Aankomend bewindsman: niet Kamer maar rechter bepaalt of leus kan
DEN HAAG (ANP) - Niet de Tweede Kamer maar de rechter bepaalt of leuzen die bij demonstraties worden geroepen door de beugel kunnen of niet. Dat heeft beoogd staatssecretaris Teun Struycken (Rechtsbescherming) gezegd in een hoorzitting in de Tweede Kamer.
De Kamer nam onlangs met een nipte meerderheid een motie aan die oproept de omstreden pro-Palestijnse leus 'from the river to the sea' altijd te beschouwen als een oproep tot geweld. Dat zou de uitspraak strafbaar maken, terwijl het gerechtshof in Amsterdam vorig jaar heeft bepaald dat dit niet zo is.
DENK-Kamerlid Ismail el Abassi wilde van Struycken weten hoe hij als bewindsman met deze tegenstelling om zou gaan. Als antwoord benadrukte de door NSC voorgedragen kandidaat-bewindsman dat het van belang is dat de rechterlijke macht gerespecteerd wordt. "En de uitspraken dus ook."
Struycken noemde het "natuurlijk uitstekend" als er debat is over de vraag of bepaalde uitspraken kunnen of niet. "Maar dat betekent nog niet dat rechters dan een andere beslissing zouden moeten nemen." Een dergelijke oproep vanuit de Kamer is "een bijdrage aan het debat die de rechter niet direct bindt", zei hij. "Tenzij de Kamer besluit de wet te wijzigen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is kritisch op minister Eelco Heinen (Financiƫn, D66) omdat die deze week "terloops" een tegenvaller van ruim 1 miljard euro op de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA noemde in een interview. "Dat kan natuurlijk niet", zei Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis tijdens een begrotingsdebat in de Tweede Kamer.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) vindt de situatie rond de arbeidsongeschiktheidsuitkering (WIA) "alarmerend". Ingrijpen is hard nodig om de regeling uitvoerbaar en betaalbaar te houden, anders zijn op termijn veel hardere maatregelen nodig in de sociale zekerheid, waarschuwde hij in een Kamerdebat.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Asiel en Migratie Bart van den Brink voorziet nog geen problemen door de winst van partijen tegen asielzoekerscentra bij de gemeenteraadsverkiezingen. "Ik ga met colleges in gesprek, niet met alle losse partijen."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna alle partijen claimen een vorm van winst na de gemeenteraadsverkiezingen. Zetelwinst in individuele gemeenten, meer stemmen in totaal of de grootste worden in een bepaalde gemeente is voor partijen reden om donderdag feest te vieren.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen moeten hun campagneborden zelf weghalen. Dat blijkt uit een rondgang langs Rotterdam, Tilburg en Utrecht.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is nu niet de tijd om stil te zijn over oprukkende extreemrechtse partijen, vindt Esther Ouwehand. "En de Partij voor de Dieren is dat ook niet van plan", zegt de partijleider een dag na de gemeenteraadsverkiezingen. Ze doelt onder meer op de groei van Forum voor Democratie en lokale radicaalrechtse partijen in de gemeenteraden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook als Richard de Mos in het hart van het stadsbestuur van Den Haag komt, wil Extinction Rebellion blijven demonstreren in de stad. "Dreigementen van lokale partijen weerhouden ons niet om de vernietigende klimaatcrisis onder de aandacht te blijven brengen", laat de actiegroep weten.
10 uur geleden