Aanklager: Trump was ‘chef ophitser’ van Capitoolbestorming
WASHINGTON (ANP) - Voormalig president Trump was "chef ophitser" van de mensen die vorige maand het Amerikaanse parlement bestormden. Dat betoogde afgevaardigde Jamie Raskin, het hoofd van het aanklagersteam, tijdens de tweede dag van het impeachmentproces tegen Trump. Dinsdag besloot een meerderheid van de Senaat dat het proces tegen hem grondwettelijk is.
"Hij moet veroordeeld worden", zei Raskin tegen de senatoren. De meute werd volgens hem tot de opstand aangezet door Trump. "Ze deden het voor hem en zagen het als hun patriottische plicht", aldus mede-aanklager Joe Neguse.
Het team van aanklagers zal urenlang bewijzen aandragen waaruit moet blijken dat Trump tot de opstand heeft aangezet en geen "onschuldige omstander" was. En toen de bestorming in geweld ontaardde en de meute het parlement binnendrong verzuimde Trump zijn plicht als opperbevelhebber om het geweld te stoppen, betoogde Raskin.
Ongeldig argument
Trump had in een toespraak opgeroepen tot protest tegen de "gestolen verkiezingen". Hij riep aanhangers op te vechten tegen de vermeende diefstal, want "anders zul je geen land meer hebben". "We zullen nooit opgeven", zei Trump.
Het argument van vrijheid van meningsuiting dat zijn advocaten hebben aangedragen is volgens Raskin ongeldig. "Hij heeft geen geloofwaardige grondwettelijke verdediging", concludeerde hij.
Na de Democratische aanklagers komen de advocaten van Trump aan het woord.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Oekraïne en Rusland hebben aan de Amerikaanse president Donald Trump beloofd geen energiedoelen van elkaar meer te zullen aanvallen. Dat zegt Trump op zijn Truth Social. Volgens Trump zorgen dit soort aanvallen in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland voor hoge dieselprijzen wereldwijd.
16 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland wil militairen verplicht naar Litouwen sturen, meldt Bild. Duitsland legert daar een brigade van zo'n 5000 man om te helpen de NAVO-bondgenoot te beschermen tegen Rusland. Die zou uit vrijwilligers bestaan, maar er blijkt volgens de Duitse krant te weinig animo.
1 uur geledenROVANIEMI (ANP/AFP) - De Europese Unie moet zich meer inspannen om haar rol in het Arctisch gebied te versterken. Die oproep doen twaalf Europese leiders, onder wie de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Deense premier Mette Frederiksen, maandag in de Finse stad Rovaniemi. Daar waren zij op uitnodiging van Finland bijeen om tot een verenigd antwoord te komen op de alsmaar toenemende druk op de regio, onder meer vanuit Rusland en de Verenigde Staten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Rusland wordt steeds roekelozer, maakt NAVO-topman Mark Rutte op uit de aanval op een trein tussen Kyiv en NAVO-land Polen. De NAVO heeft volgens hem genoeg mogelijkheden om terug te slaan als zij slachtoffer wordt van bijvoorbeeld een sabotageaanval. Voor het uitstralen van zwakte, als tegenmaatregelen van NAVO-kant uitblijven, zegt hij niet bang te zijn.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De nationalistische leiders van Schotland, Wales en Noord-Ierland willen intensiever samenwerken in hun streven het Verenigd Koninkrijk te verlaten en aansluiting te zoeken bij de EU. "We geloven dat de toekomst van onze landen in de Europese Unie ligt", schrijven John Swinney, Rhun ap Iorwerth en Michelle O'Neill in een verklaring. Ze stellen dat de Brexit heeft geleid tot economische schade.
4 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's zeggen tientallen aanvallen te hebben uitgevoerd op militaire voorzieningen in Saudi-Arabië. De groep meldt dat deze aanvallen een reactie zijn op Saudische luchtaanvallen op Jemen.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De leiders van India en China hebben volgens het Kremlin hulp aangeboden bij het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Dat gebeurde tijdens de top van BRICS-landen in New Delhi, aldus een Russische regeringswoordvoerder.
4 uur geleden