
Aantal fastfoodrestaurants in tien jaar met ruim 6000 gestegen
DEN HAAG (ANP) - Het aantal fastfoodrestaurants is in tien jaar tijd met meer dan de helft gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Begin dit jaar telde Nederland ruim 19.000 van dit soort eetplekken, terwijl dat er in 2014 nog ongeveer 12.600 waren.
In totaal zijn er 37.800 eetplekken, waarvan iets meer dan de helft een fastfoodrestaurant is. Hieronder vallen ook cafetaria's, ijssalons, broodjeszaken en eetkramen. In 2014 waren er juist meer traditionele restaurants, aldus het CBS. Het aantal eetplekken is de afgelopen tien jaar steeds verder toegenomen, op begin 2023 na. Toen waren het er iets minder dan een jaar eerder.
De meeste fastfoodrestaurants zijn volgens het statistiekbureau te vinden in gemeenten met veel inwoners. In de vier grootste steden zit bijna 20 procent van alle fastfoodzaken. In Amsterdam zijn het er 1560, in Rotterdam 920, in Den Haag 785 en in Utrecht 450. Gemiddeld kent Nederland per 1000 inwoners iets meer dan 1 fastfoodrestaurant.
Toeristen
Ook in gemeenten met veel toeristen zijn veel fastfoodplekken te vinden, aldus het CBS. Op de Waddeneilanden zijn ten opzichte van het aantal inwoners de meeste zaken en in Zeeuwse kustgemeenten en in Zandvoort zijn het er naar verhouding ook veel. Verder zijn in gemeenten aan de landsgrenzen ook veel fastfoodplekken. Dit zijn bijvoorbeeld Baarle-Nassau in Noord-Brabant en Valkenburg aan de Geul in Limburg.
In het oosten en noordoosten van het land zijn juist minder fastfoodrestaurants te vinden. In het Overijsselse Staphorst is de verhouding volgens het CBS het laagst, met 1 vestiging per 3000 inwoners.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump stopt per direct alle handelsgesprekken met Canada in verband met een Canadese belasting op digitale diensten. Dat meldde Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Ook zei hij dat Canada binnen zeven dagen te horen krijgt welke importheffingen het land krijgt opgelegd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Eppo Bruins (Media) denkt dat de voorwaarden die de Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft gesteld aan de overname van RTL door DPG de "onafhankelijkheid van de journalistiek versterken". De ACM ging vrijdag akkoord met de overname na lang gekeken te hebben naar de voorwaarden.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil met een loonbod de vakbonden tegemoetkomen. KLM zegt de nullijn los te zullen laten en nodigt alle tien vakbonden uit voor een zogenoemd multi-overleg op 2 juli waar over vier cao's gesproken wordt. Dat overleg zal dan gaan over loon en looptijd, twee onderwerpen die voor al deze cao's relevant zijn, aldus KLM.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met winst het weekend ingegaan, mede geholpen door de nieuwe recordstanden op Wall Street. Bij de bedrijven op het Damrak stond fitnessketen Basic-Fit in de schijnwerpers door overnamegeruchten.
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende Maastricht Aachen Airport (MAA) staat niet op punt van omvallen en zit daar ook niet tegenaan, zegt de Limburgse gedeputeerde Stephan Satijn. De luchthaven ten noorden van Maastricht sloot vorig jaar af met 11,5 miljoen euro verlies, fors meer dan in 2023.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Belgische zakenbank KBC Securities zegt dat er geruchten rondgaan over een mogelijke overname van de Nederlandse fitnessketen Basic-Fit. Volgens KBC Securities zou het Amerikaanse Planet Fitness interesse hebben om het beursgenoteerde Basic-Fit over te nemen. Op de Amsterdamse aandelenbeurs ging de koers met bijna 4 procent omhoog, na een eerdere plus van meer dan 8 procent.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nike behoorde vrijdag tot de winnaars op de aandelenbeurzen in New York, met kort na opening van de markt een koerswinst van meer dan 15 procent. De sportkledingfabrikant zag de omzet en winst in het afgelopen kwartaal minder hard dalen dan gevreesd. Het bedrijf wil daarnaast minder sportkleding voor de Amerikaanse markt in China laten maken vanwege de importheffingen van president Donald Trump. China is momenteel goed voor ongeveer 16 procent van de schoenen die Nike in de Verenigde Staten importeert. De helft van alle Nike-schoenen wordt in Vietnam gemaakt.
6 uur geleden