
Aanslagpleger Kongsberg doodde mensen toch niet met pijl en boog
OSLO (ANP/AFP) - De man die vorige week vijf mensen doodde in Noorwegen, deed dat met een "scherp voorwerp". Hij liep ook met pijl en boog rond, maar dat zou niet het moordwapen zijn geweest.
De man sloeg afgelopen woensdag aan het moorden in de plaats Kongsberg. Hij drong daar woningen en een supermarkt binnen en schoot pijlen af op mensen. De politie meldde dat slachtoffers zowel in gebouwen als buiten zijn aangetroffen. Het gaat naast de vijf mensen die de aanval niet overleefden ook om drie gewonden.
"Alles wijst erop dat hij zijn slachtoffers willekeurig selecteerde", zei een inspecteur van de politie. Hij vertelde dat de dader zijn pijl en boog op enig punt weggooide of verloor, zonder in detail te treden over welke andere wapens de man gebruikte om mensen aan te vallen.
De verdachte, een dertiger uit Denemarken, kon na het bloedbad worden aangehouden en heeft een bekentenis afgelegd. De autoriteiten hielden er rekening mee dat hij was geradicaliseerd, maar vermoeden nu dat zijn psychische problemen hebben geleid tot de aanval. Uit psychisch onderzoek moet blijken of hij toerekeningsvatbaar was.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Het Israëlische veiligheidskabinet komt maandag bijeen om te praten over de tweede fase van het bestand met Hamas. Dat heeft het kantoor van premier Benjamin Netanyahu bekendgemaakt. Ook vliegt een Israëlische delegatie naar Caïro voor onderhandelingen.
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Witte Huis-gezant voor het Midden-Oosten Steve Witkoff reist zondag met nationaal veiligheidsadviseur Mike Waltz naar Saudi-Arabië voor gesprekken met een Russische delegatie over het beëindigen van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dat zei Witkoff zondag tegen Fox News.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en voorzitter van de EU-leiders António Costa nemen maandagmiddag deel aan een ingelast topoverleg over de situatie in Oekraïne en de Europese veiligheid in het Elysée in Parijs. Dat hebben hun woordvoerders zondagmiddag bevestigd.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De kans groeit dat het Westen miljarden euro's aan bevroren Russische banktegoeden zal gebruiken voor Oekraïne, denkt buitenlandminister Caspar Veldkamp. Hij ziet "beweging bij de Amerikanen" en Amerikaanse druk zou de bedenkingen van Europese landen kunnen wegnemen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Er is maandag in Parijs een ingelast topoverleg tussen Europese landen en onder anderen NAVO-chef Mark Rutte over de Europese veiligheid tegen de achtergrond van Amerikaans-Russische pogingen om de strijd in Oekraïne snel te beëindigen. Het is een initiatief van de Franse president Emmanuel Macron. Zaterdag meldde de Poolse regering al dat er uitnodigingen verstuurd waren en premier Dick Schoof liet meteen weten dat hij naar het topoverleg gaat. Maar de Franse regering liet vrijwel niets over het geplande overleg los.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio vindt dat de Palestijnse organisatie Hamas moet worden "geëlimineerd". Rubio zei dat zondag op een persconferentie met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, met wie hij in Jeruzalem overlegde.
4 uur geledenRAFAH (ANP/AFP/DPA) - Drie Palestijnse politieagenten zijn zondag omgekomen door een Israëlische aanval in de buurt van Rafah. Hamas, dat controle heeft over de politie in Gaza, zegt dat een drone de agenten onder vuur nam, terwijl ze een humanitair transport beveiligden. De organisatie noemt de aanval een "ernstige schending" van het bestand tussen Israël en Hamas.
5 uur geleden