
Aanpak fossiele brandstoffen stuit op verzet in Glasgow
GLASGOW (ANP/RTR) - Meerdere landen hebben geprobeerd te voorkomen dat een oproep om subsidies voor fossiele brandstoffen aan te pakken op klimaattop COP26 het slotakkoord haalt. Het gaat volgens bronnen van persbureau Reuters onder meer om China, het land met de grootste uitstoot van broeikasgassen. Ook het olierijke Saudi-Arabië zou zich hebben verzet.
Aan de onderhandelingen op de top doen bijna 200 landen mee en er passeren meerdere conceptversies van de slotverklaring. Waarnemers kijken steeds op welke punten na nieuw overleg aan die tekst is gesleuteld. Het gebruik van fossiele brandstoffen wordt gezien als een van de gevoeligste punten. Daar zijn grote economische belangen mee gemoeid.
Toch wordt ook zaterdag in een conceptversie van het slotakkoord gesproken over het uitfaseren van "ongemitigeerde" kolenstroom en "inefficiënte steun" voor fossiele brandstoffen. Die tekst gaat wel minder ver dan een eerdere versie. Daarin stond nog een duidelijke oproep aan alle landen om het uitfaseren van steenkool te versnellen en sneller te stoppen met subsidies voor fossiele brandstoffen.
Financiële steun aan arme landen
Ook over financiële steun aan arme landen wordt gesteggeld. Ontwikkelingslanden die worden bedreigd door de gevolgen van klimaatverandering voelen zich gedupeerd door rijkere landen die veel meer broeikasgassen uitstoten. Er was toegezegd dat vanaf 2020 zeker 100 miljard dollar per jaar beschikbaar zou komen voor klimaathulp, maar die doelstelling lijkt niet te zijn gehaald.
Een bron bij de onderhandelingen wijst tegenover het ANP vooral op het belang van de paragraaf over 'loss and damage', het vergoeden van klimaatgerelateerde schade. Daarover is de hele top al veel discussie. Ontwikkelingslanden eisen concrete stappen, de Verenigde Staten zijn terughoudend.
De Europese Unie wil net als de VS niet dat op deze top een speciaal mechanisme wordt ingesteld, maar is wel bereid die mogelijkheid voor de toekomst open te houden. Volgens de bron kan deze discussie zaterdag bepalend worden voor de vraag of er een akkoord komt.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Het dodental van de Russische luchtaanval in de nacht van woensdag op donderdag op Kyiv is opgelopen tot dertien, melden de autoriteiten in de Oekraïense hoofdstad. 135 mensen raakten gewond.
38 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het aantal wolven in Duitsland is aanzienlijk gegroeid, meldt de Duitse regering. Voor het eerst ziet het ernaar uit dat de wolvenpopulatie zichzelf in stand kan houden, in ieder geval in het ook aan Nederland grenzende noordwesten van het land. Berlijn spreekt van een gunstige situatie voor de beschermde diersoort.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten hebben sancties opgelegd aan leden van de Palestijnse Autoriteit (PA) en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Volgens de Amerikanen ondermijnen zij de vredesgesprekken over de Gazastrook.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-kopstukken zijn positief over de nieuwe Oekraïense wet die de onafhankelijkheid van de twee belangrijkste anticorruptiediensten herstelt. "Een welkome stap", schreef voorzitter Ursula von der Leyen op X. President Volodymyr Zelensky ondertekende de wet enkele uren nadat het Oekraïense parlement ermee had ingestemd.
2 uur geledenLISSABON (ANP/AFP) - De Portugese premier Luís Montenegro heeft aangekondigd dat Portugal in september Palestina als staat erkent. De Algemene Vergadering van de VN is in die maand. Eerder maakte de Franse president Macron bekend dat Frankrijk tijdens die bijeenkomst Palestina als staat erkent. Canada is dat ook van plan volgens premier Mark Carney.
3 uur geledenSTATHERN (ANP) - Een 76-jarige verdachte is in Engeland opgepakt voor het vergiftigen van kinderen op een zomerkamp. Acht kinderen werden uit voorzorg naar het ziekenhuis gebracht.
3 uur geledenMONTPELLIER (ANP/AFP) - Een Franse kleuterleidster is aangeklaagd voor verkrachting en aanranding van negen kinderen, meldt justitie in het Zuid-Franse Montpellier. De 59-jarige vrouw werd gearresteerd nadat de autoriteiten een onderzoek hadden ingesteld na klachten van de families van twee kinderen op een kleuterschool in het dorp Vic-la-Gardiole.
3 uur geleden