Aanklagers VS: fraude bij toewijzing WK's voetbal 2018 en 2022
NEW YORK (ANP) - De toewijzing van de WK's voetbal van 2018 en 2022 aan respectievelijk Rusland en Qatar is een gevolg van omkoping van enkele leden van het uitvoerend comité van wereldvoetbalbond FIFA. Dat concluderen Amerikaanse aanklagers na een langdurig onderzoek waarvan de resultaten maandag (lokale tijd) werden bekendgemaakt.
Een aantal comitéleden heeft volgens de Amerikaanse justitie steekpenningen ontvangen om in 2010 bij de toewijzing op Rusland en Qatar te stemmen. Voor het WK van 2018 waren ook Nederland en België in een gezamenlijk bid kandidaat, net als Engeland en de combinatie Spanje/Portugal. Voor 2022 moest Qatar concurreren met de Verenigde Staten, Japan, Zuid-Korea en Australië.
Volgens de aanklagers ontvingen voormalig Braziliaans bondsvoorzitter Ricardo Teixeira en voormalig Conmebol-voorzitter Nicolás Leoz steekpenningen in ruil voor hun stem op Qatar, terwijl voormalig Concacaf-voorzitter Jack Warner vijf miljoen dollar ontving in ruil voor een stem op Rusland. De Conmebol is de voetbalbond van Zuid-Amerika, Concacaf van Noord- en Midden-Amerika en de Caraïben. Ook Rafael Salguero, voorzitter van de Guatemalaanse bond, kreeg een miljoen dollar voor een stem op Rusland.
Daarnaast worden twee voormalige topmannen van het mediabedrijf 21st Century Fox Inc aangeklaagd. Hernan Lopez en Carlos Martinez worden verdacht van fraude en witwassen. Ook oud-directeur Gerard Romy van het Spaanse mediabedrijf Imagina Media Audiovisual SL moet zich binnenkort verantwoorden, net als de leiding van een sportmarketingbedrijf uit Uruguay. Bij de onderzoeken naar fraude binnen de FIFA waren ook de Franse en Zwitserse justitie betrokken. De wereldvoetbalbond hield ook zelf een intern onderzoek, dit kostte voorzitter Sepp Blatter in 2015 zijn baan.
Meer uit Voetbal
VITORIA-GASTEIZ (ANP) - Het tegen degradatie vechtende Deportivo Alavés heeft tegen landskampioen FC Barcelona 3 punten gepakt. De wedstrijd in Vitoria-Gasteiz eindigde in 1-0 voor de thuisploeg.
3 uur geledenROME (ANP) - Internazionale heeft voor de tiende keer de Coppa Italia gewonnen. De club uit Milaan, die ook al landskampioen is geworden, was in de finale in Rome met 2-0 te sterk voor Lazio. Denzel Dumfries was goed voor een assist.
4 uur geledenLENS (ANP) - Paris Saint-Germain is voor de vijfde keer op rij kampioen van Frankrijk geworden. De ploeg van trainer Luis Enrique won de topper tegen RC Lens met 2-0 en kan in de laatste speelronde niet meer worden ingehaald.
4 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Manchester City houdt de druk op koploper Arsenal in de Engelse titelstrijd. De ploeg van trainer Pep Guardiola won in eigen huis met 3-0 van Crystal Palace.
4 uur geledenALMERE (ANP) - Willem II heeft de eerste wedstrijd in de halve finale van de play-offs om promotie/degradatie gewonnen van Almere City. In Almere won de ploeg van trainer John Stegeman met 1-0 door een treffer van Samuel Bamba.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tjaronn Chery (NEC), Mika Godts (Ajax), Ismael Saibari (PSV), Joey Veerman (PSV) en Jacob Trenskow (sc Heerenveen) maken kans om te worden verkozen tot Speler van het Jaar van de Eredivisie. Saibari behoorde ook vorig jaar tot de genomineerden, maar zag de titel toen naar Sem Steijn (destijds FC Twente) gaan.
13 uur geledenPAMPLONA (ANP) - Atlético Madrid heeft zich hersteld van de uitschakeling door Arsenal in de halve finales van de Champions League en de daaropvolgende nederlaag in La Liga tegen Celta de Vigo. Bij Osasuna won de ploeg van trainer Diego Simeone met 2-1.
1 dag geleden