Aanhoudingen na blokkade A12 door Extinction Rebellion
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft woensdagmiddag tientallen demonstranten van Extinction Rebellion aangehouden omdat zij de toegang tot de A12 blokkeerden ter hoogte van het Malieveld in Den Haag. Actievoerders zaten sinds 12.00 uur op het wegdek om te protesteren tegen subsidies op olie, kolen en gas. Ze werden omsingeld door de politie, om 12.30 uur begonnen de aanhoudingen. De weg is inmiddels vrijgegeven.
Burgemeester Jan van Zanen gaf eerder een noodbevel af, waarna de politie de actievoerders opriep om de weg te verlaten en terug te gaan naar het Malieveld. Enkele demonstranten werden toen al aangehouden, onder wie iemand die de weg op probeerde te rennen.
Bij de demonstratie hadden twee mensen zich vastgeketend op het dak van een stilstaande grijze auto. Het dak van de Citroën is uiteindelijk opengezaagd met een slijptol, waarna de demonstranten los werden gehaald van de auto. Aan elkaar vastgeklonken zijn de twee afgevoerd in een politiebus. "Dit is eenzijdig geweld", schreeuwde een medestander met een megafoon vanaf het Malieveld tijdens de aanhoudingen. "Wij zijn geweldloos, wat zijn jullie?"
Acteur Sieger Sloot voegde zich ook bij de demonstratie. "Wij gaan ervoor zorgen dat alle fossiele subsidies afgeschaft worden", riep hij. "We gaan ervoor zorgen dat vliegreisjes zo duur worden als ze echt zijn." Sloot, bekend van diverse toneelstukken en onder meer de serie Vuurzee, zei dat de demonstranten terug willen vechten. "Dat doen we door rechtszaken aan te spannen en door de straat op te gaan. Ik ben een activist and I'm fucking proud of it."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.
4 uur geleden