Aanstaande regering Suriname ontvouwt plannen
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse partijen die zonder president Desi Bouterse en zijn partij NDP een regering willen vormen, hebben zaterdag hun plannen ontvouwd. De VHP, ABOP, NPS en PL spraken met elkaar af de armoede aan te pakken, de crisis te bestrijden en een basis te leggen voor de komende tijd zodat het volk vertrouwen krijgt in de nieuwe regering. De samenwerking werd 's middags bekrachtigd tijdens een feestelijke bijeenkomst en een persconferentie.
VHP-leider Chan Santokhi, die de nieuwe president van Suriname zal worden, zei te hopen dat de verkiezingsautoriteiten snel hun werk afmaken zodat het nieuwe parlement met het werk kan beginnen. Het is nog niet duidelijk wanneer de verkiezingsuitslag bekend zal zijn. Het is ook nog niet duidelijk of de door Bouterse aangevraagde hertelling van de stemmen in Paramaribo gehonoreerd zal worden. Santokhi hoopt dat Bouterse snel zijn verlies zal accepteren en de nieuwe regering ruimte geeft om aan het werk te gaan.
ABOP-leider Ronnie Brunswijk zei dat de nieuwe regering niet van plan is een heksenjacht te houden op mensen uit de regering-Bouterse. Hij riep op tot respect voor elkaar. "We gaan niet over tot rancuneuze handelingen. Laten we respectvol omgaan met elkaars ras en geloof. We zijn allemaal Surinamers, we moeten het samen doen", zo zei de ABOP-leider. PL-leider Paul Somohardo zei dat het doel bereikt is om de NDP-regering weg te krijgen. Dat betekent volgens hem dat iedereen gewonnen heeft.
In de plannen voor de komende maanden is het aantrekken van buitenlandse investeerders een van de speerpunten. Het aantrekken van goedkoop kapitaal is daarvan een belangrijk onderdeel. Santokhi ziet daar internationaal mogelijkheden voor. Hij denkt dan aan de landen zoals de VS en Canada, maar zeker ook in Nederland, waar een Surinaamse gemeenschap is van zo’n 380.000 mensen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - Bij Russische aanvallen op de regio rond de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn vrijdag zes doden gevallen, meldt president Volodymyr Zelensky. Bij bombardementen op de oostelijke stad Slovjansk vielen daarnaast vijf doden en negen gewonden, zei de gouverneur eerder.
1 minuut geledenMANCHESTER (ANP) - De Britse premier Andy Burnham is voor het eerst aan het werk gegaan in de nieuwe noordelijke vestiging van het premierskantoor Downing Street 10 in Manchester, de stad waar hij tot voor kort burgemeester was. Burnham sprak van "misschien wel de beste dag van mijn leven".
10 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft geregeld dat er meerdere blusvliegtuigen naar Frankrijk en Spanje worden gestuurd om te helpen bij de bosbranden, laat een woordvoerder vrijdag weten. Naar Frankrijk zijn drie vliegtuigen en twee helikopters gestuurd. Spanje krijgt vier blusvliegtuigen.
49 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft een aantal wijzigingen in zijn kabinet doorgevoerd, die voortkomen uit het opstappen van Jens Spahn als fractievoorzitter van de regeringspartij CDU. Daardoor is een aantal mensen doorgeschoven. Hun posities moesten ook weer worden gevuld. Merz kondigde bovendien voor de komende dagen nog meer veranderingen aan in de samenstelling van het kabinet.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez noemt de bosbranden in het land een "dramatische situatie". Hij zegt dat de overheid alle mogelijke middelen inzet om ze te bestrijden. Daarnaast vroeg hij de EU om vier blusvliegtuigen, meldt het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP) - Roemenië heeft voor het eerst een drone neergehaald die het luchtruim was binnengevlogen. President Nicușor Dan schrijft op X dat een F-16-piloot het onbemande toestel vrijdagochtend uit de lucht heeft geschoten.
2 uur geledenLÈGE-CAP-FERRET (ANP/AFP) - Vanaf het schiereiland bij de Franse plaats Lège-Cap-Ferret worden mensen per boot geëvacueerd, meldt het lokale bestuur. Dit vanwege een grote natuurbrand die woedt ten westen van Bordeaux, in de regio Gironde.
4 uur geleden