Aanklacht tegen Saudische kroonprins in VS om moord op Khashoggi
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De verloofde van de vermoorde Saudische journalist Jamal Khashoggi heeft bij een rechtbank in Washington een civiele klacht ingediend tegen kroonprins Mohammed bin Salman van Saudi-Arabië. Hatice Cengiz deed dat dinsdag samen met een door Khashoggi opgerichte organisatie voor democratie in de Arabische wereld (DAWN). Doel van de aanklacht is dat de rechter schadevergoedingen vaststelt, zei advocaat Keith Harper.
De machtige kroonprins wordt in de aanklacht samen met 28 andere Saudi’s medeverantwoordelijk gehouden voor de dood van de journalist die kritische stukken over zijn land schreef voor onder meer The Washington Post. Hij werd in oktober 2018 gedood in het Saudische consulaat in Istanbul waar hij was om iets te regelen voor zijn aanstaande huwelijk. Hij werd in stukken gesneden. Zijn lichaam is nooit gevonden.
Cengiz stelt dat medewerkers van de Saudische ambassade in Washington haar verloofde, die in de VS woonde, naar het consulaat in Turkije heeft "gelokt". Deze "fatale misleiding" was volgens de aanklacht deel van een samenzwering tegen de politieke activiteiten van Khashoggi in de VS.
Schadevergoeding
Doel van de aanklacht is dat de rechter een schadevergoeding vaststelt, zei advocaat Keith Harper. De hoop is dat tijdens het proces Amerikaanse en Saudische documenten vrijkomen die meer licht werpen op de gebeurtenissen. Cengiz noemt de rechtszaak een "cruciale stap om gerechtigheid voor Jamal te krijgen. We willen de hele waarheid en we willen verantwoording."
De kroonprins heeft betrokkenheid bij de moord ontkend. Maar zowel de Amerikaanse inlichtingendienst CIA als de speciale VN-rapporteur voor buitengerechtelijke executies heeft gezegd dat de kroonprins mogelijk persoonlijk verantwoordelijk is.
Onbeantwoorde vragen
In zijn land zijn acht mensen veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de moord. Vijf verdachten hadden eerder de doodstraf gekregen, maar dat werd vorige maand teruggedraaid tot twintig jaar cel.
Khashoggi's verloofde noemde dat een farce. "Wie heeft het georganiseerd, wie heeft het bevolen, waar is het lichaam? Dit zijn de meest prangende vragen die totaal onbeantwoord blijven."
In Turkije loopt een rechtszaak tegen twintig Saudische verdachten, onder wie het vroegere hoofd van de Saudische inlichtingendienst die in eigen land is vrijgesproken.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Oekraïne omvat voorstellen om Russische energieleveranties aan Europa te herstellen, grote Amerikaanse investeringen in Russische zeldzame aardmetalen en energie, en het aanwenden van bevroren Russische staatsactiva. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal.
14 minuten geledenWASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".
8 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
9 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
12 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
13 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
13 uur geleden