Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal hiv-besmettingen naar laagste niveau sinds jaren 80

Aantal hiv-besmettingen naar laagste niveau sinds jaren 80

GENÈVE (ANP) - Ongeveer 1,3 miljoen mensen zijn vorig jaar besmet geraakt met hiv, het virus dat aids kan veroorzaken. Dat is het laagste aantal sinds de piek eind jaren 80. Toch is VN-organisatie UNAIDS niet helemaal tevreden: om ervoor te zorgen dat aids in 2030 geen gevaar voor de volksgezondheid meer is, wat landen met elkaar als doel hebben gesteld, moet het aantal besmettingen veel verder omlaag, zegt de organisatie.

Ongeveer 630.000 mensen zijn vorig jaar overleden aan de gevolgen van aids. Dat is het laagste aantal sinds het hoogtepunt in 2004. Toen kostte de ziekte 2,1 miljoen levens. Mede daardoor is de levensverwachting in Afrika ten zuiden van de Sahara in een paar jaar tijd gestegen van ruim 56 naar ruim 61 jaar.

De dalingen komen door het gebruik van virusremmers. Maar van de bijna 40 miljoen mensen die momenteel met hiv leven, hebben ongeveer 9,3 miljoen geen toegang tot die behandeling. Dat komt neer op bijna een kwart.

Discriminerende wetten

In 28 landen is het aantal hiv-besmettingen toegenomen. Pogingen om mensen daar te behandelen voordat ze besmet raken, gaan volgens UNAIDS heel langzaam: "Ongeveer 15 procent van mensen die preventieve behandeling nodig hebben, kregen die vorig jaar." De organisatie wijt dat onder meer aan discriminerende wetten in landen als Oeganda, waar mensen de doodstraf kunnen krijgen voor homoseksualiteit. Ook in de Verenigde Staten leidde het invoeren van anti-lhbti-wetten ertoe dat minder jongeren uit risicogroepen een preventieve behandeling tegen hiv krijgen.

Nederland is een van de landen waar het aantal hiv-infecties is toegenomen, voor het eerst in vijftien jaar. De Stichting hiv monitoring registreerde vorig jaar 424 nieuwe diagnoses en dat kan door achterstanden in de administratie nog oplopen naar bijna 500. In 2008 waren er in Nederland ongeveer 1200 nieuwe hiv-besmettingen, in 2020 waren het er 434. Onder de nieuwe hiv-patiënten zijn relatief veel jonge mannen die seks hebben met mannen.

Meer uit Gezond

RvS: hulpverleners illegaliteit blijven strafbaar na aanpassing

DEN HAAG (ANP) - Ook na het wijzigingsvoorstel om hulpverlening aan mensen in de illegaliteit uit te zonderen van strafbaarstelling, blijven hulpverleners mogelijk strafbaar. Dat zegt de Raad van State in een advies over het voorstel van asielminister David van Weel (VVD).

6 uur geleden
Minder bijwerkingen gemeld, toezichthouders maken zich zorgen

DEN BOSCH/UTRECHT (ANP) - De toezichthouders voor medicijnen krijgen de laatste jaren steeds minder meldingen van mogelijke bijwerkingen. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) en bijwerkingencentrum Lareb maken zich daar zorgen over. Als er minder meldingen komen, wordt het moeilijker om de veiligheid van middelen in de gaten te houden, zeggen ze.

9 uur geleden
Ziekenhuizen willen dat kabinet met suikertaks komt tegen kwalen

UTRECHT (ANP) - Academische ziekenhuizen willen dat het volgende kabinet meer maatregelen neemt om te voorkomen dat mensen gezondheidsproblemen krijgen. Ze pleiten onder meer voor een "slimme suikertaks", waarbij de heffing op eten of drinken hoger wordt naarmate er meer suiker in zit. Dat moet mensen stimuleren om gezonder te leven.

4 dagen geleden
Rusland: EU-verbod op Russisch gas is 'volledig zelfdestructief'

MOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.

1 week geleden
Aantal abortussen blijft ongeveer gelijk na forse toenames

DEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.

1 week geleden
Artsenorganisatie vreest 'mokerslag' door bezuinigingen op zorg

AMSTERDAM (ANP) - De maatregelen die veel politieke partijen willen nemen om de zorgkosten minder snel te laten stijgen, leiden onder artsen en patiënten tot grote zorgen. "De lijst met pijnlijke ingrepen is bijna oneindig en een mokerslag voor de toegankelijkheid van de zorg", schrijft de organisatie Dokters van de Wereld donderdag in een "noodkreet" aan politieke leiders.

1 week geleden
Studie: vleesconsumptie daalt licht naar laagste niveau in jaren

WAGENINGEN (ANP) - De hoeveelheid vlees die de gemiddelde Nederlander eet, is vorig jaar met ongeveer een halve kilo afgenomen en daarmee op het laagste niveau in twintig jaar gekomen. Onderzoekers van de universiteit van Wageningen hebben dat berekend op basis van statistieken over vleesverkoop en slachtingen. Ze houden de cijfers bij in opdracht van Wakker Dier. Die organisatie is blij dat de vleesconsumptie "langzaam maar gestaag" daalt.

1 week geleden