Aanslagpleger Parijs zegt dat aanslag niet persoonlijk was
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Salah Abdeslam zei in de rechtbank dat de aanslagen in Parijs in november 2015 "niet persoonlijk" waren. De enige terrorist die de aanslagen overleefde zei dat de aanval gericht was op "Frankrijk en de hele bevolking".
Bij de aanslagen in de Franse hoofdstad kwamen 130 mensen om het leven. Terroristen vielen met bomvesten en wapens cafés, restaurants, concerthal Bataclan en het voetbalstadion Stade de France aan. De nu 32-jarige Abeslam was onderdeel van een IS-groepering in Europa.
"De Franse president (François Hollande) kende de risico's toen hij besloot IS aan te vallen in Syrië", aldus Abdeslam. Frankrijk had besloten mee te doen aan het gevecht tegen de terreurorganisatie en bombardementen uit te voeren.
De verdachte zei dat hij en zijn mede-aanslagplegers geen terroristen of jihadisten waren. "Het gaat hier om de ware Islam. Er wordt vaak gezegd dat ik provocatief ben, maar ik wil gewoon de waarheid zeggen."
Tijdens de verklaring van Abdeslam waren veel nabestaanden en overlevenden van de aanslagen aanwezig in de zaal. Zij werden vaak emotioneel en zochten steun bij elkaar.
De rechtszaak begon vorige week. Toen onderbrak Abdeslam de rechter nog omdat hij politieke statements wilde maken.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Opnieuw is een prominente Britse politicus overgestapt naar de anti-immigratiepartij Reform van Nigel Farage. Robert Jenrick was geschorst door zijn Conservatieve Partij en verscheen later op de dag op een persconferentie met Farage.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Tegen de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is opnieuw een motie van wantrouwen ingediend. De uiterst rechtse fractie Patriotten voor Europa diende de motie donderdag in vanwege haar rol rond het vrijhandelsakkoord van de EU met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft uitgehaald naar wereldleiders die in zijn ogen de internationale samenwerking laten afsterven. Hij noemde geen leiders of landen bij naam, maar sprak van grote geopolitieke verdeeldheid en veroordeelde alle schendingen van het internationale recht.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nationale defensieplannen van acht EU-lidstaten zijn goedgekeurd door de Europese Commissie, zo is donderdag bekendgemaakt. Het gaat om België, Bulgarije, Denemarken, Spanje, Kroatië, Cyprus, Portugal en Roemenië. Zij krijgen van de Europese Commissie geld om hun plannen uit te voeren. De Commissie noemt het besluit een "belangrijke mijlpaal in de Europese inspanningen om de veiligheid te versterken".
1 uur geledenKYIV (ANP) - Om de nutsvoorzieningen in Kyiv snel te kunnen herstellen, heeft de Oekraïense overheid tijdelijk de supervisie van die werkzaamheden overgenomen van de lokale autoriteiten. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X na overleg met betrokken partijen en regio's.
1 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - De territoriale ambities van de Amerikaanse regering lijken ook IJsland zorgen te baren. De IJslandse regering heeft opheldering gevraagd over uitspraken van de beoogde nieuwe ambassadeur in de eilandstaat, schrijft nieuwssite Politico.
2 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda zijn na een chaotische verkiezingsdag alle stembussen gesloten. Veel stembureaus gingen pas uren later open dan gepland door problemen met stemmachines. De oppositie sprak van tevoren al van verkiezingsfraude en suggereerde dat de regering de vertraagde opening van stembureaus expres had veroorzaakt.
2 uur geleden