Aantal leden politieke partijen steeg vorig jaar met 15 procent
GRONINGEN (ANP) - Het aantal mensen dat lid is van een landelijke politieke partij steeg in 2021 met 15 procent, meldt de Rijksuniversiteit Groningen (RUG). Er kwamen tijdens het verkiezingsjaar 50.000 nieuwe leden bij. In totaal steeg het aantal leden van politieke partijen tot bijna 371.000.
Ruim de helft van het aantal nieuwe leden (25.500) kwam van de vier partijen (BIJ1, BBB, JA21 en Volt) die na de parlementsverkiezingen van vorig jaar maart in de Tweede Kamer belandden. Van de andere partijen kreeg Forum voor Democratie er de meeste nieuwe leden bij, namelijk 13.500. De partij, die zich vorig jaar fel tegen het coronabeleid van de overheid keerde, was met bijna 59.000 leden op 1 januari van dit jaar de grootste ledenpartij in de Staten-Generaal - de Eerste en Tweede Kamer tezamen.
De Partij voor de Dieren kreeg er bijna een kwart meer leden bij, het ledental van D66 steeg met ruim 17 procent, dat van DENK met meer dan 10 procent en de VVD zag het ledenbestand met 6 procent groeien. Ook de ChristenUnie, GroenLinks, de SGP en de SP kregen er meer leden bij.
PvdA, CDA en PVV
De PvdA was in 2021 de tweede grootste ledenpartij van Nederland, maar verloor wel 1 procent van het ledenbestand. Ruim 40.000 mensen waren vorig jaar lid van de arbeiderspartij. Het CDA bleef op de derde plek staan met 35.000 leden, ondanks een verlies van 6,8 procent. De PVV van Geert Wilders heeft geen leden.
Momenteel is 2,8 procent van de mensen die mogen stemmen in Nederland (ruim 13 miljoen mensen) lid van een politieke partij. Begin 2021 ging het nog om 2,4 procent.
Bijzonder grote stijging
Partijen geven jaarlijks hun ledenaantal door aan het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen. Het aantal leden van politieke partijen neemt al decennia af, zo valt af te lezen uit andere informatie van het documentatiecentrum. Sinds de jaren negentig blijft het aantal leden ongeveer gelijk. Het ledenaantal van 2021 is vergelijkbaar met dat in 1987, toen 374.000 mensen lid waren van een politieke partij. Dat aantal was toen wel verdeeld over tien ledenpartijen, tegen zestien nu.
De RUG noemt de stijging van het aantal leden in 2021 "bijzonder groot", al wijst de universiteit er wel op dat partijen het in verkiezingsjaren altijd relatief goed doen, vanwege de vele media-aandacht voor de politiek.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben woensdag zorgen geuit over de dinsdag aangekondigde stop voor nieuwe stroomaansluitingen in een deel van de provincie Utrecht. Kamerleden willen weten of de stop die in juli ingaat echt tijdelijk blijft en hoe het kabinet voorkomt dat ook andere regio's hiermee te maken krijgen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil na vragen van journalisten niet zeggen of hij druk heeft uitgeoefend op D66-senatoren om de asielwetten door de Eerste Kamer te krijgen. Dinsdag sneuvelde de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer.
12 uur geleden