Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal haaien bij koraalriffen daalt flink

Aantal haaien bij koraalriffen daalt flink

NEW YORK (ANP/DPA) - Volgens een onderzoek is het aantal haaien bij koraalriffen wereldwijd aanzienlijk afgenomen. Wetenschappers onder leiding van Aaron MacNeil van de Dalhousie universiteit in Halifax, Canada, meldden in het tijdschrift Nature dat haaien vaak niet meer werden aangetroffen tijdens veldonderzoek. Rifhaaien zijn op veel plaatsen "functioneel uitgestorven", schrijven de onderzoekers. Ze speelden nauwelijks een rol in de lokale ecosystemen.

Wetenschappers probeerden haaien te spotten met behulp van meer dan 15.000 onderwatervideostations met aas op 371 koraalriffen in 58 landen. Op ongeveer een vijfde van de riffen (19 procent) werden geen haaien gevonden, en dat gold ook voor 63 procent van alle videostations.

In 34 landen (59 procent) daalde het aantal waargenomen haaien met meer dan de helft ten opzichte van het aantal dat werd verwacht. Hieronder vallen bijvoorbeeld Colombia, Qatar en Sri Lanka. In de Dominicaanse Republiek werd ondanks 120 videostations op vier riffen geen enkele haai gezien.

Overbevissing

De afname van rifhaaien treft een groot deel van de tropische oceanen, concludeert het team. De trend hangt sterk samen met factoren zoals de bevolkingsdichtheid in het gebied en de omvang en nabijheid van markten. Over het algemeen is de belangrijkste oorzaak van de afname overbevissing.

In landen die campagne voeren voor de bescherming van haaien, bijvoorbeeld met beschermde gebieden, vonden de onderzoekers positieve ontwikkelingen. Dat is het geval in Australië, de VS, de Bahama's en de Malediven.

Meer uit Buitenland

Pro-regeringstroepen Ethiopië nemen strategische stad Alamata in

ALAMATA (ANP/AFP) - Pro-regeringstroepen in Ethiopië claimen dat ze de strategisch gelegen plaats Alamata in de regio Tigray hebben ingenomen. Regeringstroepen zijn al dagenlang in gevecht met rebellen uit de noordelijke regio Tigray.

20 minuten geleden
Verdachten incident RAF-basis Fairford op borgtocht vrijgelaten

FAIRFORD (ANP) - De vijf Britse mannen die werden opgepakt op verdenking van het beramen van een aanslag op de RAF-luchtmachtbasis nabij Fairford, worden maandagmiddag op borgtocht vrijgelaten. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie in een persconferentie. De politie doet wel nog verder onderzoek naar het vijftal.

1 uur geleden
Aanklagers eisen enkelband voor Franse oud-minister om corruptie

PARIJS (ANP/AFP) - Aanklagers in Frankrijk hebben een straf van twee jaar met een enkelband geëist tegen oud-minister Rachida Dati. Ze wordt beschuldigd van corruptie en beïnvloeding, omdat ze tussen 2009 en 2013 als Europarlementariër zou hebben gelobbyd voor Renault-Nissan. Ze zou toen 900.000 euro hebben aangenomen van een Nederlandse dochteronderneming van dat autobedrijf.

2 uur geleden
Tientallen doden in Myanmar door luchtaanval van het leger

KYAUKTAW (ANP/RTR) - Bij een luchtaanval in het westen van Myanmar zijn zeker 33 doden gevallen, meldt de gewapende groep Arakan Army en een lokale hulpverlener. Volgens de opstandelingen werd de aanval uitgevoerd door de krijgsmacht. Die is al jaren in conflict met rebellen in het land en bombardeert daarbij regelmatig hele dorpen.

2 uur geleden
Turkse komiek veroordeeld voor beledigen Erdogan in optreden

ISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse rechtbank heeft de populaire komiek Deniz Göktaş (32) tot negentien maanden cel veroordeeld voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan tijdens een optreden. Göktaş wordt in afwachting van een hoger beroep voorlopig wel vrijgelaten.

2 uur geleden
Paus hekelt in Metz verruwing in internationale politiek

METZ (ANP/AFP/DPA) - De paus heeft tijdens zijn bezoek aan het Franse Metz gewaarschuwd dat relaties tussen landen steeds onbeschaafder worden. Hij zei in het bijzijn van president Emmanuel Macron dat Europa daar het goede voorbeeld kan geven.

3 uur geleden
Opgepakte mannen bij Britse luchtmachtbasis zijn allen Brits

LONDEN (ANP) - De vijf mannen die zondagochtend werden opgepakt bij de Britse luchtmachtbasis Fairford hebben allen de Britse nationaliteit, meldt de antiterrorismepolitie (CTP). Ze zijn tussen de 23 en 25 jaar oud en wonen alle vijf in Londen.

3 uur geleden