Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal besmettingen blauwtong stijgt steeds langzamer

Aantal besmettingen blauwtong stijgt steeds langzamer

DEN HAAG (ANP) - Het aantal besmettingen met het blauwtongvirus is opnieuw opgelopen, maar de stijging gaat steeds langzamer. Het virus is in totaal op 1722 plekken in het land vastgesteld, meldt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).

Eerder verdubbelde het aantal gevallen zo ongeveer per week, en soms ging de toename nog sneller. Op maandag 15 juli meldde de NVWA 94 gevallen, een week later 503 en vorige week maandag stond de teller op 1094 gevallen.

De meeste besmettingen zijn nog altijd in de Achterhoek. Zo zijn er zestig gevallen vastgesteld in de gemeente Berkelland en evenveel in Oude IJsselstreek. Daarna volgen de gemeenten Bronckhorst (46) en Aalten (44). Overijssel is de enige provincie waar het virus in elke gemeente is aangetroffen. Ook het oosten van Noord-Brabant en het noorden van Limburg hebben veel besmettingen.

Flevoland

Blauwtong is nu ook vastgesteld in Flevoland. Dit was tot vorige week de enige provincie zonder besmettingen. Het virus is nauwelijks vastgesteld in Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland.

Blauwtong is een ziekte die vooral schapen treft, maar ook geiten, runderen en herten. Ook andere dieren kunnen een besmetting oplopen, zoals kamelen, lama's, giraffen en okapi's, maar het is onbekend of dat is gebeurd. Het virus veroorzaakt onder meer een blauwe tong, hoge koorts en zwellingen bij vee. Daardoor kunnen ze sterven. Blauwtong wordt onder meer verspreid door besmette knutten, piepkleine steekvliegjes. Het virus is niet besmettelijk voor mensen.

Vaccinatie

In het voorjaar zijn veel dieren gevaccineerd tegen blauwtong. Volgens een eerste analyse van gezondheidsdienst Royal GD verlopen de infecties nu wat milder dan vorig jaar.

De Nederlandse Schapen- en Geitenfokkersorganisatie (NSFO) heeft eind juli een enquête gehouden onder haar achterban. Het aantal besmette dieren binnen getroffen bedrijven neemt de afgelopen weken toe, bij sommige veehouders zijn bijna alle dieren ziek. Ongeveer een op de tien zieke dieren overlijdt. Daarmee is de sterfte aanzienlijk lager dan bij de uitbraak eind vorig jaar. Toen stierven meestal bijna alle besmette dieren op een getroffen boerderij.

Meer uit Binnenland

Website Autoriteit Persoonsgegevens weer bereikbaar na PHP-lek

DEN HAAG (ANP) - De website van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) is weer bereikbaar. Woensdag werd deze offline gehaald als gevolg van kwetsbaarheden in programmeertaal PHP.

54 minuten geleden
AIVD-baas waarschuwt voor AI als eigenstandige dreiging

DEN HAAG (ANP) - AIVD-baas Simone Smit houdt er rekening mee dat AI zelf een nieuwe dreiging gaat vormen, los van bestaande dreigingen waarvoor kunstmatige intelligentie wordt ingezet. Dat zegt de directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst in podcast Wereldupdate van denktank Clingendael.

4 uur geleden
OM: moeder doodgestoken Nour (14) als enige verantwoordelijk

ROERMOND (ANP) - De 59-jarige Fouzia R. is volgens het Openbaar Ministerie als enige verantwoordelijk voor de gewelddadige dood van haar 14-jarige dochter Nour. Het meisje werd op 20 april doodgestoken in een woning aan de Elzenstraat in het Venlose stadsdeel Blerick. Haar vader geldt niet langer als verdachte, aldus het OM.

6 uur geleden
Politie neemt drie ton illegaal vuurwerk in beslag in Lelystad

LELYSTAD (ANP) - Agenten hebben woensdag in een loods aan de Werfweg in Lelystad ongeveer 3000 kilo aan illegaal zwaar vuurwerk in beslag genomen, meldt de politie donderdag. Ook is een 33-jarige man aangehouden.

8 uur geleden
NCSC: nog geen sprake van succesvol misbruik PHP-kwetsbaarheden

DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft donderdagmiddag nog geen signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat meldt de instantie in een nieuwe update. "Ook zijn er momenteel geen aanwijzingen dat de beschikbare patches de kwetsbaarheden onvoldoende verhelpen."

9 uur geleden
Week cel en taakstraf voor vernielen politievoertuig in Floradorp

AMSTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Zaandam is veroordeeld tot een week cel en dertig uur taakstraf voor het vernielen van een politievoertuig op maandag in de Amsterdamse wijk Floradorp, meldt het Openbaar Ministerie donderdag. Eerder werd een 22-jarige Amsterdammer al veroordeeld voor vernielingen in Floradorp.

10 uur geleden
Risico Shamonda-virus is volgens RIVM laag

BILTHOVEN (ANP) - De kans is heel klein dat een mens besmet raakt met het Shamonda-virus, een veeziekte. En als mensen toch worden geïnfecteerd, hebben de meeste mensen voldoende weerstand. "We kunnen niet uitsluiten dat het virus ook mensen kan infecteren, maar we denken dat het risico laag is", zegt viroloog Chantal Reusken van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

10 uur geleden