Aantal mbo'ers daalt verder, sector waarschuwt voor gevolgen
WOERDEN (ANP) - Het aantal mbo'ers is afgelopen jaar opnieuw iets gedaald, tot grote zorgen van de MBO Raad. De sectororganisatie had juist op een toename gerekend, maar die bleef uit. In 2024 volgden 467.500 studenten een mbo-opleiding, 1900 minder dan een jaar eerder. Voorzitter Adnan Tekin van de MBO Raad noemt de ontwikkeling "alarmerend". Hij wijst erop dat werknemers die een mbo-opleiding hebben gevolgd een "cruciale rol in onze vitale sectoren" spelen.
"We moeten nu in actie komen om te voorkomen dat de boel vastloopt", waarschuwt Tekin. In uiteenlopende sectoren, van de bouw en techniek tot de zorg, bestaan nu al grote tekorten op de arbeidsmarkt. Die lopen verder op als de instroom van nieuwe mbo'ers achterblijft. Ten opzichte van 2020 is het aantal studenten in het middelbaar beroepsonderwijs met 30.000 afgenomen.
Het grootste deel van de mbo'ers volgt een beroepsopleidende leerweg. Het aantal studenten in die categorie bleef stabiel, maar de sector had gerekend op een toename van ongeveer 10.000. Bij de mbo'ers die werken en leren combineren, was er een daling van 1,5 procent. Ook dat valt tegen.
Volgens Tekin moeten de overheid, het onderwijs en het bedrijfsleven samen het mbo aantrekkelijker maken. "Dat betekent investeren in goede begeleiding, flexibele leerroutes en de waardering van vakmanschap." Investeringen zijn volgens hem ook noodzakelijk. Bezuinigingen op een stagefonds voor de zorgsector noemt de bestuurder "onbegrijpelijk".
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden in het onderzoek naar het in brand steken van een man op dinsdagmiddag bij een winkelcentrum in Utrecht. Het slachtoffer zat in een elektrische rolstoel en raakte zwaargewond. De aangehouden man wordt verdacht betrokken te zijn bij de brandstichting, aldus de politie.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een levenslange gevangenisstraf geëist tegen Jaouad W. (46) voor zijn betrokkenheid bij vijf moorden, gepleegd tussen 2011 en 2014. Het OM vindt de verdenkingen tegen W. "te ernstig en schokkend" voor een tijdelijke celstraf. "Verdachte heeft zijn recht om deel te nemen aan onze samenleving met het plegen van deze feiten verspeeld."
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Smaragdplein in Utrecht is dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel door één of meerdere personen in brand gestoken, meldt de politie. De man, die een beperking heeft, is zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. De politie zoekt nog naar de daders.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is nog onduidelijk hoeveel gegevens er zijn buitgemaakt bij de hack op Booking.com. Een woordvoerder van de hotelboekingssite verklaarde dinsdag dat de omvang nog in kaart wordt gebracht. "We kunnen daar op dit moment geen verdere details over delen, aangezien we hierover nog in contact zijn met de gegevensbeschermingsautoriteiten."
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 58-jarige Amin A. voor het financieren van de terroristische organisatie Hamas. Het OM denkt dat A. tussen 2010 en 2023 ruim 8,4 miljoen euro aan fondsen heeft geworven die bij Hamas terechtkwamen. Hij was betrokken bij een stichting die geld inzamelde voor verschillende liefdadigheidsinstellingen in Gaza, maar volgens justitie ging het geld in veel gevallen direct of indirect naar Hamas.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl energieprijzen pieken door de Iran-oorlog, organiseren Nederland en Colombia eind deze maand de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen. In het Colombiaanse Santa Marta worden ministers uit zo'n vijftig landen en tal van internationale organisaties en ngo's verwacht. De verwachtingen lopen vooraf flink uiteen.
5 uur geledenBERGENTHEIM (ANP) - De politie doet in het Overijsselse Bergentheim onderzoek naar de dood van meerdere huisdieren. Het gaat om zeven katten en twee honden. Het vermoeden bestaat dat de dieren mogelijk door gif om het leven zijn gekomen.
5 uur geleden