Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aanpassingen aangenomen, brede steun pensioenwet vrijwel zeker

Aanpassingen aangenomen, brede steun pensioenwet vrijwel zeker

DEN HAAG (ANP) - De pensioenwet kan inmiddels vrijwel zeker op genoeg steun rekenen in zowel de Tweede Kamer als de Eerste Kamer. Voor een meerderheid in de senaat heeft het kabinet ook steun van de PvdA en GroenLinks nodig. Die partijen lieten doorschemeren de wet te willen steunen, mits de Kamer een aantal belangrijke aanpassingsvoorstellen van hun hand zou steunen. De meerderheid stemde voor drie belangrijke amendementen van de linkse partijen. Donderdag stemt de Tweede Kamer hoofdelijk over de wet zelf.

De Eerste Kamerfracties kunnen straks ook nog afwijkend stemmen, maar de verwachting is dat pensioenminister Carola Schouten de wet uiteindelijk door de senaat krijgt. Voor het kabinet is het wel belangrijk dat de wet, die op 1 juli ingaat, snel wordt behandeld: in mei zijn de Eerste Kamerverkiezingen, waarbij de coalitie naar verwachting zetels zal verliezen. De wet maakt het nieuwe pensioenstelsel mogelijk, dat flexibeler is en toekomstbestendiger moet zijn. Het gaat om een van de grootste sociale hervormingen in decennia.

Minister Schouten stuurde de wet tijdens de behandeling al bij, de Kamer diende liefst 45 aanpassingsvoorstellen in. Voor partijen als PvdA, GroenLinks, SGP en Volt zijn die stemmingen belangrijk voor steun. De Kamer nam in dit geval, anders dan gewoonlijk, ook langer de tijd: na de stemmingen over de moties en amendementen, krijgen partijen nog twee dagen de tijd om tot een besluit over de wet te komen. De rest van de oppositie is uiterst kritisch over de wet.

Drie voorstellen

Voor de PvdA en GroenLinks zijn drie voorstellen van groot belang: werkenden moeten vanaf 18 jaar beginnen met pensioenopbouw, in plaats van vanaf 21 jaar. De wachttijd moet worden afgeschaft, waardoor uitzendkrachten direct pensioen opbouwen. Het laatste voorstel regelt een zorgplicht, waardoor het kabinet maatregelen moet aankondigen als het aantal mensen dat pensioen opbouwt niet snel genoeg groeit. De twee linkse partijen gaven al aan bereid te zijn de wet het voordeel van de twijfel te geven, maar noemden steun voor hun eigen voorstellen wel als voorwaarde. De SGP besluit later deze week, maar ook aanpassingsvoorstellen van die partij kregen genoeg steun.

De Kamer stemde bovendien voor een motie waarmee PvdA'er Henk Nijboer het kabinet oproept met een nieuwe regeling te komen voor mensen met een zwaar beroep. De huidige regeling om deze mensen eerder te laten stoppen, loopt in 2025 af en schiet volgens de sociaaldemocraat tekort.

Meer uit Politiek

ChristenUnie en CDA vinden dat Ye niet moet worden toegelaten

DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).

13 uur geleden
Jetten hoopt op terughoudendheid VS na dreigement tegen Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.

14 uur geleden
Ministerie: UWV maakt te vaak fouten bij beoordelingen WW

DEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.

18 uur geleden
Van Meenen (D66): als AOW-plan van tafel moet, dan liefst vandaag

DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedag­svoorziening.

19 uur geleden
GL-PvdA en JA21 willen zwaardere straffen bij femicide

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.

21 uur geleden
Na verkenning gaat Aboutaleb ook formatie in Den Haag leiden

DEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.

2 dagen geleden
Advies: De Mos en D66 zouden moeten praten over coalitie Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.

4 dagen geleden