Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal gevallen van apenpokken in Nederland stijgt naar 878

Aantal gevallen van apenpokken in Nederland stijgt naar 878

BILTHOVEN (ANP) - Nog eens zestig mensen zijn in de afgelopen dagen positief getest op het apenpokkenvirus. Daardoor stijgt het totale aantal bevestigde besmettingen in Nederland naar 878, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu.

Afgelopen maandag stond de teller op 818 geregistreerde gevallen en vorige week donderdag op 712. Dat betekent dat er in een week tijd 166 besmettingen aan het licht zijn gekomen. Dat is de grootste toename in zeven dagen sinds het virus in Nederland opdook.

De regio Noord-Holland en Flevoland, waar onder meer Amsterdam onder valt, telt verreweg de meeste meldingen. Daar zijn 548 mensen positief getest. Daarna volgt de regio West met 135 gevallen. In die regio liggen onder meer Rotterdam en Den Haag. Daarom worden sinds maandag mensen preventief gevaccineerd in Amsterdam-Amstelland en Haaglanden. Ongeveer 40 procent van de opgeroepen personen heeft tot nu toe de prik gehaald. De GGD'en schrijven die relatief lage opkomst toe aan de vakantieperiode.

Risicogroep

De meeste besmettingen zijn vastgesteld bij mannen die seks hebben met mannen. Binnen die groep ligt het grootste risico bij mannen die meerdere seksuele partners hebben en vaak seks met hen hebben. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft ze woensdag daarom aangeraden om voorlopig met minder mensen het bed te delen, om het risico op infectie te verminderen.

Komend weekend begint Pride Amsterdam. Zulke evenementen zouden kunnen leiden tot "intensievere verspreiding" van het virus, waarschuwden deskundigen vorige maand in een advies aan de overheid. Ook in andere steden worden komende weken prides gehouden.

Hoogste waarschuwingsniveau

In Nederland hebben ook enkele vrouwen en een kind het apenpokkenvirus opgelopen.

Wereldwijd zijn nu meer dan 18.000 besmettingen vastgesteld, waarvan ruim 70 procent in Europa. Voor zover bekend zijn vijf mensen daaraan overleden. In bijna tachtig landen zijn positieve tests geregistreerd. Daarom heeft de WHO het hoogste waarschuwingsniveau gegeven voor apenpokken. Het virus is uitgeroepen tot een internationaal gevaar voor de volksgezondheid.

Meer uit Gezond

Hermans houdt expertisecentra voor postcovid jaar langer open

DEN HAAG (ANP) - De speciale expertisecentra waarin mensen met postcovid kunnen worden behandeld, blijven zeker een jaar langer open. Zorgminister Sophie Hermans (VVD) meldt in een Kamerbrief dat geld dat hiervoor is vrijgemaakt nog niet op is, waardoor de centra in 2027 open kunnen blijven.

6 dagen geleden
Oeganda ontslaat laatst bekende ebolapatiënt uit ziekenhuis

KAMPALA (ANP/RTR) - In Oeganda is de laatst bekende ebolapatiënt ontslagen uit het ziekenhuis. De persoon is hersteld na het oplopen van de ziekte die dodelijk kan aflopen. In het Oost-Afrikaanse land zijn sinds 22 juni geen nieuwe besmettingen meer gemeld.

1 week geleden
Relatief veel kinderen met krentenbaard naar de huisarts

DEN HAAG (ANP) - Vorige week gingen meer kinderen met krentenbaard naar de huisarts dan gebruikelijk voor deze tijd van het jaar. Dat meldt kenniscentrum Nivel op basis van het aantal meldingen van impetigo, ook wel krentenbaard genoemd, bij Nederlandse huisartsen. Per 100.000 kinderen van 0 tot 14 jaar gingen er 74 met klachten naar de huisarts. Een jaar eerder waren dat in dezelfde week nog 60 kinderen, in 2024 waren dat er 45.

1 week geleden
RIVM: ook in week na hittegolf meer sterfgevallen dan verwacht

BILTHOVEN (ANP) - In de week van 29 juni tot 5 juli, vlak nadat er een hittegolf was geweest in Nederland, overleden naar schatting 325 meer mensen dan verwacht. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) spreekt van een "na-ijleffect" dat kan optreden na een periode van hitte. "Ook in de week na de recente hittegolf zien we dus een sterke verhoging van de sterfte", aldus het instituut woensdag.

1 week geleden
RIVM: record tekenbeten tijdens extreem hete dagen in juni

UTRECHT (ANP) - Het RIVM heeft tijdens de extreem warme dagen van eind juni een recordaantal tekenbeten geregistreerd op het monitorsysteem Tekenradar. Wekelijks vraagt het RIVM aan meer dan 700 mensen of zij in die week door een teek zijn gebeten. Voor het eerst sinds de oprichting van de Tekenradar in 2022 had meer dan 30 procent van de 673 mensen die antwoordden, daadwerkelijk een tekenbeet. Dat is nog niet eerder voorgekomen, zegt onderzoeker Kees van den Wijngaard.

1 week geleden
Meer vapende jongeren met gezondheidsklachten

UTRECHT (ANP) - Steeds meer jongeren hebben gezondheidsklachten door vapen. Artsen deden dit jaar al 24 meldingen bij de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde. Kinderlongarts Marije van den Beukel (HaaglandenMC) bevestigde maandag berichtgeving hierover door RTL. In 2024 en 2025 maakten artsen in totaal 34 meldingen.

1 week geleden
De Jonge: hogere vaccinatiegraad was geen doel van toegangsbewijs

DEN HAAG (ANP) - Oud-zorgminister Hugo de Jonge ontkent dat het coronatoegangsbewijs (ctb) bedoeld was om mensen ertoe aan te zetten zich alsnog te laten vaccineren. Het doel was de samenleving zo veilig mogelijk weer te openen voor activiteiten, toen het aantal coronabesmettingen in 2021 was teruggelopen, zei hij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

1 week geleden