Aantal faillissementen in 2022 opnieuw historisch laag
DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in 2022 opnieuw historisch laag gebleven. In totaal zijn vorig jaar 2144 bedrijven en instellingen, inclusief eenmanszaken, failliet verklaard, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Dat is het op een na laagste aantal sinds de start van de statistiek in 1981. Dat komt mede doordat bedrijven in het begin van 2022 nog gebruik konden maken van coronasteunmaatregelen.
Alleen in 2021 lag het aantal faillissementen nog lager. Toen gingen 1818 bedrijven failliet. De piek in het aantal faillissementen, van 9431, werd tijdens de eurocrisis in 2013 bereikt. In vergelijking met 2021 lag het aantal faillissementen afgelopen jaar wel 18 procent hoger. In december 2022 gingen volgens het CBS 34 bedrijven failliet, waarmee het aantal faillissementen voor de vierde maand op rij is gestegen. De afgelopen vier maanden nam het aantal faillissementen volgens het CBS daarmee toe tot het hoogste niveau na mei 2020, maar bleef het relatief laag.
Net als in de voorgaande jaren was de handel in 2022 de bedrijfstak waarin de meeste faillissementen werden uitgesproken, namelijk 428. Daarna volgde de bouwnijverheid met 341. Dat is ook niet zo gek, omdat beide sectoren tot de grootste bedrijfstakken behoren. In vrijwel alle bedrijfstakken gingen er meer bedrijven failliet dan in 2021. Absoluut gezien was ook de stijging van het aantal faillissementen het sterkst in de handel, gevolgd door de industrie. In de detailhandel en de groothandel was ook sprake van een toename. De autohandel noteerde een kleine daling.
In driekwart van alle provincies zijn in 2022 meer bedrijven failliet verklaard dan in 2021. Het grootst was de stijging in Zuid-Holland met 94 bedrijven. In beide provincies Noord-Holland en Noord-Brabant was de toename 93. De provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Noord-Holland telden de meeste faillissementen, maar ook de meeste bedrijven.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM schrapt de komende maand 160 vluchten van en naar Schiphol. Vanwege de stijgende kosten voor kerosine kunnen een aantal vluchten binnen Europa volgens de luchtvaartmaatschappij niet rendabel uitgevoerd worden. Het zou gaan om minder dan 1 procent van de vluchten van KLM in Europa.
16 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen donderdag licht omhoog na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Berichten dat de Verenigde Staten en Iran overwegen het staakt-het-vuren, dat volgende week dinsdag afloopt, met nog eens twee weken te verlengen, zorgden voor optimisme bij beleggers. Dat zou de partijen meer tijd geven om te onderhandelen over een vredesakkoord en een verdere escalatie van het conflict kunnen voorkomen.
20 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement heeft donderdag ingestemd met de hervorming van de douane-unie. "Met de nieuwe wetgeving krijgen de EU en de nationale douaneautoriteiten eindelijk de instrumenten om onze interne markt, bedrijven en consumenten te beschermen", zegt de Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC). Hij is namens het parlement als rapporteur verantwoordelijk voor het dossier.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Luchtvaartconcern Lufthansa grijpt in vanwege hoge brandstofprijzen en recente stakingen. Het bedrijf stopt later deze week met de vluchten van zijn regionale dochtermaatschappij Lufthansa CityLine. De 27 vliegtuigen van het verlieslatende onderdeel worden permanent uit het vliegschema gehaald, meldt Lufthansa.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In reclames van cryptopartijen zit nog altijd te vaak onjuiste, onduidelijke of misleidende informatie. Dat stelt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na nieuw onderzoek. De toezichthouder maakt zich zorgen en vindt dat de sector verantwoordelijkheid moet nemen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In reclames van cryptopartijen zit nog altijd te vaak onjuiste, onduidelijke of misleidende informatie. Dat stelt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na nieuw onderzoek. De toezichthouder maakt zich zorgen en vindt dat de sector verantwoordelijkheid moet nemen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Huiseigenaren dreigen de dupe te worden van de problemen rond de nieuwe manier waarop ze worden geïnformeerd over de funderingsrisico's van hun woning. Als de overheid geen regie neemt om de problemen op te lossen, "dreigt een situatie waarin woonconsumenten klem komen te zitten tussen onduidelijke risico-inschattingen, beperkte onderzoekscapaciteit en onzekerheid bij financiering", stelt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM).
2 uur geleden