Aantal mbo'ers daalt verder, sector waarschuwt voor gevolgen
WOERDEN (ANP) - Het aantal mbo'ers is afgelopen jaar opnieuw iets gedaald, tot grote zorgen van de MBO Raad. De sectororganisatie had juist op een toename gerekend, maar die bleef uit. In 2024 volgden 467.500 studenten een mbo-opleiding, 1900 minder dan een jaar eerder. Voorzitter Adnan Tekin van de MBO Raad noemt de ontwikkeling "alarmerend". Hij wijst erop dat werknemers die een mbo-opleiding hebben gevolgd een "cruciale rol in onze vitale sectoren" spelen.
"We moeten nu in actie komen om te voorkomen dat de boel vastloopt", waarschuwt Tekin. In uiteenlopende sectoren, van de bouw en techniek tot de zorg, bestaan nu al grote tekorten op de arbeidsmarkt. Die lopen verder op als de instroom van nieuwe mbo'ers achterblijft. Ten opzichte van 2020 is het aantal studenten in het middelbaar beroepsonderwijs met 30.000 afgenomen.
Het grootste deel van de mbo'ers volgt een beroepsopleidende leerweg. Het aantal studenten in die categorie bleef stabiel, maar de sector had gerekend op een toename van ongeveer 10.000. Bij de mbo'ers die werken en leren combineren, was er een daling van 1,5 procent. Ook dat valt tegen.
Volgens Tekin moeten de overheid, het onderwijs en het bedrijfsleven samen het mbo aantrekkelijker maken. "Dat betekent investeren in goede begeleiding, flexibele leerroutes en de waardering van vakmanschap." Investeringen zijn volgens hem ook noodzakelijk. Bezuinigingen op een stagefonds voor de zorgsector noemt de bestuurder "onbegrijpelijk".
Meer uit Binnenland
GRANADILLA DE ABONA (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius komt zondag om 05.30 uur lokale tijd aan bij Tenerife (06.30 uur Nederlandse tijd). Het gaat voor anker in de buurt van Granadilla de Abona, aan de zuidkant van het eiland. Vanaf ongeveer 08.00 uur lokale tijd (09.00 uur in Nederland) kunnen de eerste mensen naar de wal worden gebracht. Daarna gaan ze meteen door naar het vliegveld, heeft de rederij Oceanwide Expeditions zaterdagavond laten weten.
7 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
10 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Circa 29 opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius vliegen zondag van Tenerife naar Eindhoven. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Onder hen zijn zowel Nederlanders als mensen uit andere landen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het housefestival Music On in Amsterdam gaat dit weekeinde definitief niet door. De gemeente heeft zaterdag op het laatste moment de vergunning voor het feest ingetrokken. De organisator spande een kort geding aan om het besluit terug te laten draaien, maar de rechter heeft dat afgewezen. De reden daarvoor is nog niet bekend.
13 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag drie mensen aangehouden. Twee personen voor belediging en één voor het zich niet kunnen legitimeren. De demonstraties verliepen verder zonder grote incidenten. Even na 15.00 uur verlieten de laatste actievoerders het terrein voor het azc. Zij zijn vervolgens buiten het dorp in bussen gestapt.
14 uur geledenGENÈVE (ANP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft zich direct gericht tot de bevolking van Tenerife, waar zondag het door hantavirus getroffen schip m/v Hondius wordt verwacht. Tedros Adhanom Ghebreyesus drukt de inwoners van het Spaanse eiland op het hart dat zij een gering risico lopen en dat de samenwerkende landen en gezondheidsautoriteiten er alles aan doen om dat zo te houden.
16 uur geleden