Aanklagers VS willen Boeing voor de rechter
WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse aanklagers adviseren het ministerie van Justitie dat het Boeing aanklaagt. De vliegtuigbouwer zou de voorwaarden hebben geschonden van een schikking rond twee dodelijke crashes met de geplaagde 737 MAX-toestellen. Dat melden bronnen aan persbureau Reuters.
Het ministerie van Justitie moet voor 7 juli beslissen of het Boeing zal vervolgen. Justitiebeambten zouden hebben vastgesteld dat het bedrijf een overeenkomst uit 2021 heeft geschonden die Boeing afschermde voor een strafrechtelijke aanklacht voor fraude naar aanleiding van twee dodelijke crashes in 2018 en 2019 met de 737 MAX-jet. Daarbij vielen 346 doden.
De deal uit 2021 bepaalde dat Boeing niet zou worden vervolgd voor het misleiden van toezichthouder Federal Aviation Administration (FAA), op voorwaarde dat het bedrijf zijn nalevingspraktijken zou herzien en regelmatige rapporten zou indienen. Boeing stemde ook in met een schikking van 2,5 miljard dollar (2,34 miljard euro).
Boeing weigerde commentaar te geven. Het bedrijf heeft eerder gezegd dat het de voorwaarden van de schikking uit 2021 heeft nageleefd.
Justitie en Boeing zijn nog in gesprek over een mogelijke oplossing en er is geen garantie dat er een proces komt, zeggen bronnen aan Reuters. Een strafklacht zou de zich ontvouwende crisis bij Boeing hoe dan ook nog verdiepen. Het bedrijf staat nu al toezicht van Amerikaanse aanklagers, toezichthouders en wetgevers nadat in januari een deurpaneel van een Boeing 737 MAX was gevlogen tijdens een vlucht van Alaska Airlines. Ook zijn er berichten geweest over problemen met de kwaliteitscontroles bij vliegtuigen.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - De parlementsverkiezingen in Rusland zijn "neppe verkiezingen die tot een nepparlement leiden", zegt de Raad van Europa in een verklaring op de eerste dag waarop de Russen kunnen stemmen voor de Doema, het Russische lagerhuis.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU keert 3,3 miljard euro uit aan Oekraïne, meldt de Europese Commissie vrijdag. Het geld is bedoeld voor drones en raketten en de bescherming van het luchtruim tegen Russische luchtaanvallen.
1 uur geledenPERTH (ANP/AFP) - Voor de westkust van Australië is vrijdag een man om het leven gekomen door een haaienbeet, meldt de politie. De man werd aangevallen terwijl hij bij een populair strand in de buurt van de stad Perth zwom.
1 uur geledenMANILA (ANP/AFP) - Een schip van de Chinese kustwacht heeft vrijdag een aanvaring gehad met een schip van de Filipijnse visserijdienst in de Zuid-Chinese Zee, melden de Filipijnen. De Chinese kustwacht gaf het Filipijnse vaartuig de schuld van het incident.
2 uur geledenCEUTA (ANP) - De Spaanse politie in de exclave Ceuta is begonnen met de overplaatsing van honderden migranten naar een nieuwe opvanglocatie in de haven van Ceuta, schrijven Spaanse media als RTVE en El País. Zij sliepen nog steeds op het strand, anderhalve maand nadat ze Ceuta waren binnengekomen.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische luchtverdediging heeft voor het openen van de stembussen in Moskou honderden Oekraïense drones onderschept, zegt de burgemeester van de Russische hoofdstad. Volgens hem werden er in de nacht van donderdag op vrijdag 350 drones gezien die in de richting van de regio Moskou vlogen. De meerderheid zou zijn neergehaald.
4 uur geledenWELLINGTON (ANP/RTR) - Nieuw-Zeeland heeft geen besprekingen gevoerd met de Europese Unie over het worden van een "geassocieerd lid". Dat heeft een woordvoerder van de Nieuw-Zeelandse minister van Buitenlandse Zaken Winston Peters vrijdag laten weten.
7 uur geleden