Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal cafés loopt terug, meer restaurants en cateringbedrijven

Aantal cafés loopt terug, meer restaurants en cateringbedrijven

DEN HAAG (ANP) - Het aantal cafés in Nederland is sinds 2007 met bijna een derde afgenomen. Wel kwamen er een stuk meer restaurants en bedrijven in de eventcatering bij, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe cijfers.

Het aantal restaurants groeide tussen 1 oktober 2007 en 1 oktober 2024 met 58 procent en het aantal cateringbedrijven is in die periode ruim verzesvoudigd. In totaal nam het aantal bedrijven in de eet- en drinkvoorziening met 83 procent toe tot 69.000. Dat kwam vooral doordat er meer eenmanszaken in de eventcatering bij zijn gekomen, zonder de catering ging het om een groei van 25 procent.

Onder eventcatering verstaat het statistiekbureau naast mensen die op feesten of bruiloften eten verzorgen ook zelfstandige (freelance) koks, barista's en kelners. Ook restaurants die eten maken voor alleen bezorging vallen hieronder.

Eenmanszaken

Nederland telt 27.000 bedrijven in de eventcatering, 16.000 restaurants en opgeteld ook zoveel snackbars, fastfoodrestaurants, lunchrooms, eetkramen en ijssalons. Cafés waren ooit de grootste groep, maar daar zijn er nu nog 8000 van over.

De sector voor bedrijven die eten en drinken aanbieden telt vooral flink meer eenmanszaken. In de eventcatering is het aantal bedrijven met één persoon nu bijna tien keer zo groot als in 2007.

Festivals

Volgens CBS-econoom Marjolijn Jaarsma zijn er een aantal mogelijke verklaringen voor die trends. Bruine cafés hebben het al langer lastig, legt ze uit, onder meer door het rookverbod en de sluiting van cafés tijdens de coronaperiode. Jaarsma oppert ook dat mensen liever andere dingen doen in hun vrije tijd, zoals een hapje eten.

Tijdens de coronaperiode heeft het aantal eenmanszaken in de eventcatering bovendien een vlucht gemaakt, omdat mensen niet naar restaurants konden maar wel eten en drinken thuis lieten bezorgen. Ook kan het zijn dat mensen die in die periode hun baan in de horeca zijn verloren, zelf een bedrijfje gestart zijn. Daarnaast speelt ook de opmars van festivals een rol en groeit het aantal eenmanszaken volgens de econoom altijd, als onderdeel van de flexibilisering van de arbeidsmarkt.

Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord-Brabant tellen de meeste restaurants, cafés, snackbars en cateringbedrijven. Die drie provincies zijn samen goed voor 59 procent van alle eet- en drinkvoorzieningen in ons land.

Meer uit Financieel

Chinese overname Lumileds krijgt geen goedkeuring van VS

EINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.

2 uur geleden
Reders: situatie Hormuz lijkt weer net als eerder deze week

ROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.

2 uur geleden
Tanken iets goedkoper na nieuws van vrijdag over opening Hormuz

EINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.

5 uur geleden
Philips waarschuwt ziekenhuizen voor gebruik vernevelaars

AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.

7 uur geleden
Cao-overleg rijksambtenaren hervat na periode van stakingen

UTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.

9 uur geleden
Forse winsten Wall Street na nieuws heropening Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.

19 uur geleden
IMF-hoofd: moeilijke weg naar economische stabiliteit Venezuela

WASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.

20 uur geleden