Aanslagpleger Parijs zegt dat aanslag niet persoonlijk was
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Salah Abdeslam zei in de rechtbank dat de aanslagen in Parijs in november 2015 "niet persoonlijk" waren. De enige terrorist die de aanslagen overleefde zei dat de aanval gericht was op "Frankrijk en de hele bevolking".
Bij de aanslagen in de Franse hoofdstad kwamen 130 mensen om het leven. Terroristen vielen met bomvesten en wapens cafés, restaurants, concerthal Bataclan en het voetbalstadion Stade de France aan. De nu 32-jarige Abeslam was onderdeel van een IS-groepering in Europa.
"De Franse president (François Hollande) kende de risico's toen hij besloot IS aan te vallen in Syrië", aldus Abdeslam. Frankrijk had besloten mee te doen aan het gevecht tegen de terreurorganisatie en bombardementen uit te voeren.
De verdachte zei dat hij en zijn mede-aanslagplegers geen terroristen of jihadisten waren. "Het gaat hier om de ware Islam. Er wordt vaak gezegd dat ik provocatief ben, maar ik wil gewoon de waarheid zeggen."
Tijdens de verklaring van Abdeslam waren veel nabestaanden en overlevenden van de aanslagen aanwezig in de zaal. Zij werden vaak emotioneel en zochten steun bij elkaar.
De rechtszaak begon vorige week. Toen onderbrak Abdeslam de rechter nog omdat hij politieke statements wilde maken.
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum wil dat er strengere controle komt op wapenbezit en er meer beveiliging komt bij toeristische trekpleisters. Ze sprak na een schietpartij in het tempelcomplex van de piramiden van Teotihuacán ten noordoosten van de hoofdstad Mexico-Stad.
22 minuten geledenKYIV (ANP) - De Droezjba-pijpleiding die Russische olie naar Oost-Europa vervoert, is gerepareerd en kan weer in gebruik worden genomen. Dat meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een bericht op X.
55 minuten geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Mohammad Ishaq Dar dringt er bij Iran en de VS op aan hun wapenstilstand te verlengen. Dit staat in een verklaring van zijn ministerie. De Verenigde Staten willen snel een tweede ronde directe onderhandelingen met Iran in Pakistan, dat als bemiddelaar optreedt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump wil het bestand met Iran niet verlengen. De Amerikaanse president heeft tegen nieuwszender CNBC gezegd dat zijn land in plaats daarvan een deal met Iran zal sluiten over het stoppen van de oorlog.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Een 17-jarige jongen is aangeklaagd voor brandstichting bij een synagoge in Londen. In de Britse hoofdstad hebben de afgelopen weken aanvallen op diverse Joodse locaties plaatsgevonden, wat heeft geleid tot extra veiligheidsmaatregelen.
4 uur geledenMALABO (ANP/RTR/DPA) - Paus Leo heeft een jaar na het overlijden van Franciscus stilgestaan bij de nalatenschap van zijn voorganger. Leo sprak zijn dankbaarheid uit voor wat Franciscus tijdens zijn leven heeft betekend voor de katholieke kerk en voor de wereld.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het opschorten van het EU-associatieverdrag met Israël is "ongepast", vindt de Duitse minister Johann Wadephul van Buitenlandse Zaken. Wel is het noodzakelijk om "cruciale kwesties" met Israël te bespreken, zoals de invoering van de doodstraf. Dat zei Wadephul in Luxemburg, waar de EU-ministers van Buitenlandse Zaken dinsdag onder meer de situatie in het Midden-Oosten bespreken.
4 uur geleden