Aankomend PVV-minister heeft geen spijt van Zwarte Pietenjournaal
DEN HAAG (ANP) - Reinette Klever, die binnenkort namens de PVV minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp wordt, neemt geen afstand van haar betrokkenheid bij het Zwarte Pietenjournaal. Ze verwacht ook niet dat het haar ministerschap in de weg zit. Internationaal heeft Nederland veel kritiek gekregen op de figuur Zwarte Piet, die onder meer door een rapporteur van de Verenigde Naties is getypeerd als een racistisch stereotype.
Klever was zelf te zien in het Zwarte Pietenjournaal, gemaakt door omroep ON! (Ongehoord Nederland). Klever was bestuurslid van die omroep, maar stopt daarmee nu ze minister wordt, laat de PVV'er aan het ANP weten.
In haar nieuwe rol zal Klever veel dienstreizen maken en kan ze mogelijk moeilijke vragen krijgen over haar eigen verleden en dat van andere kabinetsleden. Klever belooft zich als bewindspersoon "op een nette manier te gedragen".
Afschaffing ontwikkelingshulp
Ze weigert in te gaan op uitspraken van beoogd PVV-minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) over "omvolking", een omstreden term die vooral in extreemrechtse kringen wordt gebruikt. "Ik ga collega's niet recenseren", aldus de toekomstige bewindsvrouw na haar gesprek met de formateur en beoogd premier Dick Schoof.
In haar tijd als Kamerlid voor de PVV heeft Klever gezegd dat ontwikkelingshulp beter kan worden afgeschaft. "Nu zit ik in een andere rol natuurlijk als beoogd minister van een kabinet van vier partijen", zegt ze daarover. De aankomend minister zegt dat ze gaat proberen om het hoofdlijnenakkoord zo goed mogelijk uit te voeren. Daar staat onder andere in dat vanaf 2027 structureel 2,4 miljard euro moet worden bezuinigd op ontwikkelingssamenwerking.
Bedenkingen ambtenaren
Gezien haar uitspraken over ontwikkelingshulp, kan Klever zich voorstellen dat haar toekomstige ambtenaren bedenkingen kunnen hebben bij haar benoeming. Ze zegt wel dat elke persoon die mogelijk op deze post was gekomen, ongeacht partijkleur, dezelfde taak had gekregen om het hoofdlijnenakkoord uit te voeren.
Meer uit Politiek
GORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en de NAVO hadden deze week contact met de Verenigde Staten nadat president Donald Trump had gedreigd uit de NAVO te vertrekken. "Daar is contact over. Ook om de Amerikanen te wijzen op dat we juist meer uitgeven aan Defensie", zei premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Rianne Letschert (Cultuur) vindt het "ontzettend goed nieuws" dat de Roemeense kunstschatten die vorig jaar werden geroofd uit het Drents Museum in Assen, waaronder een eeuwenoude gouden helm, weer zijn teruggevonden. "Wat een heugelijke dag", aldus de D66-bewindsvrouw.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het handelen van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) rond het terugdraaien van bezuinigingen op subsidie voor UNRWA is niet voor herhaling vatbaar, vindt asielminister en vicepremier Bart van den Brink (CDA).
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verlengt de missie van het fregat Zr. Ms. Evertsen in het oosten van de Middellandse Zee "tot in beginsel begin mei". Dat heeft minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) de Tweede Kamer laten weten. Het schip vertrok vorige maand naar de regio om bij te dragen aan de verdediging van NAVO-bondgenoten die bedreigd worden door de oorlog in het Midden-Oosten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Robert van Gasteren geeft zijn zetel niet terug aan de BBB in de Eerste Kamer. Hij gaat verder als zelfstandig senator, bevestigt BBB-fractievoorzitter Ilona Lagas woensdag na berichtgeving van WNL.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PVV, SP en 50PLUS vinden het een slecht idee om een eigen bijdrage te vragen voor wijkverpleging vanwege de nadelige gevolgen. Dat bleek woensdag tijdens een zorgdebat. Coalitiepartij CDA gaf aan niet doof te zijn voor de zorgen, maar desondanks voor het plan te zijn.
1 dag geleden