Aantal leden politieke partijen steeg vorig jaar met 15 procent
GRONINGEN (ANP) - Het aantal mensen dat lid is van een landelijke politieke partij steeg in 2021 met 15 procent, meldt de Rijksuniversiteit Groningen (RUG). Er kwamen tijdens het verkiezingsjaar 50.000 nieuwe leden bij. In totaal steeg het aantal leden van politieke partijen tot bijna 371.000.
Ruim de helft van het aantal nieuwe leden (25.500) kwam van de vier partijen (BIJ1, BBB, JA21 en Volt) die na de parlementsverkiezingen van vorig jaar maart in de Tweede Kamer belandden. Van de andere partijen kreeg Forum voor Democratie er de meeste nieuwe leden bij, namelijk 13.500. De partij, die zich vorig jaar fel tegen het coronabeleid van de overheid keerde, was met bijna 59.000 leden op 1 januari van dit jaar de grootste ledenpartij in de Staten-Generaal - de Eerste en Tweede Kamer tezamen.
De Partij voor de Dieren kreeg er bijna een kwart meer leden bij, het ledental van D66 steeg met ruim 17 procent, dat van DENK met meer dan 10 procent en de VVD zag het ledenbestand met 6 procent groeien. Ook de ChristenUnie, GroenLinks, de SGP en de SP kregen er meer leden bij.
PvdA, CDA en PVV
De PvdA was in 2021 de tweede grootste ledenpartij van Nederland, maar verloor wel 1 procent van het ledenbestand. Ruim 40.000 mensen waren vorig jaar lid van de arbeiderspartij. Het CDA bleef op de derde plek staan met 35.000 leden, ondanks een verlies van 6,8 procent. De PVV van Geert Wilders heeft geen leden.
Momenteel is 2,8 procent van de mensen die mogen stemmen in Nederland (ruim 13 miljoen mensen) lid van een politieke partij. Begin 2021 ging het nog om 2,4 procent.
Bijzonder grote stijging
Partijen geven jaarlijks hun ledenaantal door aan het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen. Het aantal leden van politieke partijen neemt al decennia af, zo valt af te lezen uit andere informatie van het documentatiecentrum. Sinds de jaren negentig blijft het aantal leden ongeveer gelijk. Het ledenaantal van 2021 is vergelijkbaar met dat in 1987, toen 374.000 mensen lid waren van een politieke partij. Dat aantal was toen wel verdeeld over tien ledenpartijen, tegen zestien nu.
De RUG noemt de stijging van het aantal leden in 2021 "bijzonder groot", al wijst de universiteit er wel op dat partijen het in verkiezingsjaren altijd relatief goed doen, vanwege de vele media-aandacht voor de politiek.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De opkomst voor de gemeenteraadsverkiezingen ligt aan het begin van woensdagmiddag in veel gemeenten rond de 20 procent, met uitschieters beide kanten op. Zo heeft in Assen tot 13.00 uur 21 procent van de kiezers zijn of haar stem uitgebracht. In Nijmegen lag het opkomstpercentage rond dat tijdstip op 20,2.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Joost Eerdmans van JA21 heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Samen met zijn echtgenote deed hij dit in een stembureau vlak bij metrostation Capelsebrug in de Rotterdamse wijk 's-Gravenland.
5 uur geledenDEVENTER (ANP) - Caroline van der Plas heeft in Buurthuiskamer Zandweerd in Deventer gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van der Plas' partij BBB doet in haar woonplaats niet mee.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - DENK-fractievoorzitter Stephan van Baarle heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van Baarle deed dit in Verzamelgebouw 't Klooster in Rotterdam-Feijenoord. Op de locatie aan het Afrikaanderplein worden normaal gesproken culturele activiteiten georganiseerd.
5 uur geledenLEIDERDORP (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte heeft in basisschool De Schakel in zijn woonplaats Leiderdorp gestemd. Dit deed hij rond 10.00 uur in een daarvoor ingerichte gymzaal.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het stadhuis van zijn woonplaats Groningen gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dijk kwam samen met zijn vrouw aan bij het stembureau op de Grote Markt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver heeft woensdagochtend zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen in het Kunstmuseum in Den Haag.
6 uur geleden