Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal mbo'ers daalt verder, sector waarschuwt voor gevolgen

Aantal mbo'ers daalt verder, sector waarschuwt voor gevolgen

WOERDEN (ANP) - Het aantal mbo'ers is afgelopen jaar opnieuw iets gedaald, tot grote zorgen van de MBO Raad. De sectororganisatie had juist op een toename gerekend, maar die bleef uit. In 2024 volgden 467.500 studenten een mbo-opleiding, 1900 minder dan een jaar eerder. Voorzitter Adnan Tekin van de MBO Raad noemt de ontwikkeling "alarmerend". Hij wijst erop dat werknemers die een mbo-opleiding hebben gevolgd een "cruciale rol in onze vitale sectoren" spelen.

"We moeten nu in actie komen om te voorkomen dat de boel vastloopt", waarschuwt Tekin. In uiteenlopende sectoren, van de bouw en techniek tot de zorg, bestaan nu al grote tekorten op de arbeidsmarkt. Die lopen verder op als de instroom van nieuwe mbo'ers achterblijft. Ten opzichte van 2020 is het aantal studenten in het middelbaar beroepsonderwijs met 30.000 afgenomen.

Het grootste deel van de mbo'ers volgt een beroepsopleidende leerweg. Het aantal studenten in die categorie bleef stabiel, maar de sector had gerekend op een toename van ongeveer 10.000. Bij de mbo'ers die werken en leren combineren, was er een daling van 1,5 procent. Ook dat valt tegen.

Volgens Tekin moeten de overheid, het onderwijs en het bedrijfsleven samen het mbo aantrekkelijker maken. "Dat betekent investeren in goede begeleiding, flexibele leerroutes en de waardering van vakmanschap." Investeringen zijn volgens hem ook noodzakelijk. Bezuinigingen op een stagefonds voor de zorgsector noemt de bestuurder "onbegrijpelijk".

Meer uit Binnenland

Reisadvies Israël van rood terug naar oranje

DEN HAAG (ANP) - Het reisadvies voor Israël is aangepast van rood voor het gehele land naar oranje voor grote delen van het land. Dat betekent dat het ministerie van Buitenlandse Zaken adviseert om alleen noodzakelijke reizen naar het gebied te maken. Sinds 5 augustus gold voor heel Israël een rood reisadvies. Nederlanders werd afgeraden naar het land te reizen, omdat het te gevaarlijk zou zijn door de spanningen in de regio.

33 minuten geleden
Politie zoekt in Kralingse Bos verder naar vermiste Marjolein

ROTTERDAM (ANP) - De politie zoekt maandag in het Kralingse Bos in Rotterdam verder naar de vermiste Marjolein (38), meldt een woordvoerster. Samen met veteranen-zoekteams zocht de politie ook dit weekend naar de vrouw, die sinds donderdag vermist is en over wie de politie zich zorgen maakt.

1 uur geleden
Kevin Hassing schrijft dit jaar Kinderboekenweekgeschenk

AMSTERDAM (ANP) - Auteur Kevin Hassing schrijft dit jaar het Kinderboekenweekgeschenk. Levina van Teunenbroek en Charlotte Bruijn verzorgen het Prentenboek van de Kinderboekenweek, maakte boekenkoepel CPNB maandag bekend. Het thema van de week is Vol avontuur!

5 uur geleden
Vlucht voor politie eindigt op dak Amsterdams metrostation

AMSTERDAM (ANP) - Een arrestatieteam van de politie heeft zondagavond na een achtervolging een man aangehouden die op het dak van het Amsterdamse metrostation Noord was geklommen. Hij was op dat dak geklommen na een auto-achtervolging door de stad. De rit eindigde abrupt toen hij tegen een ander voertuig botste op de Nieuwe Leeuwarderweg.

13 uur geleden
Landelijk actieplan om tekort aan drinkwater in 2030 te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Om te voorkomen dat Nederland in 2030 niet meer overal over genoeg drinkwater beschikt, hebben diverse overheden een landelijk actieprogramma opgesteld. Ze zetten in op het versnellen van vergunningprocedures, kennisdeling en het aanwijzen van nieuwe drinkwaterbronnen. Het Rijk, de provincies en de drinkwaterbedrijven spraken bijna twee jaar geleden af zo'n actieplan te maken, nadat het RIVM had geconcludeerd dat in 2030 ruim 100 miljoen kubieke meter per jaar extra drinkwater nodig is om aan de toenemende vraag te voldoen.

13 uur geleden
Gewapende overval bij evenementenlocatie Rijswijk

RIJSWIJK (ANP) - Bij evenementenlocatie De Broodfabriek in Rijswijk is zondagavond een gewapende overval gepleegd. Daarbij is een geldbedrag buitgemaakt. Niemand raakte gewond, meldt de politie.

15 uur geleden
Alle XR-activisten weer vrij na demonstratie op zaterdag

DEN HAAG (ANP) - Alle demonstranten van actiegroep Extinction Rebellion (XR) zijn weer vrij, meldt de politie zondag. Op zaterdag voerde XR op verschillende plekken rond het Malieveld en de A12 in Den Haag actie uit protest tegen de zogeheten fossiele subsidie.

17 uur geleden