Aantal faillissementen hoger dan verwacht, ook in Nederland
DEN BOSCH (ANP) - Het aantal faillissementen in Europa neemt snel toe. In Nederland is de stijging dit jaar hoger dan verwacht, maar ook in omringende landen verslechtert de situatie, stelt kredietverzekeraar Allianz Trade.
Voor Nederland voorspelde Allianz voor heel 2024 een stijging van de faillissementen met 31 procent. Halverwege dit jaar staat de score al op 39 procent. Opmerkelijk slecht gaat het in Zweden. Voor heel het jaar was rekening gehouden met een stijging van 9 procent. Tot nu toe bedraagt de stijging 58 procent. In Duitsland, waar een stijging van 13 procent was voorspeld, is het aantal faillissementen met 21 procent toegenomen. Ook in Oostenrijk, Ierland, Frankrijk en Italië is sprake van een stijging van meer dan 20 procent.
Johan Geeroms, risicodirecteur in de Benelux van Allianz Trade, noemt het huidige economische klimaat "verraderlijk". Ondernemers moeten gewaarschuwd zijn, stelt hij. "Gaan we langzaam de goede kant op of blijven we kwakkelen? In de VS boomt de economie, maar onze belangrijkste exportmarkt Duitsland laat maar weinig goeds zien."
Bouwsector
Bedrijven merken dat hun facturen steeds later betaald worden. "Dat is wereldwijd zo, in Europa en ook in Nederland. Die latere betaling is voor veel bedrijven lastig. Werkkapitaal komt hierdoor onder druk te staan. Met als logisch gevolg dat de kans op wanbetaling en faillissementen toeneemt. Ook gezonde bedrijven kunnen hierdoor geraakt worden. Een grote onbetaalde factuur is voor veel ondernemers een nachtmerrie."
De meeste faillissementen in Nederland doen zich voor in de bouw, waar een toename is te zien van 68 procent. Daarna volgt de vastgoedbranche met 64 procent, gevolgd door ict en telecom met 54 procent en de horeca met 49 procent. In de industrie bleef de stijging beperkt tot 4 procent.
'Op weg naar stabilisering'
Allianz Trade verwacht dat wereldwijd dit jaar in één op de twee landen een stijging van het aantal faillissementen te zien zal zijn. In Noord-Amerika wordt een toename verwacht van 29 procent, gevolgd door West-Europa met 14 procent en Azië, zonder China, met 8 procent.
In 2025 wordt wereldwijd een gematigde stijging verwacht van 1 procent. "We zijn op weg naar stabilisering", zegt Geeroms. "In onze eerdere voorspelling gingen we uit van nul faillissementsgroei in de wereld in 2025. Ook voor Nederland zagen we voor volgend jaar nauwelijks groei van de faillissementen. Wanneer zo'n omslag precies plaatsvindt, is moeilijk exact aan te geven. Het lijkt erop dat die kentering wat opschuift."
Meer uit Financieel
TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
20 minuten geledenANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
53 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
14 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.
15 uur geleden