Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal bijstandsuitkeringen neemt toe, vooral bij mannen

Aantal bijstandsuitkeringen neemt toe, vooral bij mannen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen met een bijstandsuitkering is in de laatste drie maanden van vorig jaar verder toegenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Eind december ontvingen 406.000 mensen een algemene bijstandsuitkering, waar je recht op hebt als je inkomen en vermogen te laag is om van te kunnen leven. Dat was 1 procent meer dan een jaar eerder, waarbij vooral mannen voor een stijging zorgden.

Van de 6000 bijstandsontvangers die erbij kwamen, ging het in 5000 gevallen om mannen. Verhoudingsgewijs steeg ook het aantal bijstandsuitkeringen voor jongeren tot 27 jaar hard. Zij vormen nog wel de kleinste groep ontvangers van een bijstandsuitkering.

Een duidelijke verklaring kan deskundige Marjolijn Jaarsma van het statistiekbureau niet geven voor het feit dat vooral de groep mannen met een bijstandsuitkering groeit. Wel wijst ze erop dat in voorgaande kwartalen de trend zichtbaar was dat de groep mensen in de bijstand die buiten Nederland zijn geboren groeide, wat mogelijk ook de stijging van voornamelijk jonge mannen met een bijstandsuitkering verklaart. Het aantal in Nederland geboren mensen met een bijstandsuitkering kromp juist. Bij de nieuwste bijstandsdata zijn de herkomstcijfers overigens nog niet bekend.

Leeftijdsgrens

De toename van het aantal bijstandsuitkeringen voor jongeren is mogelijk ook het gevolg van het verhogen van de leeftijdsgrens voor de zogeheten kostendelersnorm, oppert arbeidsmarkteconoom Heike Vethaak van de Universiteit Leiden. Doorgaans valt een uitkering lager uit als een huishouden meer leden telt. Sinds 2023 is de leeftijdsgrens vanaf wanneer die 'kostendelers' meetellen verhoogd van 21 naar 27 jaar. Het zou kunnen dat sinds die aanpassing jongeren vaker onderdeel uitmaken van een gezin met een uitkering en ook vaker zelf een bijstandsuitkering ontvangen.

"Of dit echt een belangrijke rol heeft gespeeld in de ontwikkeling sinds 2023, moet nog onderzocht worden en blijft voor nu speculatie", voegt Vethaak toe. Hij benadrukt ook dat de toename van de bijstandsuitkeringen niet verontrustend groot is.

Hoewel de laatste jaren het aantal mannen in de bijstand is toegenomen, zijn er nog altijd meer vrouwen met een bijstandsuitkering. Het gaat volgens het CBS om 227.000 vrouwen tegenover 179.000 mannen.

Meer uit Financieel

Topman WEF: risico's op bubbelvorming beleggingen AI en crypto's

BERLIJN (ANP/DPA) - De grote investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) en cryptomunten leiden tot risico's op bubbelvorming, waarbij er enorme pieken kunnen ontstaan in bepaalde beleggingen, maar er ook weer scherpe prijsdalingen optreden. Dat zegt president Børge Brende van het World Economic Forum (WEF) in een interview met het Duitse persbureau dpa.

15 uur geleden
Nexperia China: genoeg wafers voor chips op voorraad

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese tak van chipproducent Nexperia heeft voldoende voorraden aan zogeheten wafers om aan orders van klanten te kunnen voldoen. Dat meldt Nexperia China op zijn WeChat-account. Vrijdag werd nog bekend dat het Nederlandse Nexperia, met zijn hoofdkantoor in Nijmegen, sinds 26 oktober de leveringen van wafers aan de Chinese assemblagefabriek heeft opgeschort. Wafers worden gebruikt voor de productie van computerchips.

18 uur geleden
Bloomberg: OPEC+ gaat productie in december verder verhogen

WENEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ gaat de productie in december naar verwachting verder verhogen bij de vergadering die zondag plaatsvindt. Volgens persbureau Bloomberg gaat het dan opnieuw om een verhoging van de productie met 137.000 vaten per dag. In oktober en november werd de productie ook al met een vergelijkbare hoeveelheid verhoogd.

20 uur geleden
Nexperia mag export hervatten

WASHINGTON (ANP) - De export van Nexperia-producten uit China kan worden hervat, meldt het Witte Huis. De koerswijziging van China is het resultaat van gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtsgenoot Xi Jinping in Zuid-Korea eerder deze week.

1 dag geleden
Duitsland verwelkomt berichten over hervatten chipexport China

BERLIJN/DEN HAAG (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland noemt de laatste berichten uit China, over het hervatten van de export van Nexperia-chips, "positieve eerste tekenen van een versoepeling van de spanningen". Dat meldt het Duitse ministerie van Economische Zaken aan persbureau AFP.

1 dag geleden
Carney zegt aan Trump excuses te hebben aangeboden na reclame

GYEONGJU (ANP/BLOOMBERG) - De Canadese premier Mark Carney heeft bevestigd dat hij zijn excuses heeft aangeboden aan de Amerikaanse president Donald Trump vanwege een televisiereclame tegen importheffingen. Carney zei daarnaast bereid te zijn om te onderhandelen over een betere handelsdeal met het buurland.

1 dag geleden
Meer nieuwe auto's verkocht in oktober

AMSTERDAM (ANP) - De autoverkoop in Nederland zet de stijgende lijn voort, volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. In oktober werden er 8,3 procent meer nieuwe personenauto's op kenteken gezet dan een jaar eerder. Over heel dit jaar tot nu toe lopen de verkopen nog wel 1,8 procent achter.

1 dag geleden