'Aanslag op Telegraaf heeft averechts effect gehad'
AMSTERDAM (ANP) - De aanslag op De Telegraaf als poging tot intimidatie heeft een averechts effect gehad, want het gevoel van onverzettelijkheid is erdoor gegroeid. Dat zei advocaat Christien Wildeman maandag namens uitgever Mediahuis tijdens het strafproces tegen vijf verdachten van de aanslag.
Bij de aanslag op 26 juni 2018 werd met een gestolen bestelauto de pui van het kantoorgebouw aan de Basisweg in Amsterdam geramd. Door de stevige constructie van de gevel bleef de auto steken. Daarna stak de bestuurder de auto in brand. Bij de aanslag raakte niemand gewond. Wel ontstond forse schade.
Volgens Wildeman stond de impact van de aanslag op De Telegraaf, op de medewerkers, de journalistiek en de vrije samenleving in schril contrast met de achteloosheid en gewetenloosheid waarmee die is gepleegd. "Deze aanslag heeft De Telegraaf diep geraakt, maar de krant zal nooit zwijgen", zei ze.
Mediahuis
Zij eiste namens Mediahuis 250.000 euro vergoeding voor de vernielde gevel, maar benadrukte dat de immateriële schade veel zwaarder is. "De aanslag heeft enorme impact gehad. In het pand werken zo'n duizend mensen. Hun gevoel van veiligheid en hun recht op een veilige werkomgeving is ernstig aangetast." Ook zijn alle veiligheidsmaatregelen na de aanslag "voor iedereen merkbaar veel verder aangescherpt".
Aanslagen op de media en aanhoudende bedreigingen aan het adres van journalisten maken volgens de raadsvrouw voelbaar dat een vrije samenleving met een vrije pers ook in Nederland niet vanzelfsprekend is. "Onze democratische rechtsstaat staat onder druk en moet voortdurend worden bevochten. Dat is een belangrijke les, die ons leert dat we alert moeten blijven."
Verdachten
De verdachten in de zaak ontkenden maandag in alle toonaarden. Politie en justitie denken dat Ridouan Taghi achter de aanslag zit. John van den Heuvel, misdaadverslaggever van de krant, wordt al geruime tijd beveiligd omdat hij zwaar zou worden bedreigd uit de hoek van Taghi. Die zit vast voor het leiden van een bende die een serie moorden zou hebben gepleegd.
Het proces gaat woensdag verder.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Volgens de familie van Jan Lenferink zal de overleden presentator vast "gniffelen" om de ontstane verwarring over zijn geboortejaar. Online staat dat Lenferink op 9 december 1948 is geboren, maar eigenlijk kwam hij drie jaar eerder al ter wereld.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Opnieuw is een KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten aangekomen op Schiphol. De vlucht vanuit Muscat in Oman landde omstreeks 08.15 uur op de luchthaven. Aan boord van deze vlucht zaten 281 mensen, van wie 263 de Nederlandse nationaliteit hebben, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Een TUI-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangekomen op Schiphol. Het toestel met vluchtnummer OR9406 landde iets na 01.30 uur op Schiphol. Aan boord waren 56 Nederlandse reizigers uit Israël en de Westelijke Jordaanoever, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Iets meer dan 1 op de 6 Nederlanders overweegt niet te stemmen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen door wantrouwen in de politiek. Dat blijkt uit een enquête van het ANP in samenwerking met Kieskompas.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - In het hele land, met uitzondering van Limburg, geldt zaterdagochtend code geel omdat het plaatselijk erg mistig kan zijn. Eerder gold die waarschuwing al voor de provincies Friesland, Flevoland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, maar het KNMI heeft het gebied inmiddels uitgebreid.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voormalig tv-presentator Jan Lenferink is vrijdag overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP laten weten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.
13 uur geleden