Aankomend bewindsman: niet Kamer maar rechter bepaalt of leus kan
DEN HAAG (ANP) - Niet de Tweede Kamer maar de rechter bepaalt of leuzen die bij demonstraties worden geroepen door de beugel kunnen of niet. Dat heeft beoogd staatssecretaris Teun Struycken (Rechtsbescherming) gezegd in een hoorzitting in de Tweede Kamer.
De Kamer nam onlangs met een nipte meerderheid een motie aan die oproept de omstreden pro-Palestijnse leus 'from the river to the sea' altijd te beschouwen als een oproep tot geweld. Dat zou de uitspraak strafbaar maken, terwijl het gerechtshof in Amsterdam vorig jaar heeft bepaald dat dit niet zo is.
DENK-Kamerlid Ismail el Abassi wilde van Struycken weten hoe hij als bewindsman met deze tegenstelling om zou gaan. Als antwoord benadrukte de door NSC voorgedragen kandidaat-bewindsman dat het van belang is dat de rechterlijke macht gerespecteerd wordt. "En de uitspraken dus ook."
Struycken noemde het "natuurlijk uitstekend" als er debat is over de vraag of bepaalde uitspraken kunnen of niet. "Maar dat betekent nog niet dat rechters dan een andere beslissing zouden moeten nemen." Een dergelijke oproep vanuit de Kamer is "een bijdrage aan het debat die de rechter niet direct bindt", zei hij. "Tenzij de Kamer besluit de wet te wijzigen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vernielingen aan het gemeentehuis in Loosdrecht zijn "onacceptabel", vindt minister van Binnenlandse Zaken Pieter Heerma (CDA). "Publieke gebouwen zijn van ons allemaal, en daar blijf je van af. Burgemeesters, wethouders en raadsleden moeten hun werk veilig en zonder intimidatie kunnen doen."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep lokale partijen maakt formeel bezwaar tegen Progressief Nederland (PRO), de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. ProVeenendaal heeft samen met acht andere partijen een beroepschrift ingediend bij de Raad van State tegen de goedkeuring van de naamsverandering door de Kiesraad. Ze vinden de naam van de landelijke fusiepartij verwarrend.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD en JA21 gaan door met hun wetsvoorstel om taakstraffen bij geweld tegen hulpverleners te verbieden, bevestigt JA21-leider Joost Eerdmans na berichtgeving door De Telegraaf. Ondanks stevige kritiek van de Raad van State passen de twee partijen het voorstel inhoudelijk niet aan.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.
3 dagen geledenNICOSIA (ANP) - Het is voor alle EU-leiders "heel helder dat Spanje gewoon volwaardig lid is van de NAVO. En dat blijft ook zo", zei premier Rob Jetten vrijdag na de EU-top in Cyprus. In uitgelekte Amerikaanse plannen staat dat de VS dwarse NAVO-bondgenoten wil straffen, door hen bijvoorbeeld te schorsen. In die mails wordt Spanje genoemd.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.
4 dagen geleden