Aantal asielaanvragen ligt opnieuw lager dan vorig jaar
DEN HAAG (ANP) - Ongeveer negenhonderd mensen hebben vorige week asiel aangevraagd in Nederland. Voor die week is dat het laagste aantal sinds 2020. Precies een jaar geleden waren er zo'n 1300 aanvragen in dezelfde week.
De wekelijkse cijfers van het ministerie van Asiel en Migratie zijn afgerond op honderdtallen. Het exacte aantal asielaanvragen is niet bekend. Als de afgeronde weekcijfers bij elkaar worden opgeteld, waren er in de afgelopen 25 weken zo'n 21.000 aanvragen, tegen zo'n 27.000 in diezelfde weken vorig jaar. In die periode van 25 weken lag de instroom in 21 weken lager dan precies een jaar eerder. Vier keer was het afgeronde cijfer gelijk aan vorig jaar.
De laatste week waarin de instroom van asielzoekers duidelijk hoger lag dan in 2023, was half mei.
Dwangsom
Zowel door de lagere instroom als door het openen van een grote opvanglocatie in Biddinghuizen is de druk op het aanmeldcentrum in Ter Apel fors verminderd. Het aantal asielzoekers dat daar wordt opgevangen, schommelt de laatste weken rond de 1600. Dat is onder de limiet van maximaal 2000 mensen, een grens waar Ter Apel lang boven zat. Begin dit jaar kreeg het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) een dwangsom van 15.000 euro per dag voor het overschrijden van dat aantal, met een maximum van 1,5 miljoen euro.
Dat maximum werd snel gehaald, maar het veranderde niets aan de situatie in Ter Apel. Het aanmeldcentrum bleef te vol. In oktober kwam er een nieuwe, hogere dwangsom: 50.000 euro per dag met een maximum van 5 miljoen euro. Dat bedrag ging vorige week in, maar door het vrijkomen van plekken heeft het COA nog niet hoeven te betalen.
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
7 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
3 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.
4 uur geledenMADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.
7 uur geleden