Aanklagers adviseren zwijggeldzaak tegen Trump te pauzeren
NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Aanklagers in New York adviseren om de zwijggeldzaak waarin aankomend president Donald Trump is veroordeeld te pauzeren, zodat Trump een verzoek kan indienen om de zaak te laten vervallen naar aanleiding van zijn verkiezingswinst. Een rechtbank in New York beslist naar verwachting later dinsdag of de veroordeling tegen Trump in stand blijft.
De aanklagers schrijven de rechtbank ervoor open te staan om de procedures stil te leggen zolang Trump president is. Wel zegt hoofdaanklager Alvin Bragg "te zullen vechten om de zaak in leven te houden", staat in de brief. "We hebben veel respect voor het ambt van de president, zijn ons bewust van de eisen en verplichtingen van het presidentschap en erkennen dat de inauguratie van de verdachte ongekende juridische vragen oproept. Maar hebben ook veel respect voor de fundamentele rol van de jury."
Trump zou op 26 november zijn straf horen. Die kan oplopen tot vier jaar cel. Zijn advocaten willen echter dat de veroordeling wordt geschrapt naar aanleiding van een uitspraak van het hooggerechtshof in juli. Het hof oordeelde dat presidenten verregaande onschendbaarheid tegen strafrechtelijke vervolging genieten.
Strafzaak
De Republikein werd in mei als eerste oud-president ooit schuldig bevonden in een strafzaak. Een jury oordeelde dat Trump bedrijfsgegevens had vervalst om te verhullen dat hij via zijn voormalige advocaat Michael Cohen 130.000 dollar aan zwijggeld had overgemaakt aan pornoster Stormy Daniels. Volgens zijn verdediging dateert het bewijs dat in de zaak tegen hem werd gebruikt grotendeels uit de tijd toen hij nog president was.
In een reactie spreekt Trumps voormalige campagnewoordvoerder Steven Cheung van een "totale en definitieve overwinning voor president Trump en het Amerikaanse volk dat hem met overmacht heeft verkozen". Volgens Cheung zal het juridische team van Trump de officiële procedures in gang zetten om de zaak definitief te laten vervallen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
21 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
1 uur geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politicus Marine Le Pen heeft in hoger beroep opnieuw bestreden dat ze schuldig is aan het sjoemelen met Europese gelden. Daarvoor werd ze eerder veroordeeld tot een celstraf.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil EU-lidstaten kunnen verplichten risicovolle ict-leveranciers uit 5G-netwerken te weren, bevestigt Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische soevereiniteit). Eerder op dinsdag presenteerde de Europese Commissie een voorstel voor een nieuw maatregelenpakket voor cyberveiligheid. Daarmee zouden landen en ict-leveranciers uit die landen kunnen worden aangemerkt als "hoog risico" voor de Europese cyberveiligheid en zo worden geweerd van Europese ict-netwerken, verduidelijkt de Eurocommissaris.
2 uur geledenADAMUZ (ANP/AFP) - Het aantal dodelijke slachtoffers als gevolg van de treinbotsing nabij het Spaanse Adamuz is opgelopen tot 42, melden lokale autoriteiten. In een van de wagons werd een lichaam geborgen. Volgens de krant ABC worden nog 43 mensen vermist en liggen er nog 37 slachtoffers in het ziekenhuis, onder wie vier kinderen. Negen volwassenen en één kind liggen nog op de intensive care.
2 uur geleden