Aanklager: Trump was ‘chef ophitser’ van Capitoolbestorming
WASHINGTON (ANP) - Voormalig president Trump was "chef ophitser" van de mensen die vorige maand het Amerikaanse parlement bestormden. Dat betoogde afgevaardigde Jamie Raskin, het hoofd van het aanklagersteam, tijdens de tweede dag van het impeachmentproces tegen Trump. Dinsdag besloot een meerderheid van de Senaat dat het proces tegen hem grondwettelijk is.
"Hij moet veroordeeld worden", zei Raskin tegen de senatoren. De meute werd volgens hem tot de opstand aangezet door Trump. "Ze deden het voor hem en zagen het als hun patriottische plicht", aldus mede-aanklager Joe Neguse.
Het team van aanklagers zal urenlang bewijzen aandragen waaruit moet blijken dat Trump tot de opstand heeft aangezet en geen "onschuldige omstander" was. En toen de bestorming in geweld ontaardde en de meute het parlement binnendrong verzuimde Trump zijn plicht als opperbevelhebber om het geweld te stoppen, betoogde Raskin.
Ongeldig argument
Trump had in een toespraak opgeroepen tot protest tegen de "gestolen verkiezingen". Hij riep aanhangers op te vechten tegen de vermeende diefstal, want "anders zul je geen land meer hebben". "We zullen nooit opgeven", zei Trump.
Het argument van vrijheid van meningsuiting dat zijn advocaten hebben aangedragen is volgens Raskin ongeldig. "Hij heeft geen geloofwaardige grondwettelijke verdediging", concludeerde hij.
Na de Democratische aanklagers komen de advocaten van Trump aan het woord.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - De stijgende olieprijs raakt ook de levering van noodhulp. Daarvoor waarschuwt hulporganisatie CARE, die stelt dat een steeds groter deel van het budget naar vervoer, brandstof en inkoop gaat. "Daardoor blijft minder geld over voor directe hulp."
5 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Russische drones hebben vannacht een grensovergang tussen Oekraïne en Moldavië getroffen. Daarbij zijn doden en gewonden gevallen, meldden Oekraïense grenswachten.
14 minuten geledenMIAMI (ANP/RTR) - Uit de gegevens van de zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air blijkt dat de piloten hebben overwogen de landing in Miami af te breken. Dat zegt de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB dinsdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft geweigerd een door Republikeinen opgestelde kaart van kiesdistricten in Missouri te herstellen voorafgaand aan de tussentijdse verkiezingen ('midterms') in november. De Republikeinen hadden het hof daartoe verzocht.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Op het Iraanse eiland Kharg, in de Perzische Golf, zijn explosies gehoord. Volgens Iraanse staatsmedia is een olietanker vlak bij het eiland geraakt door een Amerikaanse raket.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu spreekt tegen dat hij in aanloop naar de Hamas-aanval op 7 oktober 2023 al was gewaarschuwd. "De berichten in de media zijn onjuist", staat in een verklaring op X. "De premier is voor 7 oktober niet gewaarschuwd vanuit de Verenigde Arabische Emiraten."
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran claimt dat het een Amerikaanse onderzeedrone in handen heeft gekregen. Het zou gaan om een hypermodern toestel.
12 uur geleden