Aantal huizen met nieuwe huurder is hard gedaald
UTRECHT (ANP) - Het aantal huizen dat een nieuwe huurder kreeg is vorig jaar hard gedaald, melden makelaarsvereniging NVM en Vastgoedmanagement Nederland (VGM NL). Maatregelen vanuit de overheid om huurprijzen te verlagen en zittende huurders beter te beschermen zorgen er mogelijk voor dat beleggers huurwoningen verkopen in plaats van opnieuw te verhuren, denken de organisaties. Vooral in de laatste drie maanden van het jaar werden veel minder huizen verhuurd.
Het aantal verhuurde huizen nam volgens de NVM en VGM NL af met 13 procent vergeleken met 2022. In de loop van 2023 werd de daling groter, in het vierde kwartaal werden 30 procent minder huizen verhuurd dan in dezelfde periode een jaar eerder, melden de organisaties. Nieuwbouwwoningen werden in oktober, november en december vorig jaar zelfs ruim de helft minder vaak verhuurd.
De gemiddelde huurprijzen zijn vorig jaar ook flink gestegen. Een "zorgelijke ontwikkeling", vinden NVM en VGM NL, omdat de vraag naar huurhuizen hoog blijft. Onder meer regulering en strengere regels hebben volgens de organisaties mogelijk bijgedragen aan de gestegen prijzen. De gemiddelde huurprijs per vierkante meter was eind vorig jaar 12,31 euro, dat is 10 procent hoger dan een jaar eerder.
Hardste stijging
Van de grote gemeenten in Nederland stegen de huurprijzen in Arnhem en Haarlem volgens NVM en VGM NL het hardst. Van jaar op jaar gingen die met meer dan 12 procent omhoog. Ook in Utrecht en Den Bosch gingen de huren hard omhoog met bijna 8 procent, aldus de organisaties. Amsterdam is met 22,78 euro per vierkante meter nog steeds de duurste stad om een huis in te huren.
De prijzen liggen volgens de organisaties het laagst in Almere met een gemiddelde van 11,78 per vierkante meter. Die stad en Amstelveen zijn de enige twee plaatsen waarin NVM en VGM NL een lichte daling van de huurprijzen constateren.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De concertreeks van Harry Styles in de Johan Cruijff ArenA trekt vanaf zaterdag veel extra buitenlandse bezoekers naar Amsterdam. De tien concerten van de Britse popster zijn de enige op het Europese vasteland, waardoor ook veel mensen uit andere landen hun idool in de Nederlandse hoofdstad willen bewonderen. Boekingssites en vliegtuigmaatschappijen merken tijdens deze periode een hogere vraag.
2 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Nederlanders hebben vorig jaar iets minder huishoudelijke apparaten gekocht, maar gaven daar wel meer geld aan uit. Dat meldt branchevereniging APPLiA Nederland in haar jaarcijfers. De koepelorganisatie zegt dat dit vooral komt doordat mensen vaker kiezen voor luxere apparaten, zoals robotstofzuigers en koffiemachines.
2 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters, de S&P 500 en de Nasdaq, hebben maandag hun recordstanden van afgelopen vrijdag iets verder aangescherpt. De stemming werd wel gedrukt door uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over het staakt-het-vuren met Iran. Volgens hem ligt het bestand "aan de beademing" nadat hij eerder het Iraanse vredesvoorstel had afgewezen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jacco Vonhof, voorman van MKB-Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van Deltalinqs. Dat is de ondernemersvereniging voor bedrijven in het Rotterdamse havengebied. Eind vorig jaar werd bekend dat Victor van der Chijs, destijds voorzitter van Deltalinqs, per maart zou vertrekken om een nieuwe universiteit in Dubai op te gaan zetten.
8 uur geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Socialemediaconcern Meta Platforms, het bedrijf achter Facebook en Instagram, is aangeklaagd door Santa Clara County. De autoriteiten van de county in Californië beschuldigen het bedrijf van "het bewust faciliteren en profiteren" van een groot aantal oplichtingsadvertenties op zijn sociale netwerken.
9 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De Spaanse oud-voetballer Gerard Piqué heeft een boete van 200.000 euro opgelegd gekregen voor handel met voorkennis. Volgens de Spaanse toezichthouder CNMV kocht de oud-speler van Barcelona aandelen van een veiligheids- en gezondheidsbedrijf vlak voor een overnamebod om de aandelen vervolgens weer te verkopen.
9 uur geledenDETROIT (ANP/BLOOMBERG) - General Motors gaat honderden kantoormedewerkers van zijn IT-afdeling ontslaan. De autofabrikant achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC wil op die manier de kosten drukken en de afdeling anders inrichten.
10 uur geleden