Aanpak financiële mishandeling ouderen komt niet van de grond
HILVERSUM (ANP) - De bescherming van kwetsbare ouderen tegen financiële mishandeling komt niet goed van de grond. Hoewel het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) gemeenten in 2015 al opdracht heeft gegeven om teams op te richten tegen het stiekem kaalplukken van ouderen, is dat nog bijna nergens gelukt. Misstanden komen niet aan het licht en slachtoffers worden niet of nauwelijks geholpen, stelt het tv-programma Zembla (BNNVARA) na onderzoek.
Financiële ouderenmishandeling is bijvoorbeeld misbruik maken van een pinpas of een volmacht van een senior. Ook het laten aanpassen van een testament ten gunste van de misbruikpleger komt voor. Banken hebben er weinig zicht op, want hun monitoringssystemen zijn gericht op terrorisme en witwassen. Het kaalplukken van een oudere is de meest voorkomende vorm van ouderenmishandeling in Nederland. Er zouden volgens Zembla wel 30.000 gevallen per jaar zijn.
Alle gemeenten zouden een "lokale alliantie" moeten hebben: een overlegorgaan van politie, notarissen, banken, thuiszorg en gemeente. De alliantie zou op mogelijke gevallen van uitbuiting moeten letten. Maar sinds 2015 is er maar in 75 gemeenten geprobeerd om zo'n alliantie te vormen. Dat is achttien keer mislukt, twaalf van die organen zitten nog steeds in een oprichtingsfase en 45 allianties zijn actief, vond Zembla uit. Staatssecretaris Paul Blokhuis (VWS) erkent dat "er huiswerk te doen is. Ik wil me daar persoonlijk mee bemoeien. Als je ontkent dat ouderen mishandeld worden, dan kijk je weg van de werkelijkheid."
Zembla wordt donderdagavond om 20.25 uur uitgezonden op NPO 2.
Meer uit Binnenland
LEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
5 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
22 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - PRO Amsterdam en D66 moeten zo snel mogelijk beginnen met onderhandelingen voor een coalitie voor het Amsterdamse stadsbestuur. Dat adviseert verkenner Hendrik Jan Biemond maandag in een verslag van de twee gespreksrondes die hij vorige week met verschillende partijen heeft gevoerd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Ali B heeft op de laatste dag van zijn zedenzaak aan het gerechtshof gevraagd hem vrij te spreken van verkrachting en aanranding. In zijn laatste woord stelde de rapper met klem dat hij "nooit iemand heeft gedwongen" of iets zonder toestemming heeft gedaan.
3 uur geledenBREDA (ANP) - Breda schiet opvanginstantie COA te hulp met een tijdelijke noodopvang voor maximaal vijfhonderd asielzoekers. De opvang wordt ingericht in evenementenlocatie Breepark, aan de rand van de Brabantse stad.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kamil E. heeft een kort geding aangespannen tegen de Staat. Hij wil weer contact kunnen hebben met zijn familie in Polen. Dat gaat nu moeilijk, omdat E. is aangemerkt als risicogedetineerde. De 40-jarige Pool wil van deze status af en probeert dat af te dwingen via de rechter.
4 uur geleden