Aanslagpleger Parijs zegt dat aanslag niet persoonlijk was
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Salah Abdeslam zei in de rechtbank dat de aanslagen in Parijs in november 2015 "niet persoonlijk" waren. De enige terrorist die de aanslagen overleefde zei dat de aanval gericht was op "Frankrijk en de hele bevolking".
Bij de aanslagen in de Franse hoofdstad kwamen 130 mensen om het leven. Terroristen vielen met bomvesten en wapens cafés, restaurants, concerthal Bataclan en het voetbalstadion Stade de France aan. De nu 32-jarige Abeslam was onderdeel van een IS-groepering in Europa.
"De Franse president (François Hollande) kende de risico's toen hij besloot IS aan te vallen in Syrië", aldus Abdeslam. Frankrijk had besloten mee te doen aan het gevecht tegen de terreurorganisatie en bombardementen uit te voeren.
De verdachte zei dat hij en zijn mede-aanslagplegers geen terroristen of jihadisten waren. "Het gaat hier om de ware Islam. Er wordt vaak gezegd dat ik provocatief ben, maar ik wil gewoon de waarheid zeggen."
Tijdens de verklaring van Abdeslam waren veel nabestaanden en overlevenden van de aanslagen aanwezig in de zaal. Zij werden vaak emotioneel en zochten steun bij elkaar.
De rechtszaak begon vorige week. Toen onderbrak Abdeslam de rechter nog omdat hij politieke statements wilde maken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO zou de Verenigde Staten eigenlijk moeten helpen bij het verkrijgen van Groenland, zegt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Alleen de VS zijn in staat om het gebied te verdedigen tegen Rusland en China, en dat is essentieel voor de veiligheid van de VS, aldus Trump. Hij noemt iedere andere uitkomst vlak voor Amerikaans overleg met Groenland en Denemarken "onaanvaardbaar".
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid te onderhandelen over vrede in Oekraïne, al zijn gesprekken over een staakt-het-vuren niet serieus te nemen voordat er een vredesakkoord ligt. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov tijdens een persconferentie. Het zou daarbij helpen, zei Lavrov, als de VS het Kremlin op de hoogte houden van de vredesvoorstellen zoals die nu besproken worden.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met de benoeming van Mychajlo Fedorov als nieuwe minister van Defensie. De 34-jarige was vicepremier en minister van Digitale Transformatie. Hij speelde een rol bij technische innovaties in de oorlog tegen Rusland.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt voor "ongekende gevolgen" als de Verenigde Staten Groenland innemen. Het eiland hoort bij Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil het bij de VS voegen omdat dat volgens hem "nodig is voor de nationale veiligheid".
1 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het dodental na een treinongeluk in het noordoosten van Thailand is opgelopen naar 31, meldt het ministerie van Gezondheid. Het ongeluk vond woensdagochtend plaats toen een bouwkraan op rijtuigen van een trein viel. De trein, die onderweg was naar hoofdstad Bangkok, ontspoorde en stond korte tijd in brand.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier is van plan binnen afzienbare tijd het Lagerhuis te ontbinden. Dat zegt de partijleider van coalitiepartner de Japanse Innovatiepartij. Daarmee maakt de coalitie van premier Sanae Takaichi de weg vrij voor vervroegde verkiezingen, in wat volgens verschillende media een poging is om een steviger mandaat te krijgen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - 60 van de 90 miljard euro van de EU-lening voor Oekraïne voor 2026 en 2027 is bedoeld voor aankoop van militair materiaal, heeft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie woensdag bekendgemaakt. Dat moet vooral in Europa worden gekocht. Alleen als het benodigde materiaal niet in Europa te koop is of niet op tijd kan worden geleverd, kan het buiten Europa worden aangeschaft.
2 uur geleden