Aanjager AI-industrie: AI-koers VS dwingt Europa tot maatregelen
DEN HAAG (ANP) - De massale inzet op kunstmatige intelligentie (AI) in de Verenigde Staten dwingt Europa zijn positie op dit gebied te versterken. Dit stelt AI Coalitie 4 NL, een publiek-private aanjager van de AI-industrie in Nederland. Volgens bestuursvoorzitter Willem Jonker zijn forse investeringen nodig in de opbouw van een Europese AI-industrie. Ook pleit hij voor striktere handhaving van de Europese data- en AI-wetgeving.
De coalitie, waarbij bedrijven als Shell, KPN en Philips, maar ook universiteiten en kennisinstellingen zijn aangesloten, reageert op een reeks aankondigingen van de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump. Zo ondertekende Trump donderdag een besluit om "Amerika de wereldhoofdstad op het gebied van kunstmatige intelligentie te maken".
Eerder deze week kondigde Trump een samenwerkingsverband aan tussen de bedrijven OpenAI, SoftBank en Oracle, dat tot 500 miljard dollar aan computerinfrastructuur moet creëren voor AI. Trump trok ook een besluit van zijn voorganger Joe Biden uit 2023 in, dat de risico's van AI moest verminderen voor consumenten, werknemers en de nationale veiligheid. Volgens Jonker lijkt dat laatste te wijzen op een verschuiving naar minder overheidsbemoeienis en meer ruimte voor innovatie.
Ethische richtlijnen
Jonker merkt op dat de Amerikaanse aanpak, met verhoogde investeringen en verminderde regelgeving, sterk afwijkt van de Europese aanpak met de nadruk op strikte regulering en ethische richtlijnen. Hij vindt het essentieel dat Europa geld uittrekt voor AI-technologieën in lijn met Europese normen en waarden. "Alleen op deze manier voorkomen we in Europa dat bedrijven geconfronteerd worden met een concurrentienadeel ten opzichte van Amerikaanse en dat consumenten volledig afhankelijk blijven van buitenlandse technologieën die niet voldoen aan de Europese standaarden op het gebied van privacy en gegevensbescherming."
Bij Privacy First, een stichting voor behoud en bevordering van het recht op privacy, leven zorgen over de "aankomende periode van losse teugels voor Big Tech in de VS". "Deregulering en economische groei lijkt een stokpaardje van Trump te worden", reageert directeur Vincent Böhre. "Kort gezegd is het in de VS het bedrijfsleven eerst, in China de overheid eerst en in Europa de burger eerst", legt hij uit. Böhre vreest ook voor gevolgen op het vlak van privacy. "Als die in de VS onder druk komt te staan hebben wij daar in Europa en Nederland ongetwijfeld ook last van."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Banken, bedrijven en vrijwilligersorganisaties hebben afspraken gemaakt die problemen bij het openen van een zakelijke rekening moeten verminderen. Die overeenkomst volgt op gevallen waarbij ondernemers en non-profitorganisaties geen betaalrekening kregen, onder andere doordat banken de risico's rond anti-witwaswetgeving te groot vonden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement heeft ingestemd met enkele voorwaarden die gesteld zijn aan het handelsverdrag met Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay. Die zogeheten safeguards waren in de deal gezet om Europese boeren te beschermen, die bang zijn dat de Europese markt wordt overspoeld door goedkope producten uit Zuid-Amerika.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse vleessector spreekt tegen dat er sprake is van dumping van varkensvlees op de Chinese markt. China legde vleesbedrijven in de Europese Unie definitieve importheffingen op, omdat varkensvlees volgens Beijing tegen kunstmatig lage prijzen zou worden verkocht in het Aziatische land. Maar volgens brancheorganisatie Vlees.nl is dat niet waar en komen de vleesprijzen door marktwerking tot stand.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vakbonden FNV en CNV hebben een ultimatum gesteld aan het demissionaire kabinet omdat rijksambtenaren volgend jaar geen loonsverhoging krijgen. De bonden willen dat de nullijn voor dinsdag 13 januari van tafel is, anders "volgen acties".
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China stelt definitief importheffingen in op Europees varkensvlees. Onder andere de Brabantse vleesverwerker Vion krijgt met de tarieven te maken. Volgens Beijing dumpen Europese exporteurs goedkoop varkensvlees op de Chinese markt, wat bedrijven in eigen land zou schaden. China opende een dumpingonderzoek naar varkensvlees nadat de Europese Unie importheffingen had ingevoerd op elektrische auto's.
5 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Het nettoloon van werkenden gaat volgend jaar omhoog doordat belastingmaatregelen voordelig uitpakken. Dat meldt hr- en salarisdienstverlener ADP na berekeningen. Een werknemer met een modaal brutosalaris van 3704 euro per maand gaat er hierdoor in januari 26 euro netto op vooruit.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met verlies begonnen. Beleggers namen geen risico voorafgaand aan de Amerikaanse banencijfers over november en oktober. De publicatie van het banenrapport over oktober was uitgesteld door de shutdown van de Amerikaanse overheid. De werkgelegenheid in de grootste economie ter wereld speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve.
6 uur geleden