Aanklagers Kosovotribunaal eisen 45 jaar voor oud-president Thaçi
DEN HAAG (ANP/AFP) - De aanklagers van het Kosovotribunaal hebben een gevangenisstraf van 45 jaar geëist voor de Kosovaarse oud-president Hashim Thaçi. Hij wordt in Den Haag vervolgd voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië, eind jaren negentig.
Thaçi was destijds de politieke leider van het Kosovo Bevrijdingsleger (KLA) en wordt daarom verantwoordelijk gehouden voor moorden, martelingen en andere misdrijven die zijn gepleegd door leden van het KLA. Na het uitroepen van de onafhankelijkheid in 2008 werd hij de eerste premier van het land. In 2016 werd hij president. Thaçi stapte op toen hij vier jaar later werd aangeklaagd door het Kosovotribunaal. Kort daarna werd hij gearresteerd en overgebracht naar Den Haag.
"De ernst van de aanklachten is met het verstrijken van de tijd niet minder geworden", zei speciaal aanklager Kimberley West maandag tijdens haar slotpleidooi. Een uitspraak wordt volgende maand verwacht.
Guerrillastrijd
De 57-jarige Thaçi staat samen met drie andere leiders van het KLA terecht. Ze hebben alle vier hun onschuld bepleit bij het begin van het proces, vier jaar geleden, en doen dat waarschijnlijk later deze week opnieuw tijdens de slotpleidooien van hun advocaten.
Het KLA voerde een guerrillastrijd tegen de Serven, die Kosovo als hun eigen grondgebied beschouwen en de onafhankelijkheid nooit hebben erkend. Maar de misdaden richtten zich niet alleen op Servische militairen en burgers, maar ook op Roma en Kosovaarse politieke tegenstanders en mensen die ervan werden beschuldigd samen te werken met Servië. Volgens de aanklagers zijn in 1998 en 1999 meer dan honderd politieke tegenstanders gedood en zijn honderden anderen mishandeld.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.
26 minuten geledenBOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.
1 uur geledenJEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.
1 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben 22 bemanningsleden van een Iraans containerschip waarop ze afgelopen maand beslag legden, overgebracht naar Pakistan. Volgens het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de opvarenden worden overgeleverd aan Iran. Het ministerie spreekt van een stap die het vertrouwen tussen de strijdende partijen moet verbeteren.
2 uur geledenJEREVAN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas was verrast door de timing van de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Amerikaanse troepen uit Duitsland weg te halen. "Ik denk dat het aantoont dat we de Europese pijler binnen de NAVO echt moeten versterken en dat we echt meer moeten doen", zei Kallas voorafgaand aan een top van de Europese Politieke Gemeenschap in de Armeense hoofdstad Jerevan.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft drie mannen geëxecuteerd die beschuldigd werden van samenwerking met de Israëlische inlichtingendienst Mossad. Al Jazeera meldt dat twee van de mannen betrokken zouden zijn geweest bij de dood van een lid van de Iraanse veiligheidsdiensten.
3 uur geleden