Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal ernstige ongelukken met fatbikes fors gestegen

Aantal ernstige ongelukken met fatbikes fors gestegen

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal ongelukken met fatbikes waardoor mensen in het ziekenhuis belanden, is volgens cijfers van VeiligheidNL in het tweede kwartaal van dit jaar fors toegenomen. Van april tot en met juni belandden 115 gewonden na een ongeluk met de fatbike op de spoedeisende hulp (SEH), in de eerste maanden van het jaar waren dat er 25. In heel 2023 gebeurde dat 75 keer. Bijna de helft van de slachtoffers was tussen de 12 en 15 jaar oud.

Van deze groep jonge gewonden liep 24 procent hersenletsel op. Dat is twee keer zo vaak in vergelijking met jonge gewonden met een normale fiets, zo blijkt uit cijfers die zijn gerapporteerd door 14 van de 83 SEH-afdelingen in Nederland. Van de jongeren liep 22 procent hersenletsel op door een ongeluk met een e-bike van een andere soort dan de fatbike. Omdat maar een deel van de ziekenhuizen de cijfers aanleverde en niet bij alle fietsongelukken genoteerd werd welke soort fiets betrokken was, noemt VeiligheidNL deze cijfers de ondergrens van het werkelijke aantal slachtoffers.

VeiligheidNL pleit daarom voor een minimale leeftijdsgrens van 16 jaar, in plaats van de 14 jaar waar de Tweede Kamer over denkt. Ook wil het kenniscentrum voor letselpreventie dat die minimumleeftijd geldt voor alle e-bikes en niet alleen voor fatbikes. "Dit bevordert niet alleen de eenduidigheid van de handhaving, maar beschermt ook het gros van één van de meest prominente en jonge risicogroepen", aldus de organisatie.

Ook minister Barry Madlener van Infrastructuur en Waterstaat ziet geen nut in onderscheid maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen, zoals de Kamer voorstelt. Volgens hem zullen producenten de fatbikes dan aanpassen, bijvoorbeeld door de dikke banden te vervangen door smallere of een verstelbaar zadel te installeren. Dinsdag stemt de Kamer over een motie om een minimumleeftijd van 14 jaar en een helmplicht voor fatbikes in te voeren.

Noot voor de redactie, niet voor publicatie:

Ga voor een interactieve graphic naar https://platform.localfocus.nl/t/?d07dae9. De graphic is opgemaakt in uw huisstijl en in formats voor print en online. De graphic wordt aangeboden aan klanten van de graphicsdienst van het ANP en LocalFocus.

Meer uit Binnenland

Van Weel: Link aanslagplegers school en synagoge niet uitgesloten

ROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.

1 uur geleden
Voertuigen staande gehouden op A2 bij XR-demonstratie

MAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.

3 uur geleden
Landelijk politieteam voor beveiliging Joodse instellingen

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.

4 uur geleden
Drentse burgemeesters: aardbeving maakt schadevraagstuk urgent

ASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.

5 uur geleden
CIDI wil meer maatregelen tegen antisemitische incidenten

AMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.

8 uur geleden
Gerichte aanslag op Joodse school in Amsterdam, schade beperkt

AMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.

11 uur geleden
Asbest gevonden in woonwijk in Soesterberg

SOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.

17 uur geleden