Aantal faillissementen hoger dan verwacht, ook in Nederland
DEN BOSCH (ANP) - Het aantal faillissementen in Europa neemt snel toe. In Nederland is de stijging dit jaar hoger dan verwacht, maar ook in omringende landen verslechtert de situatie, stelt kredietverzekeraar Allianz Trade.
Voor Nederland voorspelde Allianz voor heel 2024 een stijging van de faillissementen met 31 procent. Halverwege dit jaar staat de score al op 39 procent. Opmerkelijk slecht gaat het in Zweden. Voor heel het jaar was rekening gehouden met een stijging van 9 procent. Tot nu toe bedraagt de stijging 58 procent. In Duitsland, waar een stijging van 13 procent was voorspeld, is het aantal faillissementen met 21 procent toegenomen. Ook in Oostenrijk, Ierland, Frankrijk en Italië is sprake van een stijging van meer dan 20 procent.
Johan Geeroms, risicodirecteur in de Benelux van Allianz Trade, noemt het huidige economische klimaat "verraderlijk". Ondernemers moeten gewaarschuwd zijn, stelt hij. "Gaan we langzaam de goede kant op of blijven we kwakkelen? In de VS boomt de economie, maar onze belangrijkste exportmarkt Duitsland laat maar weinig goeds zien."
Bouwsector
Bedrijven merken dat hun facturen steeds later betaald worden. "Dat is wereldwijd zo, in Europa en ook in Nederland. Die latere betaling is voor veel bedrijven lastig. Werkkapitaal komt hierdoor onder druk te staan. Met als logisch gevolg dat de kans op wanbetaling en faillissementen toeneemt. Ook gezonde bedrijven kunnen hierdoor geraakt worden. Een grote onbetaalde factuur is voor veel ondernemers een nachtmerrie."
De meeste faillissementen in Nederland doen zich voor in de bouw, waar een toename is te zien van 68 procent. Daarna volgt de vastgoedbranche met 64 procent, gevolgd door ict en telecom met 54 procent en de horeca met 49 procent. In de industrie bleef de stijging beperkt tot 4 procent.
'Op weg naar stabilisering'
Allianz Trade verwacht dat wereldwijd dit jaar in één op de twee landen een stijging van het aantal faillissementen te zien zal zijn. In Noord-Amerika wordt een toename verwacht van 29 procent, gevolgd door West-Europa met 14 procent en Azië, zonder China, met 8 procent.
In 2025 wordt wereldwijd een gematigde stijging verwacht van 1 procent. "We zijn op weg naar stabilisering", zegt Geeroms. "In onze eerdere voorspelling gingen we uit van nul faillissementsgroei in de wereld in 2025. Ook voor Nederland zagen we voor volgend jaar nauwelijks groei van de faillissementen. Wanneer zo'n omslag precies plaatsvindt, is moeilijk exact aan te geven. Het lijkt erop dat die kentering wat opschuift."
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan een beursgang in Amsterdam, waarbij de waardering van het bedrijf meer dan 30 miljard euro bedraagt. Dat meldt de Financial Times. De zakenkrant had eerder dit jaar al gemeld dat Belron voorbereidingen treft voor een beursgang in Amsterdam of New York. Nu is dus gekozen voor het Damrak, aldus bronnen tegen de Financial Times.
2 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Oekraïne gaat in de VDL-fabriek in het Limburgse Born langeafstandsdrones bouwen. Het gaat om een aanvalsdrone en een verkenningsdrone, de K4 Deepstrike en de Midstrike Plane Baton.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering verlaagt de groeiverwachtingen voor de economie voor dit jaar en volgend jaar. Dat melden bronnen in Berlijn aan persbureau Reuters. De inflatieverwachtingen worden juist naar boven bijgesteld als gevolg van de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM schrapt de komende maand 160 vluchten van en naar Schiphol. Vanwege de stijgende kosten voor kerosine kunnen een aantal vluchten binnen Europa volgens de luchtvaartmaatschappij niet rendabel uitgevoerd worden. Het zou gaan om minder dan 1 procent van de vluchten van KLM in Europa. De maatregel gaat volgens een woordvoerster vanaf 27 april gelden.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen donderdag licht omhoog na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Berichten dat de Verenigde Staten en Iran overwegen het staakt-het-vuren, dat volgende week dinsdag afloopt, met nog eens twee weken te verlengen, zorgden voor optimisme bij beleggers. Dat zou de partijen meer tijd geven om te onderhandelen over een vredesakkoord en een verdere escalatie van het conflict kunnen voorkomen.
4 uur geleden