Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aanpak fossiele brandstoffen stuit op verzet in Glasgow

Aanpak fossiele brandstoffen stuit op verzet in Glasgow

GLASGOW (ANP/RTR) - Meerdere landen hebben geprobeerd te voorkomen dat een oproep om subsidies voor fossiele brandstoffen aan te pakken op klimaattop COP26 het slotakkoord haalt. Het gaat volgens bronnen van persbureau Reuters onder meer om China, het land met de grootste uitstoot van broeikasgassen. Ook het olierijke Saudi-Arabië zou zich hebben verzet.

Aan de onderhandelingen op de top doen bijna 200 landen mee en er passeren meerdere conceptversies van de slotverklaring. Waarnemers kijken steeds op welke punten na nieuw overleg aan die tekst is gesleuteld. Het gebruik van fossiele brandstoffen wordt gezien als een van de gevoeligste punten. Daar zijn grote economische belangen mee gemoeid.

Toch wordt ook zaterdag in een conceptversie van het slotakkoord gesproken over het uitfaseren van "ongemitigeerde" kolenstroom en "inefficiënte steun" voor fossiele brandstoffen. Die tekst gaat wel minder ver dan een eerdere versie. Daarin stond nog een duidelijke oproep aan alle landen om het uitfaseren van steenkool te versnellen en sneller te stoppen met subsidies voor fossiele brandstoffen.

Financiële steun aan arme landen

Ook over financiële steun aan arme landen wordt gesteggeld. Ontwikkelingslanden die worden bedreigd door de gevolgen van klimaatverandering voelen zich gedupeerd door rijkere landen die veel meer broeikasgassen uitstoten. Er was toegezegd dat vanaf 2020 zeker 100 miljard dollar per jaar beschikbaar zou komen voor klimaathulp, maar die doelstelling lijkt niet te zijn gehaald.

Een bron bij de onderhandelingen wijst tegenover het ANP vooral op het belang van de paragraaf over 'loss and damage', het vergoeden van klimaatgerelateerde schade. Daarover is de hele top al veel discussie. Ontwikkelingslanden eisen concrete stappen, de Verenigde Staten zijn terughoudend.

De Europese Unie wil net als de VS niet dat op deze top een speciaal mechanisme wordt ingesteld, maar is wel bereid die mogelijkheid voor de toekomst open te houden. Volgens de bron kan deze discussie zaterdag bepalend worden voor de vraag of er een akkoord komt.

Meer uit Buitenland

Bevolking Israël mag schuilkelders verlaten

JERUZALEM (ANP) - De bevolking van Israël mag vrijdagavond de schuilkelders weer verlaten. De Israëlische krijgsmacht heeft dat medegedeeld nadat Iran een reeks raketaanvallen had uitgevoerd. Wel worden de mensen opgedragen voorlopig in de buurt van schuilkelders te blijven.

36 seconden geleden
Iran zegt derde reeks raketten op Israël te hebben afgevuurd

JERUZALEM (ANP/DPA) - Iran heeft een derde reeks raketten op Israël afgevuurd. De Iraanse staatstelevisie heeft dat gemeld.

1 minuut geleden
Museumdirecteur Kim Sajet wacht niet op Trump en stapt zelf op

WASHINGTON (ANP) - Kim Sajet, de directeur van de National Portrait Gallery in Washington, stapt op. Dat meldt onder meer The New York Times op basis van een verklaring van Sajet in een interne e-mail van het Smithsonian, het instituut dat toezicht houdt op het museum. Eind mei deelde president Donald Trump dat hij Sajet wilde ontslaan, omdat hij haar om haar progressieve diversiteitsbeleid niet geschikt vond voor de functie.

57 minuten geleden
Iran zegt honderden raketten te hebben afgevuurd

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Iraanse media melden dat de tegenaanval van Iran is begonnen en dat het land honderden ballistische raketten heeft afgevuurd. Het Israëlische leger meldt dat er twee aanvalsgolven waren.

1 uur geleden
Poetin veroordeelt Israëlische aanval op Iran en wil bemiddelen

MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft in een telefoongesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu de Israëlische aanvallen op Iran veroordeeld. Poetin belde ook met de Iraanse president Masoud Pezeshkian, meldt het Kremlin.

1 uur geleden
Tientallen deelnemers mars naar Gaza tegengehouden in Egypte

CAÏRO (ANP/AFP/RTR) - Veertig pro-Palestijnse activisten die wilden deelnemen aan een mars naar de Gazastrook, zijn vrijdag tegengehouden toen ze de Egyptische hoofdstad Caïro probeerden te verlaten. Volgens de organisatoren van de Global March on Gaza werden bij een controlepost hun paspoorten ingenomen en werden ze gedwongen in de hitte te wachten. Wat verder met hen is gebeurd, is niet bekend. Vijftien anderen zouden hun hotels niet mogen verlaten.

1 uur geleden
Krijgsmacht Israël meldt dat raketten vanuit Iran zijn gelanceerd

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische krijgsmacht meldt dat Iran vrijdagavond raketten heeft gelanceerd. Ze laat weten dat geprobeerd wordt de raketten te onderscheppen. De bevolking is opgedragen tot nader order naar de schuilkelders te gaan.

1 uur geleden