Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal autodiefstallen stijgt flink, merken verzekeraars

Aantal autodiefstallen stijgt flink, merken verzekeraars

APELDOORN (ANP) - Het aantal autodiefstallen is in de eerste helft van dit jaar flink gestegen. Volgens nieuwe cijfers van de Stichting Verzekeringsbureau Voertuigcriminaliteit (VbV) gaan criminelen steeds geraffineerder te werk. Ook verdwijnen er vaker auto's naar Afrikaanse landen.

In totaal telt de organisatie, die voor Nederlandse schadeverzekeraars werkt aan bestrijding van voertuigcriminaliteit, 3645 gestolen personenauto's. Dat is ruim 20 procent meer dan in de eerste zes maanden van vorig jaar. Vooral in Eindhoven werd er veel gestolen.

De Toyota RAV4 was daarbij het gewildste doelwit van criminelen, met 232 gestolen exemplaren. Opvallend is ook de verviervoudiging van het aantal diefstallen van de Kia Sportage, van 19 naar 82 exemplaren.

Ghana

Edwin Karelsen, directeur van Stichting VbV, zegt dat criminelen die veel gestolen modellen vaak in containers laden en per schip naar een land als Ghana vervoeren. De containers zouden amper worden gecontroleerd en in Afrika zijn deze hybrides populair, ook omdat de levering van onderdelen van die wagens daar geen probleem is.

Autodieven hebben volgens hem ook speciale apparatuur ontwikkeld om de wagens snel te kunnen stelen. Dan gaat het bijvoorbeeld om een apparaatje dat ze met een stekker in de koplamp steken om de auto te kunnen starten.

Duurdere auto's

De cijfers laten ook zien dat criminelen zich steeds meer op duurdere auto's richten. De gemiddelde financiële schade per gestolen personenauto is 30 procent opgelopen naar 17.500 euro. De totale schadelast steeg met 60 procent tot 64 miljoen euro.

Ook het aantal gestolen lichte bedrijfsauto's nam met 10 procent toe, naar 915 voertuigen. Daarbij was de Mercedes-Benz Sprinter het vaakst het doelwit. Het aantal bromfietsdiefstallen nam daarentegen circa 5 procent af. Puur in aantallen kwam deze vorm van diefstal wel het vaakst voor, namelijk 4813 keer.

Terughalen lastig

Stichting VbV zet zich er ook voor in om gestolen auto's terug te vinden. Daarbij wordt onder meer gebruikgemaakt van zogenoemde telematica in de voertuigen, waardoor de fabrikant van afstand kan zien waar een voertuig zich bevindt.

"Zo zien we nu nog 227 gestolen auto's in Ghana rondrijden", legt Karelsen uit. Het terughalen van de wagens uit Afrika kan volgens hem wel lastig en kostbaar zijn. Van de meer dan 7000 voertuigen die dit jaar zijn teruggevonden, werd 90 procent gelukkig binnen Nederland aangetroffen. Buiten Nederland doken de voertuigen ook veel op in Duitsland, België, Bulgarije en Polen.

Meer uit Financieel

Rederij MSC staakt scheepvaart uit Golfregio tijdelijk om oorlog

GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.

7 uur geleden
Beleggers juichen na uitspraak Trump over naderend einde oorlog

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.

7 uur geleden
Eurogroep: EU moet voorbereid zijn op lange periode instabiliteit

BRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.

7 uur geleden
Lufthansa schort vluchten naar Midden-Oosten verder op

FRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.

8 uur geleden
Rusland bereid Europa olie te leveren in sterk verstoorde markt

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.

10 uur geleden
FNV: werknemers spoeddienst DHL gaan staken

DEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.

10 uur geleden
AEX-index herstelt zich van fors verlies bij opening

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.

11 uur geleden