Aanklagers adviseren zwijggeldzaak tegen Trump te pauzeren
NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Aanklagers in New York adviseren om de zwijggeldzaak waarin aankomend president Donald Trump is veroordeeld te pauzeren, zodat Trump een verzoek kan indienen om de zaak te laten vervallen naar aanleiding van zijn verkiezingswinst. Een rechtbank in New York beslist naar verwachting later dinsdag of de veroordeling tegen Trump in stand blijft.
De aanklagers schrijven de rechtbank ervoor open te staan om de procedures stil te leggen zolang Trump president is. Wel zegt hoofdaanklager Alvin Bragg "te zullen vechten om de zaak in leven te houden", staat in de brief. "We hebben veel respect voor het ambt van de president, zijn ons bewust van de eisen en verplichtingen van het presidentschap en erkennen dat de inauguratie van de verdachte ongekende juridische vragen oproept. Maar hebben ook veel respect voor de fundamentele rol van de jury."
Trump zou op 26 november zijn straf horen. Die kan oplopen tot vier jaar cel. Zijn advocaten willen echter dat de veroordeling wordt geschrapt naar aanleiding van een uitspraak van het hooggerechtshof in juli. Het hof oordeelde dat presidenten verregaande onschendbaarheid tegen strafrechtelijke vervolging genieten.
Strafzaak
De Republikein werd in mei als eerste oud-president ooit schuldig bevonden in een strafzaak. Een jury oordeelde dat Trump bedrijfsgegevens had vervalst om te verhullen dat hij via zijn voormalige advocaat Michael Cohen 130.000 dollar aan zwijggeld had overgemaakt aan pornoster Stormy Daniels. Volgens zijn verdediging dateert het bewijs dat in de zaak tegen hem werd gebruikt grotendeels uit de tijd toen hij nog president was.
In een reactie spreekt Trumps voormalige campagnewoordvoerder Steven Cheung van een "totale en definitieve overwinning voor president Trump en het Amerikaanse volk dat hem met overmacht heeft verkozen". Volgens Cheung zal het juridische team van Trump de officiële procedures in gang zetten om de zaak definitief te laten vervallen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.
2 uur geledenBERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.
7 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.
8 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.
8 uur geleden