Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal cafés loopt terug, meer restaurants en cateringbedrijven

Aantal cafés loopt terug, meer restaurants en cateringbedrijven

DEN HAAG (ANP) - Het aantal cafés in Nederland is sinds 2007 met bijna een derde afgenomen. Wel kwamen er een stuk meer restaurants en bedrijven in de eventcatering bij, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe cijfers.

Het aantal restaurants groeide tussen 1 oktober 2007 en 1 oktober 2024 met 58 procent en het aantal cateringbedrijven is in die periode ruim verzesvoudigd. In totaal nam het aantal bedrijven in de eet- en drinkvoorziening met 83 procent toe tot 69.000. Dat kwam vooral doordat er meer eenmanszaken in de eventcatering bij zijn gekomen, zonder de catering ging het om een groei van 25 procent.

Onder eventcatering verstaat het statistiekbureau naast mensen die op feesten of bruiloften eten verzorgen ook zelfstandige (freelance) koks, barista's en kelners. Ook restaurants die eten maken voor alleen bezorging vallen hieronder.

Eenmanszaken

Nederland telt 27.000 bedrijven in de eventcatering, 16.000 restaurants en opgeteld ook zoveel snackbars, fastfoodrestaurants, lunchrooms, eetkramen en ijssalons. Cafés waren ooit de grootste groep, maar daar zijn er nu nog 8000 van over.

De sector voor bedrijven die eten en drinken aanbieden telt vooral flink meer eenmanszaken. In de eventcatering is het aantal bedrijven met één persoon nu bijna tien keer zo groot als in 2007.

Festivals

Volgens CBS-econoom Marjolijn Jaarsma zijn er een aantal mogelijke verklaringen voor die trends. Bruine cafés hebben het al langer lastig, legt ze uit, onder meer door het rookverbod en de sluiting van cafés tijdens de coronaperiode. Jaarsma oppert ook dat mensen liever andere dingen doen in hun vrije tijd, zoals een hapje eten.

Tijdens de coronaperiode heeft het aantal eenmanszaken in de eventcatering bovendien een vlucht gemaakt, omdat mensen niet naar restaurants konden maar wel eten en drinken thuis lieten bezorgen. Ook kan het zijn dat mensen die in die periode hun baan in de horeca zijn verloren, zelf een bedrijfje gestart zijn. Daarnaast speelt ook de opmars van festivals een rol en groeit het aantal eenmanszaken volgens de econoom altijd, als onderdeel van de flexibilisering van de arbeidsmarkt.

Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord-Brabant tellen de meeste restaurants, cafés, snackbars en cateringbedrijven. Die drie provincies zijn samen goed voor 59 procent van alle eet- en drinkvoorzieningen in ons land.

Meer uit Financieel

AEX-index begint met stevige winst ondanks aanval VS op Venezuela

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag met een stevige winst begonnen aan de eerste volle handelsweek van het nieuwe jaar. Beleggers lijken zich niet van de wijs te laten brengen door de Amerikaanse aanval op Venezuela afgelopen weekend. Vrijdag won de Amsterdamse hoofdindex al 1,7 procent. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML deden het goed op de eerste handelsdag van 2026. Ook de Europese defensiebedrijven stonden in de belangstelling door de oplopende geopolitieke spanningen.

2 uur geleden
Goudprijs stijgt na aanval VS op Venezuela, olie goedkoper

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van goud is maandag gestegen door de toegenomen geopolitieke spanningen als gevolg van de Amerikaanse aanval op Venezuela. Daarbij werden de Venezolaanse leider Nicolás Maduro en zijn vrouw gevangen genomen. Ook zilver werd duurder. De olieprijzen lieten daarentegen een kleine daling zien ondanks de spanningen in het olierijke Venezuela.

2 uur geleden
Aantal annuleringen Schiphol al rond 450 en aantal loopt nog op

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn maandag al zo'n 450 vluchten geannuleerd in verband met de sneeuwval. De verwachting is dat er nog meer annuleringen bijkomen, laat Schiphol maandagochtend weten. KLM liet zondag al weten maandag zeker 124 vluchten te schrappen. Inmiddels is dit aantal opgelopen tot 300. KLM waarschuwt dat dit nog kan oplopen.

3 uur geleden
VEB naar Ondernemingskamer om plannen kunstmestmaker OCI

AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) stapt naar de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam om de fusieplannen van kunstmestproducent OCI te laten blokkeren. Volgens de beleggersclub is deze stap nodig omdat het aan de beurs in Amsterdam genoteerde bedrijf geen gehoor geeft aan oproepen van beleggers om de omstreden plannen te staken.

3 uur geleden
Detailhandel zet bijna 4 procent meer om, ook volume stijgt

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in november meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,9 procent, na een stijging van 3,3 procent in oktober. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 2,6 procent hoger dan een jaar geleden. Online werd bijna 6 procent meer omgezet dan een jaar eerder.

4 uur geleden
Recordbedrag voor jaarlijks geveilde blauwvintonijn in Tokio

TOKIO (ANP/AFP) - Een blauwvintonijn van 243 kilo is op de vismarkt in Tokio voor een recordbedrag van 510,3 miljoen yen (bijna 2,8 miljoen euro) verkocht. De vis, die werd gevangen voor de kust van Japan, is gekocht door Kiyoshi Kimura, de eigenaar van de restaurantketen Sushi Zanmai.

5 uur geleden
'Superzondag' voor luchthaven Aruba: 78 vluchten gepland

ORANJESTAD (ANP) - De luchthaven van Aruba beleeft een "superzondag". Er worden naar verwachting meer dan 16.000 passagiers verwerkt. Naast de 68 aankomende en vertrekkende vluchten zijn er tien extra vluchten uit Amerika aangekondigd om passagiers te helpen die vast kwamen te zitten nadat zaterdag alle vluchten uit de VS waren geannuleerd, na de Amerikaanse aanval op Venezuela.

18 uur geleden