Aantal faillissementen daalt na vier maanden van stijging
DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in januari weer gedaald na vier maanden van stijgingen op rij. Dat meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal faillissementen bleef daarbij laag vergeleken met de periode voor het uitbreken van corona.
In januari 2023 werden volgens het CBS 35 bedrijven minder failliet verklaard dan in december 2022. Dat is een daling van 13 procent. Na augustus 2022 nam het aantal faillissementen vier maanden op rij toe tot het hoogste niveau na mei 2020, maar bleef het relatief laag.
Dat het aantal faillissementen al langer vrij beperkt is heeft onder andere te maken met de eerdere coronasteun vanuit het kabinet waardoor ook bedrijven die in de basis niet gezond waren overeind konden blijven. Inmiddels worden bedrijven niet meer vooral geplaagd door corona, maar door het flinke oplopen van de energieprijzen en de hoge inflatie in het algemeen. Daarvoor heeft de overheid eveneens steun opgetuigd.
Piek in 2013
De grote banken wezen er onlangs al op dat mede door die overheidssteun nog maar weinig van hun klanten in de problemen zijn gekomen. Ondanks de hoge inflatie merkten zij nog geen grote instroom van bedrijven bij de afdeling bijzonder beheer. Dat is de afdeling waar probleemgevallen worden ondergebracht.
Het aantal faillissementen piekte met 911 in mei 2013. Daarna nam het aantal faillissementen tot en met augustus 2017 af. Vervolgens bleef de trend tot medio 2020 redelijk vlak. Sindsdien is het aantal faillissementen verder afgenomen en bereikte in augustus 2021 een laagterecord.
Handel
Net als in de voorgaande maanden was de handel in januari de bedrijfstak waarin de meeste faillissementen werden uitgesproken, namelijk 48. Dat waren er evenveel als in december. Daarna volgde de bouwnijverheid met 34. Beide sectoren behoren tot de grootste bedrijfstakken. Relatief gezien werden er in januari de meeste faillissementen uitgesproken in de sector vervoer en opslag.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/RTR) - Het socialemediaplatform X moet onderzoekers toegang geven tot gegevens rond de verkiezingen in Hongarije op 12 april. Dit heeft het hof van beroep in Berlijn bepaald. De beslissing wordt gezien als een mijlpaal in de uitvoering van de Digital Services Act (DSA) van de EU.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Miljardair Les Wexner heeft tegenover een onderzoekscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gezegd dat hij een keer op het privé-eiland van Jeffrey Epstein is geweest. De in 2019 overleden zedendelinquent was jarenlang de financieel adviseur van Wexner, die rijk werd met winkel- en marketingconglomeraat L Brands.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De toestroom van Amerikaanse toeristen naar Europa vlakt dit jaar naar verwachting voor het eerst af sinds de sterke opleving na corona. Dit is mogelijk het gevolg van een zwakkere dollar, verslechterende economische vooruitzichten en geopolitieke instabiliteit. Een sterke groei van Chinese en Indiase toeristen zal dit waarschijnlijk compenseren, meldt de European Travel Commission in een nieuw rapport.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aandelenbeurzen in Europa zijn woensdag flink hoger gesloten. Beleggers reageerden op inflatiecijfers uit het Verenigd Koninkrijk. De Britse inflatie is in januari gedaald naar 3 procent. Dat is het laagste niveau sinds maart vorig jaar.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz steunt voorstellen om het gebruik van sociale media door kinderen te beperken. Dit vanwege zorgen over overmatig schermgebruik en de gevolgen daarvan voor de ontwikkeling van jongeren.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De grootste vakbond van Duitsland beschuldigt Tesla ervan een giftige werkomgeving te creëren in zijn autofabriek bij Berlijn. De Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's laat werknemers te hard werken en zet zieke medewerkers onder druk, aldus IG Metall woensdag.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Air France-KLM wil dat een luchtvaartverdrag tussen de Europese Unie en Qatar "per direct" wordt opgeschort. Een hoge ambtenaar die betrokken was bij de totstandkoming van de overeenkomst is onlangs ontslagen na corruptiebeschuldigingen. Daardoor zijn er ernstige zorgen of het verdrag over onbelemmerde toegang voor Qatar Airways tot de EU wel op een zuivere manier is gesloten, stelt het luchtvaartconcern samen met andere Europese maatschappijen.
4 uur geleden