Aanklager onderzoekt telefoontje senator VS over verkiezingen
ATLANTA (ANP) - Een openbaar aanklager in de Amerikaanse staat Georgia onderzoekt een telefoontje van Republikeinse senator Lindsey Graham over de verkiezingsuitslag aan Brad Raffensperger, die als bestuurder de hoogste politiek verantwoordelijke is voor de verkiezingen in de zuidelijke staat die nipt naar Joe Biden ging. Raffensperger klaagde na het telefoongesprek dat Graham hem onder druk had willen zetten. Het gesprek wordt onder de loep genomen als onderdeel van een justitieel onderzoek naar oud-president Donald Trump, meldt The Washington Post.
De aanklagers willen weten of Trump de verkiezingswetten van Georgia heeft overtreden door na de verkiezingen de autoriteiten van die staat onder druk te zetten. Ook Trump belde Raffensperger om hem onder druk te zetten. Trump probeerde zo de verkiezingsuitslag in de staat te laten wijzigen, om alsnog de overwinning van de presidentsverkiezingen op 3 november te kunnen claimen. Aanklagers in Georgia hebben overheidsfunctionarissen gevraagd om alle documenten over de zaak te bewaren, meldde The New York Times eerder.
In zijn telefoontje aan Raffensperger medio november vroeg senator Graham onder meer of partijdigheid stembureaumedewerkers ertoe kan hebben aangezet om briefstembiljetten te accepteren waarbij de handtekeningen niet klopten. Graham zou Raffensperger ook hebben gevraagd of hij de bevoegdheid heeft om een groot aantal briefstemmen in de staat ongeldig te verklaren in bepaalde districten.
Meerdere wetsovertredingen
Graham, een trouwe bondgenoot van oud-president Trump, heeft altijd ontkend dat hij Raffensperger onder druk probeerde te zetten om op onrechtmatige wijze stemmen ongeldig te verklaren.
Volgens deskundigen heeft Trump mogelijk meerdere verkiezingswetten overtreden, waaronder samenzwering om verkiezingsfraude te plegen. Daarop staan boetes en ook een gevangenisstraf.
Momenteel is tegen Trump een tweede impeachmentprocedure in de Senaat gaande, een historische primeur. De Democraten beschuldigen de oud-president ervan dat die zijn aanhangers heeft opgehitst op 6 januari het Capitool te bestormen, waar het parlement toen bijeen was om de verkiezingszege van Joe Biden te bekrachtigen. Inzet voor de Democraten is om met de impeachmentprocedure te verhinderen dat Trump zich nog een keer verkiesbaar kan stellen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is blij met de overwinning van de centrumlinkse presidentskandidaat António José Seguro in Portugal zondag. Op X noemde ze Seguro's winst op de uiterst rechtse kandidaat André Ventura een overwinning voor "gedeelde Europese waarden".
9 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa en de prominente advocaat Perkins Rocha zijn vrijgelaten uit de gevangenis, melden hun families in afzonderlijke verklaringen. Het zijn de recentste vrijlatingen van hooggeplaatste personen door de regering in Caracas, die onder Amerikaanse druk staat om politieke gevangenen vrij te laten.
2 uur geledenLISSABON (ANP/AFP) - De centrumlinkse kandidaat António José Seguro heeft een overtuigende overwinning geboekt op zijn uiterst rechtse rivaal André Ventura bij de Portugese presidentsverkiezingen van zondag. Dat komt naar voren in twee gezaghebbende exitpolls.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft maatregelen goedgekeurd die de Israëlische controle over de bezette Westelijke Jordaanoever versterken en de weg vrijmaken voor verdere uitbreiding van Joodse nederzettingen in het Palestijnse gebied. Dat melden minister van Financiën Bezalel Smotrich en minister van Defensie Israel Katz.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De al vaker veroordeelde Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi heeft nieuwe celstraffen gekregen, meldt haar advocaat. De activiste kreeg in 2023, toen ze in de gevangenis zat, de Nobelprijs voor de Vrede toegekend voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en voor haar strijd voor mensenrechten en vrijheid. Het islamitische regime was uiterst kritisch over dat besluit.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De rechterhand van de Britse premier Keir Starmer is opgestapt in de nasleep van het schandaal rond de Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. Ex-stafchef Morgan McSweeney zegt dat hij de verantwoordelijkheid neemt voor het advies om Peter Mandelson te benoemen tot ambassadeur in de Verenigde Staten, meldt hij zelf op X.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.
13 uur geleden