Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aanslagpleger CS biedt excuses aan

Aanslagpleger CS biedt excuses aan

AMSTERDAM (ANP) - Jawed S., die is veroordeeld voor de aanslag op Amsterdam Centraal Station in 2018, is zijn hoger beroep begonnen met het maken van zijn excuses aan de twee Amerikaanse toeristen die hij heeft neergestoken. Dat is opvallend, aangezien hij tot nu toe niet eerder spijt heeft betuigd en zelfs herhaaldelijk had verklaard dat hij het zo weer zou doen.

Daar kwam hij donderdag bij het gerechtshof in Amsterdam op terug. "Ik bied mijn excuses aan voor wat ik heb gedaan", zei hij. "Hoe slecht iemand ook is, ik had me moeten beheersen en geen gebruik moeten maken van geweld." Daarmee doelde hij op PVV-leider Geert Wilders, wiens initiatief voor een cartoonwedstrijd van de profeet Mohammed de aanleiding gaf voor de aanslag op CS. S. is nog steeds boos op Wilders, maar verklaarde dat hij die woede niet meer zal richten tot anderen.

Op vragen van het hof over hoe het komt dat hij nu wel met een excuus komt, zei S: "Ik ben zelf tot deze gedachte gekomen. Ik heb in het dossier gelezen hoeveel pijn ik de slachtoffers heb aangedaan." S. wil een lagere straf dan de bijna 27 jaar cel die de rechtbank hem eerder oplegde. "Ik hoop dat ik eerder vrijkom. Dan wil ik studeren voor dokter." De rechtbank bepaalde ook dat S. een schadevergoeding moet betalen van zo'n 3 miljoen euro aan de slachtoffers, die in eerste instantie wordt betaald door de Staat.

Videobooschap

Tijdens de zitting vertelden de Amerikaanse slachtoffers in een videoboodschap hoe hun leven voorgoed is veranderd. Zij volgen de zaak vanuit de Verenigde Staten en kampen nog dagelijks met de gevolgen van de aanslag, die ze - zo zeiden ze - nooit zullen begrijpen. "We zullen nooit, maar dan ook nooit, meer dezelfde zijn", sprak de echtgenote van de man die een dwarslaesie opliep. "Hopelijk kunnen we deze moeilijke herinnering sluiten voor de komende 26 jaar."

Ook de politieagent die S. neerschoot, nam het woord. Hij vertelde dat hij nog altijd niet de oude is en zijn werk op Centraal Station nog steeds niet kan doen. "Politiemensen kunnen tegen een stootje, maar tegen zo veel geweld is niemand opgewassen." Hij zei te hopen dat het recht zal zegevieren.

Vertraging

De zitting begon met urenlange vertraging, omdat de 21-jarige Afghaan er op het laatste moment van afzag naar het gerechtshof in Amsterdam te komen omdat hij slecht zou zijn behandeld in de gevangenis. De voorzitter van het hof bepaalde dat hij alsnog moest verschijnen.

S. kwam vanuit Duitsland naar Amsterdam en viel op CS de twee willekeurig gekozen slachtoffers - beiden 38 jaar - vanuit het niets aan met een mes. Kort na de aanval schoot een politieman S. neer.

De eis en het pleidooi komen maandag aan bod. Het hof doet op 16 november uitspraak.

Meer uit Binnenland

Meerdere brandjes langs doorgaande wegen en snelwegen

DEN HAAG (ANP) - Langs doorgaande wegen en snelwegen in het land zijn sinds 12.00 uur brandjes gemeld. Dat bevestigen de politie Oost-Nederland en Rijkswaterstaat. Onder meer langs de A2 bij Breukelen was sprake van veel rookontwikkeling. Boeren hadden aangekondigd rond het middaguur met een actie te komen.

7 minuten geleden
Kamerleden aangekomen bij schouwburg voor troonrede

DEN HAAG (ANP) - Leden van de Tweede Kamer zijn aangekomen bij de Koninklijke Schouwburg, waar koning Willem-Alexander de troonrede uitspreekt. Een deel stapte in groepjes uit bussen, een deel kwam te voet, zag een ANP-verslaggever.

18 minuten geleden
Burgemeester verlengt gebiedsverbod voor bewoner huis Overasselt

OVERASSELT (ANP) - Het gebiedsverbod voor een van de bewoners van een woning aan de Ewijkseweg in Overasselt wordt met drie maanden verlengd. Burgemeester Joerie Minses van de gemeente Heumen, waar Overasselt bij hoort, hoopt met de maatregel bij te dragen aan "het verdere herstel van de rust en veiligheid" in de Gelderse plaats.

19 minuten geleden
NS: treinverkeer op meeste trajecten weer opgestart

UTRECHT (ANP) - Op de meeste spoorlijnen start de NS het treinverkeer weer op, liet een woordvoerder dinsdag aan het begin van de middag weten. Alleen de verbinding tussen Amersfoort en Apeldoorn is nog niet vrijgegeven.

20 minuten geleden
Zeven mensen aangehouden voor bekladden route Prinsjesdag

DEN HAAG (ANP) - Zeven mensen zijn dinsdag aangehouden voor het gooien van verf op de route van koning Willem-Alexander tijdens Prinsjesdag. "Voor zover we nu kunnen inschatten ziet het eruit dat de politie snel gehandeld heeft", stelt een woordvoerder van de burgemeester van Den Haag, Jan van Zanen.

21 minuten geleden
3800 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen

DRIEBERGEN (ANP) - De politie heeft bij een grote actie 3800 kilo illegaal vuurwerk van de zwaarste categorie in beslag genomen bij Arnhem, Heijnen en Ulft. Daarbij zijn zeven personen aangehouden.

48 minuten geleden
XR eist verantwoordelijkheid op voor gooien verf op route koets

DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion (XR) zegt verantwoordelijk te zijn voor het gooien van rode verf op de route van de glazen koets voor Prinsjesdag. De circa zes mensen die dat deden, riepen op het moment van hun daad ook "Extinction Rebellion".

58 minuten geleden