Aantal inwoners China voor het eerst in zestig jaar gedaald
BEIJING (ANP/AFP/RTR) - De bevolking van China is het afgelopen jaar met zo'n 850.000 personen gekrompen. Het is voor het eerst sinds 1961 dat het land te maken heeft met een bevolkingsdaling.
Het Chinese nationale statistiekenbureau maakte dinsdag (lokale tijd) de nieuwste cijfers over de bevolking van het land bekend. Aan het einde van 2022 had het land 1.411,75 miljoen, ofwel ruim 1,4 miljard, inwoners. Het jaar ervoor waren dat er nog 850.000 meer.
In 2022 had China het hoogste sterftecijfer sinds 1974: 7,37 doden per duizend inwoners. Dat getal lag in 2021 nog op 7,18. Het geboortecijfer daalde flink: van 7,52 baby's per duizend inwoners naar 6,77, het laagste cijfer sinds de geboortestatistieken worden bijgehouden.
Gestegen kosten
Het dalende aantal geboortes in het land is volgens experts onder meer het gevolg van de enorm gestegen kosten voor scholing, waardoor veel Chinezen kiezen voor geen of slechts één kind. Ook merkt het land nog steeds de gevolgen van de eenkindregel die er tussen 1980 and 2015 gold.
China is nog altijd het land met de meeste inwoners te wereld. Op de tweede plaats staat India, dat China aankomend jaar mogelijk voorbijschiet.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.
4 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".
4 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.
5 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.
5 uur geleden