Aanklager ICC vraagt arrestatiebevel voor Netanyahu en Hamas-top
DEN HAAG (ANP/AFP) - De aanklager van het Internationaal Strafhof (ICC) Karim Khan vraagt om arrestatiebevelen voor de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, de Israëlische defensieminister Yoav Gallant en drie Hamasleiders.
Khan stelt op basis van verzameld bewijsmateriaal "gegronde redenen" te hebben om te geloven dat Netanyahu en Gallant zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid, net als de Hamasleiders.
Volgens Khan zijn Netanyahu en Gallant verantwoordelijk voor de uithongering van burgers, het opzettelijk richten van aanvallen op de burgerbevolking en het opzettelijk doden van mensen. Volgens Khan was er een plan "om hongersnood als oorlogsmethode en andere gewelddaden tegen de burgerbevolking van Gaza te gebruiken" om Hamas uit te schakelen, de gijzelaars terug te krijgen en om burgerbevolking van Gaza "collectief te straffen".
Onderzoek
De aanvragen voor de arrestatiebevelen tegen Hamas richten zich op de leider Yahya Sinwar, de militaire opperbevelhebber Mohammed Diab Ibrahim al Masri en het hoofd van het politieke bureau Ismail Haniyeh. Volgens Khan hebben zij zich onder meer schuldig gemaakt aan uitroeiing, moord, verkrachting, ontvoering en marteling als oorlogsmisdaden en als misdaden tegen de menselijkheid. Khan spreekt over een "wijdverbreide en systematische aanval op de burgerbevolking van Israël door Hamas en andere groeperingen".
De aanklager van het ICC opende in 2021 een onderzoek naar Israël, Hamas en andere gewapende Palestijnse groeperingen om mogelijke oorlogsmisdaden in de Palestijnse gebieden. Khan zei dat het onderzoek zich uitbreidde "naar de escalatie van de vijandelijkheden en het geweld sinds de aanslagen op 7 oktober 2023".
Onafhankelijke rechtbank
Israël is zelf niet aangesloten bij het ICC. Als het arrestatiebevel tegen Netanyahu wordt toegekend, betekent dit technisch gezien dat de 124 lidstaten van het ICC verplicht zijn om Netanyahu te arresteren als hij daarheen reist. Hoewel een arrestatiebevel het reizen voor Netanyahu kan bemoeilijken, heeft het hof niet de macht om een arrestatie af te dwingen bij de leden, en moet het erop vertrouwen dat de lidstaten daaraan meewerken.
Het ICC, dat in 2002 is geopend, is 's werelds enige onafhankelijke rechtbank die is opgericht om ernstige misdaden als genocide, oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid te onderzoeken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is teruggekomen op zijn eerdere deadline van donderdag voor Oekraïne om in te stemmen met een door de Verenigde Staten gesteund vredesplan. "De deadline voor mij is wanneer het voorbij is", zei hij.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering probeert nog onder president Joe Biden vastgestelde limieten voor fijnstof terug te draaien. Milieubeschermingsdienst EPA, nu onder leiding van een door president Donald Trump benoemde directeur, heeft een rechtbank verzocht de norm ongedaan te maken. Het zou te duur zijn voor fabrikanten om eraan te voldoen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.
9 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."
10 uur geleden