Aantal besmettingen blauwtong stijgt steeds langzamer
DEN HAAG (ANP) - Het aantal besmettingen met het blauwtongvirus is opnieuw opgelopen, maar de stijging gaat steeds langzamer. Het virus is in totaal op 1722 plekken in het land vastgesteld, meldt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
Eerder verdubbelde het aantal gevallen zo ongeveer per week, en soms ging de toename nog sneller. Op maandag 15 juli meldde de NVWA 94 gevallen, een week later 503 en vorige week maandag stond de teller op 1094 gevallen.
De meeste besmettingen zijn nog altijd in de Achterhoek. Zo zijn er zestig gevallen vastgesteld in de gemeente Berkelland en evenveel in Oude IJsselstreek. Daarna volgen de gemeenten Bronckhorst (46) en Aalten (44). Overijssel is de enige provincie waar het virus in elke gemeente is aangetroffen. Ook het oosten van Noord-Brabant en het noorden van Limburg hebben veel besmettingen.
Flevoland
Blauwtong is nu ook vastgesteld in Flevoland. Dit was tot vorige week de enige provincie zonder besmettingen. Het virus is nauwelijks vastgesteld in Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland.
Blauwtong is een ziekte die vooral schapen treft, maar ook geiten, runderen en herten. Ook andere dieren kunnen een besmetting oplopen, zoals kamelen, lama's, giraffen en okapi's, maar het is onbekend of dat is gebeurd. Het virus veroorzaakt onder meer een blauwe tong, hoge koorts en zwellingen bij vee. Daardoor kunnen ze sterven. Blauwtong wordt onder meer verspreid door besmette knutten, piepkleine steekvliegjes. Het virus is niet besmettelijk voor mensen.
Vaccinatie
In het voorjaar zijn veel dieren gevaccineerd tegen blauwtong. Volgens een eerste analyse van gezondheidsdienst Royal GD verlopen de infecties nu wat milder dan vorig jaar.
De Nederlandse Schapen- en Geitenfokkersorganisatie (NSFO) heeft eind juli een enquête gehouden onder haar achterban. Het aantal besmette dieren binnen getroffen bedrijven neemt de afgelopen weken toe, bij sommige veehouders zijn bijna alle dieren ziek. Ongeveer een op de tien zieke dieren overlijdt. Daarmee is de sterfte aanzienlijk lager dan bij de uitbraak eind vorig jaar. Toen stierven meestal bijna alle besmette dieren op een getroffen boerderij.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Ook de HEMA roept klanten op speel- en knutselzand terug te brengen naar de winkel, omdat er mogelijk asbest in het product zit. "Na extra onderzoek is gebleken dat in minimaal één buisje van de producten asbest is aangetroffen", meldt de HEMA op de website. Eerder riepen winkels als Action en Top1Toys speelgoed met zand terug.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Irak worden IS-strijders "met een Nederlandse link" vastgehouden die eerder waren gedetineerd in kampen in het noordoosten van Syrië, bevestigt het demissionaire kabinet aan de Tweede Kamer. Zij waren onder de 5704 mannelijke strijders van de terreurgroep die de afgelopen weken door de Verenigde Staten zijn overgebracht.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "onprettig verrast" door het besluit dat een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgd moet worden voor smaad. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden heeft het Openbaar Ministerie onlangs opgedragen de journalist te vervolgen na een beklagprocedure.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Tot nu toe hebben vijf landen toegezegd om met troepen mee te doen aan de internationale veiligheidsmacht in Gaza. Dat kondigde de Amerikaanse bevelhebber van die macht aan bij de eerste bijeenkomst van de Vredesraad, die de Amerikaanse president Donald Trump oprichtte om toe te zien op het staakt-het-vuren in Gaza. Het zou gaan om Indonesië, Marokko, Kazachstan, Kosovo en Albanië.
9 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgen voor smaad. Dat heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden onlangs bepaald in een beklagprocedure. Die was aangespannen door onder anderen een vrouw uit Hengelo die jarenlang spirituele sessies organiseerde en leidde.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rudi Bakker, voormalig directeur van SE Fireworks in Enschede, is woensdag op 63-jarige leeftijd overleden. Zijn advocaat Peter Plasman bevestigde donderdag een bericht hierover in De Twentsche Courant Tubantia.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De estafettestakingen van personeel in de jeugdzorg na vastgelopen cao-onderhandelingen zijn voorbij. Donderdag vond de laatste plaats in Amsterdam. Zo'n 180 medewerkers kwamen bijeen om overuren te berekenen en te overhandigen aan de werkgever, meldt vakbond FNV. Op 2 maart vindt een landelijke 24-uursstaking plaats.
11 uur geleden