Aantal kinderontvoeringen daalt voor het eerst in vier jaar tijd
HILVERSUM (ANP) - Het aantal kinderontvoeringen vanuit of naar Nederland is vorig jaar voor het eerst in vier jaar gedaald, met 11 procent. Dat meldt het Centrum Internationale Kinderontvoering dinsdag in het jaarverslag over 2023. Het aantal kinderontvoeringen is gedaald van 292 in 2022 naar 260 kinderen vorig jaar.
"Een positieve ontwikkeling, aangezien elke ontvoering een ingrijpende gebeurtenis is voor het kind en zijn omgeving", zegt directeur Coşkun Çörüz van Centrum IKO. Volgens het centrum is de daling onder meer te danken aan de toegenomen inzet op preventie voor ouders en trainingen voor professionals.
In 77 procent van de zaken is de moeder de ontvoerder, in 22 procent van de gevallen was dit de vader. In een enkel geval was het een ander familielid dat het kind meenam over de grens.
De meeste kinderen die naar het buitenland werden ontvoerd kwamen terecht in Duitsland, Turkije en België. Van de kinderen die naar Nederland werden ontvoerd woonden de meesten daarvoor in België, Frankrijk en Turkije. Bijna de helft van de ontvoerde kinderen was vijf jaar of jonger.
Voor het vierde jaar op rij weten steeds meer ouders en professionals de weg naar het Centrum IKO te vinden met vragen of preventieadviezen. Ook was het centrum drukker met mediation in internationale familiezaken. Wanneer ouders goede afspraken maken, kan een kinderontvoering voorkomen worden. Daarom heeft mediation volgens het Centrum IKO een belangrijke preventieve functie.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De boekenwereld heeft een speciale prijs in het leven geroepen om Frits Spits te bedanken voor zijn "uitzonderlijke bijdragen aan de kracht van verhalen en lezen". De 77-jarige radiomaker kreeg de onderscheiding zaterdag na de laatste aflevering van zijn NPO Radio 1-programma De Taalstaat.
14 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Frits Spits heeft zaterdag de laatste uitzending van zijn programma De Taalstaat gepresenteerd. De radiomaker kondigde in september aan na 52 jaar te stoppen met radio. In het nieuwe jaar gaat De Taalstaat verder met schrijver Ronald Giphart als presentator.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De filedruk, het aantal files en de tijd dat weggebruikers stilstonden, is het afgelopen jaar met 3 procent gestegen vergeleken met 2024. Dat meldt de ANWB op basis van cijfers van TomTom. De stijging komt voornamelijk door grenscontroles in Duitsland. De verkeersbond zag het aantal files aan de oostgrens enorm toenemen.
3 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Minder mensen stappen over van zorgverzekering, meldt vergelijkingssite Zorgwijzer. Vermoedelijk komt dat door de premies die veelal gelijk blijven of zelfs licht dalen. Zorgwijzer ziet het aantal Nederlanders dat overstapt met ruim een kwart dalen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Het kan zaterdagochtend glad zijn op de weg. Daarvoor waarschuwt het KNMI. Voor een groot deel van Nederland is code geel afgegeven. Ook omdat het mistig wordt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse recensenten hebben de film One Battle After Another met Leonardo DiCaprio uitgeroepen tot de beste bioscoopfilm van het jaar. Als beste Nederlandse film van 2025 werd Voor de meisjes van regisseur Mike van Diem gekozen. Dat maakte de Kring van Nederlandse Filmjournalisten (KNF), die de verkiezing sinds 2003 organiseert, zaterdag bekend.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Na afloop van een concert van de hiphopgroep Broederliefde in Ahoy in Rotterdam zijn vrijdagavond twee mensen gewond geraakt door een steekpartij, meldt de politie rond middernacht op X. De steekpartij vond plaats toen fans na het optreden de concertzaal verlieten. De twee slachtoffers zijn naar het ziekenhuis gebracht.
11 uur geleden