Aantal Amsterdammers in de WW met bijna 13 procent gestegen
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal mensen met een WW-uitkering in en rond Amsterdam is in oktober met bijna 13 procent gestegen vergeleken met het jaar daarvoor. Dat is aanzienlijk meer dan in de meeste andere regio's.
Het UWV tast in het duister over de stijging, die opmerkelijk is te noemen door de juist aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt. De cijfers hebben betrekking op de 'metropoolregio' Amsterdam, die zich uitstrekt van IJmuiden tot Lelystad en van Purmerend tot de Haarlemmermeer.
De stijging van het aantal WW-uitkeringen doet zich ook voor in de regio's Rivierenland (12 procent), Gorinchem (10 procent) en Noord-Limburg (9 procent). Maar in veel regio's is sprake van een stabilisering of een afname, zoals Holland Rijnland, waar het aantal WW-uitkeringen met 6 procent afnam.
Afkoelende economie
In oktober van dit jaar werden er in Amsterdam ruim 15.000 WW-uitkeringen verstrekt, 12,7 procent meer dan het jaar daarvoor. Het UWV Amsterdam heeft geen eenduidige verklaring voor de toename, maar wijst vooral op de afkoelende economie. "De vraag naar producten en diensten neemt af", zegt een medewerker. "De horeca loopt bijvoorbeeld nu terug en daarom lijkt er sprake te zijn van een seizoenseffect. Veel jongeren raken werkloos omdat er tijdelijke contracten niet worden verlengd. Daardoor stijgt de jeugdwerkloosheid."
Uit de cijfers van het UWV blijkt dat dit jaar vooral in de hogere posities bij Amsterdamse bedrijven gesneden wordt. Het aantal voormalige managers met een WW-uitkering steeg met 30 procent vergeleken met vorig jaar, het aantal ICT'er in de WW zelfs met 64 procent.
De afgelopen jaren was er een forse daling van het aantal WW-uitkeringen in de regio in en rond Amsterdam. In 2021 was er een afname van 33 procent, in 2022 een afname van 29 procent.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
3 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
3 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Hongarije kan geen aanspraak meer maken op ruim 1 miljard euro aan fondsen van de Europese Unie voor armere regio's. Het land heeft volgens de Europese Commissie te weinig werk gemaakt van hervormingen die de rechtsstaat moesten versterken en corruptie moeten tegengaan. Dat had de Hongaarse regering onder leiding van premier Viktor Orbán voor het einde van 2025 moeten doen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.
16 uur geledenBERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.
19 uur geleden