Aanklagers willen spreekverbod Trump over 'complot' FBI-agenten
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse speciaal aanklager Jack Smith vraagt de rechter om nieuwe maatregelen tegen oud-president Donald Trump. Die zou ten onrechte de suggestie wekken dat FBI-agenten "medeplichtig zijn aan een complot om hem te vermoorden". Smith vraagt de rechter om Trump te verbieden nog langer uitspraken te doen die agenten in gevaar kunnen brengen, schrijven Amerikaanse media.
Trump had eerder gesuggereerd dat agenten hem mochten neerschieten tijdens de doorzoeking van zijn landgoed Mar-a-Lago in 2022. Hij zei op sociale media dat toestemming was gegeven voor het gebruik van dodelijk geweld. De autoriteiten doorzochten Mar-a-Lago omdat Trump wordt verdacht van het achterhouden van geheime documenten na zijn vertrek uit het Witte Huis.
De oud-president kwam met de beschuldigingen nadat was uitgekomen dat in het plan voor de doorzoeking ook een verwijzing stond naar de gebruikelijke geweldsinstructies voor noodsituaties. Het gaat volgens de FBI om een standaardprocedure. Aanklager Smith verwijt Trump daar "bewust valse en opruiende verklaringen" over af te leggen. Hij stelt dat betrokken FBI-agenten nu het risico lopen te worden bedreigd of aangevallen.
Bronnen hebben eerder tegen de krant The Washington Post gezegd dat het landgoed bewust is doorzocht op een moment dat Trump niet thuis was. Zo moest een confrontatie worden voorkomen met de agenten van de Secret Service die de oud-president bewaken.
Meer uit Buitenland
BELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.
42 minuten geledenRWAMPARA (ANP) - Het Internationale Rode Kruis schrijft dat drie Congolese vrijwilligers van de hulporganisatie zijn overleden, vermoedelijk aan de gevolgen van ebola. Dat wordt op X gemeld, in een bericht dat door de Nederlandse afdeling van het Rode Kruis is gedeeld.
2 uur geledenGAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.
5 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.
6 uur geledenTEHERAN/DOHA (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar Mohammad Bagher Ghalibaf heeft beklemtoond dat Iran als natie rechten heeft en dat die niet worden opgegeven. Hij zei dit in Teheran tegen de Pakistaanse bemiddelaar, legerchef veldmaarschalk Asim Munir. Bagher Ghalibaf zei ook dat Iran veel harder terugslaat dan in maart indien de VS weer aanvallen beginnen. Pakistan bemiddelt tussen de VS en Iran over een vredesakkoord of wapenstilstand.
7 uur geleden