaleerden. Zo besloten meerdere grote bedrijven, zoals de NOS en Omroep Brabant, de logo's van hun auto's te halen om bedreigingen tegen te gaan. Omroep Gelderland besloot geen verslag meer te doen rondom voetbalstadions en bij risicodemonstraties, nadat verslaggevers van de lokale omroep waren belaagd tijdens ongeregeldheden na de wedstrijd tussen NEC en Vitesse.
Ook deden journalisten aangifte van incidenten bij hen thuis. In Vlaardingen werden de ruiten van een persfotograaf ingegooid en in Groningen werd met een brandbom een aanslag gepleegd op het huis van de hoofdredacteur van het blog Sikkom. Journalistenvakbond NVJ heeft al vaker zorgen geuit over politici die opruiende taal richting journalisten en media uiten, zoals Thierry Baudet en Geert Wilders.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland is bereid om een militaire bijdrage te leveren om de vrije doorvaart in de Straat van Hormuz weer mogelijk te maken na het beëindigen van de vijandelijkheden. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) donderdag tijdens een videovergadering van veertig landen over de situatie in de zeestraat.
22 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag 4,5 jaar cel geëist tegen Inez Weski. Justitie vervolgt de 71-jarige oud-advocate voor deelname aan de criminele organisatie van haar oud-cliënt Ridouan Taghi.
1 uur geledenASSEN (ANP) - De twee gouden armbanden en de wereldberoemde gouden helm van Cotofenesti, die zijn teruggevonden na de kunstroof uit het Drents Museum in Assen, gaan zo snel mogelijk terug naar Roemenië. De kunstschatten verlieten donderdag na de persbijeenkomst onder gewapende politiebegeleiding het museum.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) van Aruba heeft het dossier over de verdwijningszaak van Natalee Holloway overgedragen aan het OM in Amsterdam. Dit volgt op de aangifte die de moeder van Holloway in Nederland heeft gedaan tegen Joran van der Sloot. Het OM heeft het dossier nodig om die aangifte te kunnen beoordelen.
2 uur geledenASSEN (ANP) - De beroemde gouden helm die in januari vorig jaar werd gestolen uit het Drents Museum in Assen, is een klein beetje ingedeukt. Het gaat niet om een onherstelbare beschadiging. Dit meldde de directeur van het museum, Robert van Langh, donderdag tijdens een persconferentie. Daarin werd bekend dat de helm en twee van de drie gestolen gouden armbanden zijn teruggevonden.
3 uur geledenASSEN (ANP) - De Roemeense kunstschatten die in januari vorig jaar zijn gestolen uit het Drents Museum in Assen, zijn terug na "tussenkomst van de verdediging" van de verdachten die eerder zijn opgepakt. Dit werd bekend tijdens een persconferentie donderdag in Assen.
4 uur geledenASSEN (ANP) - Twee van de drie gouden armbanden die in de nacht van 24 op 25 januari vorig jaar werden gestolen uit het Drents Museum zijn terecht. Dat maakte het Openbaar Ministerie bekend tijdens de persconferentie over de teruggevonden objecten van de kunstroof. Naast de armbanden werd de beroemde gouden helm van Cotofenesti, die ongeveer 2500 jaar oud is, gestolen. Ook deze helm is teruggevonden en getoond bij de persconferentie in Assen.
4 uur geleden