Aanjager AI-industrie: AI-koers VS dwingt Europa tot maatregelen
DEN HAAG (ANP) - De massale inzet op kunstmatige intelligentie (AI) in de Verenigde Staten dwingt Europa zijn positie op dit gebied te versterken. Dit stelt AI Coalitie 4 NL, een publiek-private aanjager van de AI-industrie in Nederland. Volgens bestuursvoorzitter Willem Jonker zijn forse investeringen nodig in de opbouw van een Europese AI-industrie. Ook pleit hij voor striktere handhaving van de Europese data- en AI-wetgeving.
De coalitie, waarbij bedrijven als Shell, KPN en Philips, maar ook universiteiten en kennisinstellingen zijn aangesloten, reageert op een reeks aankondigingen van de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump. Zo ondertekende Trump donderdag een besluit om "Amerika de wereldhoofdstad op het gebied van kunstmatige intelligentie te maken".
Eerder deze week kondigde Trump een samenwerkingsverband aan tussen de bedrijven OpenAI, SoftBank en Oracle, dat tot 500 miljard dollar aan computerinfrastructuur moet creëren voor AI. Trump trok ook een besluit van zijn voorganger Joe Biden uit 2023 in, dat de risico's van AI moest verminderen voor consumenten, werknemers en de nationale veiligheid. Volgens Jonker lijkt dat laatste te wijzen op een verschuiving naar minder overheidsbemoeienis en meer ruimte voor innovatie.
Ethische richtlijnen
Jonker merkt op dat de Amerikaanse aanpak, met verhoogde investeringen en verminderde regelgeving, sterk afwijkt van de Europese aanpak met de nadruk op strikte regulering en ethische richtlijnen. Hij vindt het essentieel dat Europa geld uittrekt voor AI-technologieën in lijn met Europese normen en waarden. "Alleen op deze manier voorkomen we in Europa dat bedrijven geconfronteerd worden met een concurrentienadeel ten opzichte van Amerikaanse en dat consumenten volledig afhankelijk blijven van buitenlandse technologieën die niet voldoen aan de Europese standaarden op het gebied van privacy en gegevensbescherming."
Bij Privacy First, een stichting voor behoud en bevordering van het recht op privacy, leven zorgen over de "aankomende periode van losse teugels voor Big Tech in de VS". "Deregulering en economische groei lijkt een stokpaardje van Trump te worden", reageert directeur Vincent Böhre. "Kort gezegd is het in de VS het bedrijfsleven eerst, in China de overheid eerst en in Europa de burger eerst", legt hij uit. Böhre vreest ook voor gevolgen op het vlak van privacy. "Als die in de VS onder druk komt te staan hebben wij daar in Europa en Nederland ongetwijfeld ook last van."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Levensmiddelenfabrikanten dringen er bij het kabinet op aan om gerichte maatregelen te nemen om voedselprijzen in Nederlandse supermarkten betaalbaar te houden. De Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI) verwacht dat boodschappen de komende maanden duurder worden door sterk stijgende transport- en energiekosten.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De grote pensioenfondsen die al zijn overgestapt naar het nieuwe pensioenstelsel ondervonden in het eerste kwartaal hinder van de oorlog in het Midden-Oosten en een gedaalde rente. De pensioenopbouw van bij elkaar miljoenen deelnemers liep hierdoor schade op. Het is nog te vroeg voor een inschatting van wat dit precies betekent voor de pensioenen van gepensioneerden in 2027. De fondsen menen genoeg reserves te hebben om kortingen op uitkeringen te vermijden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar meer gebruik gemaakt van een fiscale aftrekregeling voor de aanschaf van energiebesparende middelen. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Met belastingvoordeel via de Energie-investeringsaftrek (EIA) werd vooral meer geïnvesteerd in batterijen voor de opslag van energie.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag overwegend in het rood gesloten na een tegenvallend Amerikaans inflatiecijfer. Ook de oplopende spanningen tussen Washington en Iran en stijgende olieprijzen zorgden voor een negatieve stemming.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump is bezig met het uitkeren van meer dan 35,5 miljard dollar aan importeurs die met succes een verzoek hebben ingediend om terugbetaling van invoerheffingen. Dat gebeurt nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof dit economische beleid van de president onwettig had verklaard.
10 uur geledenALMERE (ANP) - Alfen, producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet, heeft de opbrengsten in het eerste kwartaal van dit jaar met een kwart zien toenemen. De groei werd vooral gestuwd door meer verkopen van opslagsystemen voor elektriciteit en slimme elektriciteitsnetten. De verkopen van oplaadsystemen voor elektrische auto's gingen echter verder omlaag, werd dinsdag bekend.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag met een flink verlies de handel uitgegaan. Onzekerheid over het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran drukte de stemming op het Damrak. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat het bestand "aan een zijden draadje" hangt. Volgens Iran mislukt het vredesproces als de VS niet akkoord gaan met een Iraans vredesvoorstel.
13 uur geleden